Menu Zavřít

Firmám chybí nové zakázky. Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily

1. 7. 2019
Autor: čtk

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti poháněl rychlejší pokles výroby a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu, o je nejníže od července 2009. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit.

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Firmy v červnu snižovaly počet zaměstnanců čtvrtý měsíc za sebou, zatímco pokračující obavy okolo napětí na světových trzích vedly ke snížení vyhlídek na následujících 12 měsíců. Hlavní index PMI v červnu klesl z květnových 46,6 bodu.

„Podle českých výrobců poptávka v červnu dále slábla. Zhoršení provozních podmínek na konci druhého čtvrtletí zintenzivnilo vzhledem k rychlejšímu poklesu objemů nových zakázek a výroby. K prudšímu poklesu vedly zejména pokračující problémy v automobilovém sektoru,“ uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Pokračující ochlazování poptávky a nejistota vycházející z napětí na globálních trzích v červnu přispěly k tomu, že optimismus firem oslabil a stupeň důvěry v růst budoucí výroby sklouzl na minimum za tři měsíce.


Přečtěte si: Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

 Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.


„Červnový PMI signalizuje výrazné zhoršení podmínek v průmyslu způsobených především prudkým poklesem nových zakázek. Průmyslníci zaznamenali nižší poptávku jak zvenčí, tak i z tuzemska. Podniky na tuto situací reagují snížením stavu zaměstnanců,“ uvedela analytička Komerční banky Monika Junicke.

Do nálady průmyslníků se negativně propisuje zpomalení globální ekonomiky a světového obchodu. Ten v poslední době značně omezují protekcionistická opatřeními světových supervelmocí, řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Pro český průmysl je však stěžejní Německo, se kterým ho pojí úzká spolupráce v automobilovém sektoru. Zatímco polský index se drží v těsné blízkosti 50 bodů, české PMI bylo spolu s německým taženo dolů, dodala.

MM25_AI

Zahraniční ukazatele podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera potvrzují, že situace v průmyslu zůstává nejistá. Německý PMI setrval v červnu poblíž hranice 45 bodů a důvěra v průmyslu dle indikátoru Ifo se dále snížila. Celková důvěra v eurozóně v červnu opět poklesla a dostala se na nejnižší hodnotu od poloviny roku 2016. Čínské indikátory z průmyslu vysílají obdobné signály. Navzdory mírně optimistickému jednání G 20 tak může ještě delší dobu trvat, než se situace v evropském i českém průmyslu začne obracet k lepšímu, podotkl.

Čtěte také:

Česko musí podpořit inovace, jinak životní úroveň neporoste, vzkazuje MMF

Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí mírně zrychlil

Česká ekonomika se začíná přehřívat, v žebříčku stability se propadla o tři místa

Růst české ekonomiky byl loni 13. nejrychlejší v Evropské unii

  • Našli jste v článku chybu?