Menu Zavřít

Firmám se nedaří obsazovat volné pozice, pomoci mají investice do vzdělávání

30. 11. 2011
Autor: profit

České i zahraniční firmy mají podle průzkumu personalistů problém s obsazováním volných pracovních pozic. Vzdělání a profesní dovednosti pracovníků totiž čím dál častěji neodpovídají požadavkům firem.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco jinde ve světě zaměstnavatelé tuto situaci řeší péčí o vzdělávání stávajícího personálu, tuzemské firmy doposud sází spíše na změnu náborové strategie. Tyto dva odlišné přístupy potvrzují i lektoři z Počítačové školy Gopas. Zároveň ale upozorňují na nový trend, který postupně ukazuje na sílící roli firemního vzdělávání v České republice.

Mezi průkopníky tohoto přístupu u nás jsou zahraniční firmy a české firmy se zahraniční účastí, ryze tuzemské podniky je však začínají následovat. Svědčí o tom i fakt, že vzdělávací kurzy se stávají stále obvyklejším nepeněžním benefitem českých zaměstnavatelů, “ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas.

Firmy začínají investovat do rozvoje stávajících zaměstnanců

Technologický pokrok pádí velkým tempem kupředu. Odpovídá mu i rostoucí zájem zaměstnavatelů o vzdělávací kurzy například z oblasti informačních technologií. Protože IT manažeři patří podle personalistů na šestou příčku nejhůře obsaditelných profesí z externích zdrojů, firmy se začínají právě zde obracet k talentům z řad interních zaměstnanců. Inspirují se v zahraničí a pro stávající pracovníky posilují nabídku specializovaných vzdělávacích kurzů. Požadavek je přitom jednoznačný: zaměstnanec, který perfektně rozumí svému oboru a má vysokou produktivitu práce.

Vzdělávání jako vítaný firemní benefit

V poslední době přibývá podniků, které poskytují svým zaměstnancům různé vzdělávací programy jako firemní benefit. Mnozí pracovníci si zvykli sledovat nové trendy, kontinuálně se vzdělávat, a proto podobné benefity stále více vyžadují. Uvědomují si, že tím zvýší svoji hodnotu na trhu práce. „Více než polovina českých podniků totiž v současnosti označuje nedostatečné znalosti a nedostatek vzdělání jako nejčastější důvod, proč nemohou obsadit volné pracovní pozice,“ říká Jan Dvořák z Počítačové školy Gopas.  Vzdělávání se zkrátka vyplatí. Manažerům, kteří jej podceňují, se může stát, že je odborně zdatnější podřízený kolega dříve nebo později na jejich vedoucím postu nahradí. Člověk s přehledem o nejaktuálnějším dění v oboru je zároveň flexibilnější na trhu práce a dokáže se lépe adaptovat na stále náročnější požadavky firem na profil uchazeče o pracovní místo.

bitcoin školení listopad 24

Co říká o situaci průzkum personální agentury Manpower

Na problém s obsazováním volných pracovních pozic poukazuje i průzkum personální agentury Manpower. Vyplynulo z něj, že tuto otázku řeší 22% českých firem. Nedostatečné znalosti oboru nebo nedostatek vzdělání uchazečů je přitom důvodem, proč nemůže 53% českých zaměstnavatelů obsadit volné pracovní pozice. V zahraničí, kde je kladen větší důraz na firemní vzdělávání, však tento důvod hlásí pouze 15% podniků. Čeští a zahraniční zaměstnavatelé se také liší ve způsobu, jak bojují s nedostatkem talentů. V rozvoji stávajících zaměstnanců vidí východisko 15% tuzemských zaměstnavatelů a 21% zahraničních. Ve změně strategie inzerce a náboru hledá řešení 11% zahraničních podniků a 24% českých.

  • Našli jste v článku chybu?