Menu Zavřít

FIRMĚ DO KONKURSU POMOHLA ČSOB

2. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Pavel Tomčala

bitcoin_skoleni

EURO: Jak silný mandát k prodeji majetku cítíte, když Vrchní soud nařídil vaše odvolání z Potravinářského holdingu a ČSOB žádá odvolání z Tchecomaltu?
TOMČALA: Můj mandát vyplývá ze zákona o konkursu a vyrovnání. Nemám žádnou potřebu snažit se prodávat majetek Tchecomaltu za každou cenu i proti vůli největšího věřitele. Nakonec i odměna správce závisí na výši zpeněžení majetku. Na druhé straně konkurs trvá už rok a tento fakt velmi komplikuje situaci dceřiných společností, které podnikají v zemědělství a jsou životně závislé na poskytnutí provozních úvěrů nutných k financování nákupu zemědělských komodit v době sklizně. Původní příslib ČSOB, že toto financování poskytne, však zůstal nenaplněn, a pokud vím, tak Komerční banka s provozními úvěry v dceřiných firmách má zájem na rychlém prodeji majetkových účastí. Nakonec se ukazuje, že ČSOB příliš nechápe pravidla financování subjektů podnikajících v zemědělství. Svědčí o tom neurčitý návrh na financování nákupu řepky, který banka podala v září loňského roku. Tedy v době, kdy je řepka již dva měsíce sklizena a prodána.
EURO: A vaše postavení v Potravinářském holdingu?
TOMČALA: Ve věci usnesení Vrchního soudu v Olomouci ohledně Potravinářského holdingu mohu konstatovat, že jsem se s ním seznámil a do rozhodnutí Krajského soudu v Brně pochopitelně nebudu činit žádné nevratné kroky v tomto konkursním řízení. Problémem asi bude, že soud se musí místo toho zabývat stále se opakujícími návrhy ČSOB na předběžné opatření, které by mi zakázalo prodej majetkových účastí Tchecomaltu. Již třikrát byla tato žádost zamítnuta.
EURO: ČSOB tvrdí, že konkurs byl prohlášen na základě fiktivních pohledávek. Dnes už tyto pohledávky neexistují?
TOMČALA: To je postoj ČSOB od počátku konkursního řízení. Mně nepřísluší revidovat jakýmkoli způsobem rozhodnutí soudu o prohlášení konkursu.
EURO: Říkáte, že ČSOB stahovala svou úvěrovou angažovanost, a sama tak vlastně přivedla společnost do konkursu.Z čeho vycházíte?
TOMČALA: Z vlastních poznatků a z informací původního vedení Tchecomaltu.
EURO: Jste přesvědčen, že Tchecomaltbyl v době prohlášení konkursuopravdu v situaci,která takový krok vyžadovala?
TOMČALA: Tím nejsem oprávněn se zabývat. Z doby před prohlášením konkursu jsem pouze zjišťoval, zda ze strany managementu nedošlo k vyvádění majetku.
EURO: Jako konkursní správce máte hájit zájem věřitelů. Jak je možné, že jste v ostrém rozporu s věřitelem držícím přes devadesát procent pohledávek?
TOMČALA: Osobně nejsem s tímto věřitelem v rozporu. Vždy usiluji o dosažení konsenzu. Přesto jsem ČSOB od okamžiku svého ustanovení do funkce napadán a osočován. Například ačkoli jsem do sídla úpadce vstoupil poprvé 31. října, byl jsem již 30. října podáním ke krajskému soudu osočen z přátelského vztahu k managementu úpadce, což je nesmysl. Od počátku se ČSOB snaží o zrušení konkursu, a když se to nedaří, tak alespoň o odvolání správce. Prakticky každý týden na mě ČSOB vytahuje nová absurdní a vykonstruovaná obvinění. Jsem tím omezován a zdržován při své práci, aniž bych k tomu zadal jakoukoli příčinu. Tato činnost navíc stojí banku peníze, které asi v konečném vyúčtování předloží státu.
EURO: ČSOB kritizuje transparentnost tendru.Byl rovný přístup k informacím o firmách a podobně?
TOMČALA: Jednoznačně to byl transparentní proces. Od února bylo všem zájemcům k dispozici informační memorandum poskytující dostatečný obraz o společnostech, jejichž akcie byly nabízeny v tendru. Někteří zájemci požadovali sdělení důvěrných informací o společnostech či provedení due diligence. To jsem ale nikdy nenabízel a neumožňuje mi to ani právní rámec konkursu. Jde o akcie samostatných společností, které mají také další akcionáře, na jejichž práva jsem musel brát ohled. To, že někteří zájemci s tímto postupem nesouhlasili, beru jako fakt, ale nejsem schopen s tím cokoli udělat. Přístup k informacím byl pro všechny stejný.
EURO: Proč se soutěže o nejzajímavější majetek, o akcie Obchodních sladoven, tedy ucházel jen jediný zájemce?
TOMČALA: Investiční poradce kromě zveřejnění inzerátu oslovil přímo všech deset významných sladařských společností. Nejsou mi známy důvody, proč se některé firmy nepřihlásily. Mohu se pouze domnívat, že někteří zájemci jednali s ČSOB o přímém prodeji. Také lživé prohlášení ČSOB před uzávěrkou soutěže o tom, že nemohu prodávat majetek úpadce, mohlo ve svém důsledku odradit investory.
EURO: ČSOB uvádí jako důvod netransparentnost tendru a dokládá to připomínkami firem Getreide a Weissheimer, které nakonec nabídku nepodaly.
TOMČALA: Jejich připomínky k soutěži jsem dostal až po jejím ukončení. Pokud je mi známo, obracely se pouze na ČSOB. Měly čtyři měsíce na to, aby se rozmyslely, zda mají o nabízený majetek zájem. Například společnost Getreide si memorandum vyzvedla až čtrnáct dní před uzavřením soutěže

  • Našli jste v článku chybu?