Menu Zavřít

Firmy lákají na soutěže i na byt

25. 2. 2008
Autor: Euro.cz

Získat kvalifikované dělníky je pro české firmy občas těžší než „naverbovat“ vysokoškoláka. Řada podniků už proto musí najímat cizince a přemýšlí o nejrůznějších fintách, jak si vychovat vlastní dorost.

Škoda Holding chce letos přijmout 700 lidí. „Firma, které se citelně nedostávají kvalifikovaní dělníci, technici i konstruktéři, přijme k současným 350 až stovku dalších zahraničních pracovníků zejména z Ruska, Ukrajiny a Vietnamu,“ říká personální ředitel Škody Holding Josef Bernard.

„Stejně jako všechny velké strojírenské firmy máme velký problém naplnit chybějící místa z absolventů učilišť a škol. Přitom zakázek je hodně,“ dodává. Situace se má zhoršovat, neboť do deseti let bude populace dvacetiletých poloviční.

Firma už motivuje děti na základních školách ke studiu technických a přírodovědných oborů. „Ve druhé polovině roku se otevře v našem areálu aréna vědy a techniky Techmania, první science centrum v zemi,“ chlubí se Bernard. Podnik spolupracuje se dvěma největšími plzeňskými učilišti. „Učni druhého až čtvrtého ročníku mohou získat stipendium 2500 korun měsíčně,“ uvádí specialistka na lidské zdroje Jana Borowiecká. Za to musí zůstat v podniku nejméně dva roky.

O mladé talenty se zajímají i chemici. „Třeba Paramo, Synthesia a Explosia podporují novou soutěž Mladý chemik roku, která má podpořit zájem o chemické obory,“ říká ředitelka Střední průmyslové školy chemické Miroslava Katzerová. „Tento obor prochází krizí způsobenou odlivem zájemců, mimo jiné také kvůli příchodu slabých populačních ročníků poloviny devadesátých let. Přitom tradice a působení předních chemických výrobců v kraji dává našim absolventům velké možnosti uplatnění a rozvíjení odbornosti,“ dodává. Jsou i další možnosti. V Česku spolupracují například strojírny se čtyřmi univerzitami, jejichž studenti získávají stipendia. Pořádají tréninkové programy na konkrétní projekty. Letos začnou absolventům nabízet rekonstruované byty na pět let. V prvních třech letech budou platit za 3+1 pouhé tři tisíce korun měsíčně.

bitcoin_skoleni

Plzeňská Škodovka třeba jedná s Moskevským energetickým institutem. Od září chce z Ruska na plzeňskou univerzitu převést 10 až 15 studentů čtvrtých ročníků. Od Škodovky by dostávali měsíční stipendium 8000 korun, v Plzni by museli zůstat tři roky. Na jazykových kurzech by se měli objevit už v červnu. Podobný projekt chystá holding s kyjevskou univerzitou.

Ve Vietnamu, kde je vysoká nezaměstnanost a nízké platy, bude firma v nejbližších týdnech jednat přímo se státními loďařskými podniky v Hanoji, od nichž chce hlavně svářeče a zámečníky. Průměrná mzda zaměstnanců škodováckého holdingu je nyní 28 200 korun, u dělníků je o sedm tisíc nižší. Také další podnikatelé se snaží upozornit rodiče, že „řemeslo má zlaté dno“. „Ukazujeme rodičům, že výdělky černých řemesel jsou nadprůměrné. Zakládáme různé kroužky už na základních školách, aby děti neseděly jen u počítačových her, ale osahaly si také skutečnou práci,“ říká Zbyněk Frolík, ředitel firmy Linet ze Slaného.

  • Našli jste v článku chybu?