Součástí balíčku úsporných opatření jsou daňová opatření, mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty z 19 na 20 a z 9 na 10 procent a změny ve zdanění příjmů.
Zvýšení základní sazby DPH přinese nejen dodatečné příjmy do státního rozpočtu, ale také zvýšené administrativní náklady plátcům daně. Pro konečné spotřebitele a podnikatele – neplátce DPH může vést ke zdražení služeb a zboží. Zvýšení devítiprocentní sazby se týká potravin, knih, léků a služeb se zvýšeným podílem lidské práce. I když se v procentuální hodnotě jedná o malé zvýšení, bude mít dopad na peněženky všech obyvatel.
Zvýšení stropů pro pojistné na šestinásobek průměrné mzdy bude pro vyšší příjmové skupiny mnohem citelnější a znevýhodní Česko, věřme, že jen dočasně, oproti okolním zemím, kde jsou stropy ve vztahu k průměrným mzdám nastaveny na nižší úrovni.
Zrušení slev na odvodech sociálního pojištění a odklad snížení pojistných sazeb bude pro zaměstnavatele znamenat nutnost přehodnotit finanční plány na příští rok. Stát tímto opatřením de facto odebere zaměstnavatelům 25 miliard korun. Pokud firmy tuto částku ve svých rozpočtech nenajdou, mohou přistoupit i ke snižování mezd nebo k propouštění.