Menu Zavřít

Firmy nerespektují zákony a nezveřejňují účetní závěrky

15. 2. 2012
Autor: profit

Všechny firmy, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, mají povinnost zveřejnit svou účetní závěrku, a to nejpozději do konce následujícího účetního období. Tuto povinnost nejlépe plní akciové společnosti, nejhůře na tom jsou státní podniky.

Foto: Profimedia.cz

Účetní závěrku za rok 2010 uveřejnilo v obchodním rejstříku 48 procent akciových společností a pouze 28 procent státních podniků. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

V čase slabého ekonomického výkonu je orientace na spolehlivé obchodní partnery pro firmy životně důležitá. A to nejen při hledání nových obchodních vazeb, ale i při obchodování se známými společnostmi. Vždyť bankroty firem neustále rostou. Za rok 2011 jich zbankrotovalo téměř 2500. Ekonomická situace je nejistá a utajování účetní závěrky může být varovným signálem. U firem, které před veřejností tají své výsledky, je výskyt bankrotů vyšší, než u těch, které účetní závěrku pravidelně zveřejňují. Informace z účetních závěrek jsou bezesporu užitečným pomocníkem při volbě obchodních partnerů. Je s podivem, že celá řada firem nerespektuje zákony a své účetní závěrky nezveřejňuje. Úřady přitom mají možnost v takovém případě ukládat sankce, které by mohly nejen o něco vylepšit příjmy státního rozpočtu, ale zejména přispět k větší průhlednosti trhu a ke snížení rizika podnikání,“ řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a.s.

Nejlépe se s povinností zveřejňovat účetní závěrky vyrovnávají akciové společnosti. Za rok 2008 jich účetní závěrku uveřejnilo 69 procent, za rok 2009 zveřejnilo závěrku 68 procent a za rok 2010 zatím 48 procent. Podobně plní svou povinnost i družstva. Ta za rok 2008 zveřejnila účetní závěrku v 59 procentech, v roce 2009 v 61 procentech a v roce 2010 zatím ve 41 procentech.

Zdroj: CCB – Czech Credit Bureau/Cribis.cz

Z analýzy dále vyplynulo, že nejrozšířenější právní forma obchodních společností – společnost s ručením omezeným – povinnost zveřejňovat účetní závěrky podceňuje. Za rok 2008 ji zveřejnilo 44 procent, za rok 2009 to bylo 47 procent a za rok 2010 jen 33 procent. Avšak nejhorší situace je kupodivu v případě státních podniků.  „Jejich počet se rok od roku snižuje. Počet těch, které účetní závěrku uloží do obchodního rejstříku, klesá ještě rychleji. Za rok 2008 uveřejnilo účetní závěrku jen 30 procent, v roce 2009 se podíl navýšil na 37 procent, ale za rok 2010 spadl na 28 procent,“ dodala Věra Kameníčková.

FIN25

Tyto počty však ještě nemusejí být konečné. Některé firmy uloží účetní závěrky ještě dodatečně po řádném termínu. Ten je podle zákona 31. prosince roku následujícího po účetním období. Například z těch, které účetní závěrku za rok 2009 zveřejnily, ji v určeném termínu (do konce roku 2010), uložilo 76 procent akciových společností, 74 procent společností s ručením omezeným a 80 procent státních podniků a stejný podíl družstev. Státní podniky ukládají účetní závěrky velmi málo, ale pokud tak učiní, většinou to udělají včas, tj. do jednoho roku po skončení účetního období.

Povinnost zveřejňovat účetní závěrku vyplývá ze dvou zákonů a zároveň podléhá ze zákona sankcím. Přestože většina firem svou povinnost v této oblasti neplní, mnohé i dlouhodobě, doklady o tom, že by byly sankcionovány, nejsou veřejnosti k dispozici. Přinejmenším počet firem se zveřejněnou závěrkou v obchodním rejstříku nepřibývá, přestože jich registr ekonomických subjektů eviduje rok od roku více,“ vysvětlila Věra Kameníčková.

  • Našli jste v článku chybu?