Menu Zavřít

Flexibilita spotřebitelů má budoucnost

2. 3. 2020
Autor: Euro.cz

Dynamické změny energetického sektoru posílí roli odběratelů, říká Karel Vinkler, ředitel sekce Strategie ČEPS

Energetika se dynamicky mění a tato změna se nevyhne ani spotřebitelům. Dosud „pasivní“ konzumenti elektrické energie se jednou budou moci aktivně podílet na řízení elektrizační soustavy, a to prostřednictvím flexibility neboli cíleného zvyšování či snižování odběru elektřiny. Za jak dlouho nastane doba, kdy budou čeští spotřebitelé moci začít svou flexibilitu nabízet? A dokáže ji provozovatel přenosové soustavy, společnost ČEPS, využít? Ptali jsme se Karla Vinklera, ředitele sekce Strategie ČEPS, a. s.

* V poslední době se často hovoří o zapojení spotřebitelů do regulace elektrizační soustavy. Můžete to blíže vysvětlit?

Jedním z úkolů společnosti ČEPS je udržovat rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. V současné době k tomu v rámci takzvaných podpůrných služeb, přesněji služeb výkonové rovnováhy, využíváme v převážné většině flexibilitu výrobních zdrojů, respektive zvyšování či snižování výroby na pokyn z našeho dispečinku. Dá se však využít také flexibilita spotřebitelů – prostřednictvím chytrých zařízení ovládaných na dálku bude možné cíleně snižovat nebo zvyšovat odběr elektřiny, například měnit výkon topení či klimatizace.

* Jakých spotřebitelů se tato možnost týká? Patří mezi ně i běžné domácnosti?

Ano, mohou to být domácnosti nebo větší objekty, jako jsou například administrativní budovy, nemocnice, školy, letiště, datová centra, mrazírny či zimní stadiony. Pravděpodobně ale spotřebitelé nebudou do řízení elektrizační soustavy zapojováni samostatně – technicky je mnohem jednodušší sdružit je neboli agregovat a pracovat s nimi jako s energetickými celky. Agregaci zajišťuje agregátor, což je subjekt, který využívá flexibilitu od většího počtu poskytovatelů a přeměňuje ji do standardních produktů. Ty pak nabízí na různých trzích s elektřinou či podpůrnými službami. Je to v podstatě obchodník s flexibilitou.

* Jak daleko je podle vás doba, kdy bude ČEPS standardně využívat flexibilitu spotřebitelů pro udržování výkonové rovnováhy?

To záleží na řadě okolností, dynamické změny energetického sektoru ale téměř jistě roli spotřebitelů posílí. Vede k tomu i evropská legislativa, takzvaný Zimní balíček. Jelikož mezi hlavní poslání společnosti ČEPS patří zajištění bezpečného a spolehlivého provozu a rozvoje přenosové soustavy, potřebujeme případné využívání nových subjektů pro služby výkonové rovnováhy nejdříve důkladně otestovat a připravit se na ně. Společnost ČEPS je v tomto ohledu velmi aktivní a chystá řadu inovačních projektů, aby ověřila možnost agregace flexibility na straně spotřeby a jejího následného využití pro udržování výkonové bilance.

* Mohl byste uvést konkrétní příklad?

Významný projekt, který již probíhá a je financován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Théta, nese název Dflex. ČEPS ho jako hlavní příjemce realizuje se svými partnery, jimiž jsou CIIRC ČVUT, Pražská energetika a Digital Energy Services, dceřiná firma společnosti Nano Energies, která v ČR v současnosti funguje jako agregátor flexibility na spotových trzích s elektřinou. Aplikačním garantem je Ministerstvo průmyslu a obchodu, asociovaným partnerem hlavní město Praha. Dflex nám umožní ověřit způsob zapojení a řízení poskytovatelů flexibility a pomůže definovat vztahy mezi agregátorem, dodavatelem elektřiny, poskytovatelem flexibility a provozovateli distribuční a přenosové sítě. Dále si otestujeme, jak poskytnutou flexibilitu vyhodnotit a finančně vypořádat. Zjistíme také, zda je nabízená flexibilita kompatibilní se standardními požadavky ČEPS na služby výkonové rovnováhy. V některých evropských zemích již mají s podobnými projekty zkušenosti, ze kterých můžeme čerpat.

* Ve které fázi projektu se nyní nacházíte a jaký bude jeho další průběh?

Momentálně jsme ve fázi výběru poskytovatelů flexibility a navrhování modelu nezávislého agregátora, tedy takového, který není zároveň dodavatelem elektřiny. Následovat bude zapojování vybraných poskytovatelů flexibility a testování dodávaných služeb. V neposlední řadě proběhne vyhodnocení potenciálu flexibility, a to i s ohledem na definované požadavky ČEPS.

MM25_AI

O autorovi| Jakub Veselý, spolupracovník redakce

  • Našli jste v článku chybu?