Menu Zavřít

Forejt odchází z ministerstva zahraničí, na vlastní žádost

1. 1. 2017
Autor: ČTK

Bývalý ředitel protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt ukončí také služební poměr na ministerstvu zahraničí. Požádal o to sám písemně. Ministerstvo žádosti vyhoví a poměr bude ukončen k pondělí 2. ledna.

Místa na Hradě se Forejt vzdal k 6. prosinci z osobních a zdravotních důvodů. Na ministerstvu byl Forejt ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno. Forejt usiluje o post velvyslance ve Vatikánu, podle ministerstva tomu ukončení poměru nebrání.

Krátce před tím, než Hrad oznámil, že Forejt odchází z postu ředitele protokolu, média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Média také jeho výpověď spojují s řevnivostí mezi Forejtem a kancléřem Vratislavem Mynářem nebo poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) obdrželo Forejtovu žádost o ukončení poměru koncem roku 2016. „Státní tajemník MZV této žádosti vyhoví a (Forejtův) služební poměr ukončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV,“ sdělilo ministerstvo. Forejt byl podle úřadu ve služebním poměru na ministerstvu od konce června 2015, ale již od nástupu až do ukončení poměru měl neplacené služební volno. Na Hradě působil od roku 2002, o dva roky později se stal šéfem protokolu.

Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.

MM25_AI

Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová dnes sdělila, že kandidát na post velvyslance nemusí být zaměstnancem ministerstva zahraničí. „Velvyslancem může být každý, koho odsouhlasí vláda a prezident,“ oznámila. Budoucí velvyslanec ve Vatikánu však musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň „Tajné“. Podle serveru Týden.cz Forejt prověrku měl, ale po odchodu z Hradu ji vrátil. Hrad ani Národní bezpečnostní úřad tuto informaci nepotvrdily ani nevyvrátily.

Prezident již dříve popřel, že by za odchodem Forejta z hradní kanceláře stály Mynářovy a Nejedlého intriky. Výměna šéfa protokolu se chystala několik měsíců, řekl Zeman rádiu Impuls. Ke kompromitujícímu videu Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce. Forejt patřil k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám, například pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Praze. Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář.

Čtěte dále:

Forejta na Hradě nahrazuje Sklenář

Žádné intriky, Forejtova výměna se chystala měsíce, tvrdí Zeman

Muž pro Vatikán. Zeman dál věří ve velvyslanecký post pro Forejta


  • Našli jste v článku chybu?