KRIMINALITA Přibližně miliardu dolarů nacpaly tisíce amatérských spekulantů z 11 zemí do chřtánu podvodníků, kteří se vydávali za velkého forexového obchodníka. Agentura Bloomberg mluvila s nejméně 25 oklamanými investory, kteří uvěřili nabídce na profesionálně vyhlížející internetové stránce firmy Secure Investments a odeslali na bankovní účty v Lotyšsku a na Kypru peníze, o nichž doufali, že se rozmnoží kosmickým tempem 250 procent ročně.
Případ mají v práci britské a americké úřady. Trvalo přibližně rok, než se někteří z investorů začali domáhat svých peněz – a obvykle nezískali ani pětník. Jedna z mála výjimek nese českou stopu: na účet britského klienta přišlo letos v únoru 500 dolarů z České spořitelny.
Firma Secure Investments byla založena v roce 2008 v Panamě, ale pouze formálně; jediným skutečným vodítkem pro vyšetřovatele jsou zúčastněné banky. Podle serveru Nakedcapitalism.com, jenž se zabývá finančním zpravodajstvím, je mezi nimi i ústav, který měl hrát roli v případu britského fondu Hermitage Capital. Jeho vedení v roce 2007 upozornilo na 230 milionů dolarů, jež měli rozkrást ruští úředníci; jeho právník Sergej Magnickij poté zemřel v ruském vězení, když mu po sérii výslechů byla odmítnuta lékařská pomoc.
Jméno ústavu není známo (lotyšský regulátor je odmítl zveřejnit). Nicméně se ví, že americké úřady v souvislosti s tímto případem žádaly Lotyše o spolupráci ohledně následujících bank: Aizkraukle Bank, Baltic International Bank, Baltic Trust Bank, Rietumu Bank, Trasta Komercbanka a Paritatas Bank.
Lotyšské banky jsou díky volné regulaci a nízkým daním oblíbenou destinací peněz ze zemí bývalého SSSR. Tento trend podle Bloombergu po letošním vstupu Lotyšska do eurozóny ještě posílil.