Menu Zavřít

Fotbalového šéfa Peltu navrhl žalobce poslat do vazby

4. 5. 2017
Autor: čtk

Žalobci navrhli vazbu pro předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu v souvislosti s vyšetřováním dotací z ministerstva školství na sport. Oznámila to v prohlášení fotbalová asociace, která bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května.

„Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor,“ stojí v prohlášení FAČR.

Případné uvalení vazby na prvního muže českého fotbalu bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Kdyby byl Pelta vzat do vazby, nemohl by mimo jiné za měsíc znovu kandidovat na valné hromadě FAČR. Dosud neměl protikandidáta.

FAČR odmítá špatné zacházení s dotacemi
Fotbalová asociace ČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno.

„FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy,“ uvedla FAČR v tiskovém prohlášení.

Výrazné zvýšení dotací do fotbalu, na které upozorňují média, podle FAČR vychází ze změny loterijního zákona. „Důvodem mediálně často zmiňovaného meziročního navýšení dotačního programu V. ze 188 milionů korun na 384 milionů korun byla změna loterijního zákona. Na jejím základě jsou finanční zdroje pro sport z loterií odváděny přímo do státního rozpočtu a pro jednotlivé sportovní organizace jsou tak následně rozdělovány přímo z MŠMT,“ uvádí Fotbalová asociace.

V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun. „Faktické meziroční navýšení příjmů z programu V. pro FAČR v roce 2017 je tedy částka 24 milionů korun,“ uvedla asociace. Celkem za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů.

Podle serveru Aktuálně.cz se návrh na vzetí do vazby týká také náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové. Ta se podle informací serveru Seznam.cz domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.

FIN25

„Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí,“ cituje Seznam.cz jednoho z vyšetřovatelů. Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého však policie neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza.

O kauze dále čtěte:

Kauza dotací do sportu: deset zadržených, dva návrhy na vazbu

Vyšetřovatelé začali vyslýchat předsedu FAČR Peltu

Policejní úder kvůli financování sportu: zadrženi byli Pelta, Jansta a Březina


  • Našli jste v článku chybu?