Francouzská jaderná skupina Areva prodá v rámci své restrukturalizace ztrátovou divizi výroby reaktorů Areva NP podle dříve oznámeného plánu energetické firmě EDF. Přední francouzský producent elektrické energie podepsal s Arevou závaznou dohodu, podle níž divizi koupí za 2,5 miliardy eur (67,6 miliardy korun). Obě státem ovládané společnosti to uvedly v dnešním sdělení.
Areva loni oznámila restrukturalizaci, po níž se chce plně zaměřit na jaderné palivo a aktivity palivového cyklu, tedy na těžbu uranu, výrobu a zpětné využití jaderného paliva a vyřazování jaderných elektráren z provozu.
Součástí restrukturalizace byl plán odprodeje divize reaktorů do rukou EDF, která je jejím hlavním zákazníkem. Prodej divize Areva NP umožní zbylému podniku, který má značné finanční potíže, získat nový kapitál. Podnik má v plánu získat pět miliard eur, většinu od francouzského státu, uvedla agentura Reuters.
Areva loni založila pro aktivity palivového cyklu oddělenou firmu, v níž si nechá většinu francouzský stát a zhruba třetinu akcií nabídne strategickým investorům. Loni Areva podepsala předběžnou dohodu o této investici s čínským státním podnikem China National Nuclear Corporation.
Areva se potýká s poklesem zájmu o jadernou energetiku. Ten je přinejmenším v Evropě patrný od havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011. Ztrátový podnik má zpoždění v projektech ve Francii a Finsku. Práce na nové generaci vysoce výkonných tlakovodních reaktorů (EPR) ve francouzském Flamanville jsou zpožděné o pět let a rozpočet překročily o sedm miliard eur. Ve Finsku firma čelí žalobě, protože projekt EPR nazvaný Olkiluoto 3, je zpožděn dokonce o devět let.
Francie je největším provozovatelem jaderných reaktorů v Evropě a firmy EDF a Areva stojí v čele snah země o export v konkurenci s ruským Rosatomem a japonským Hitachi. „Dnešek je novým krokem na cestě k restrukturalizaci francouzského jaderného průmyslu, vláda jde tímto směrem se vší rozhodností,“ řekl francouzský ministr hospodářství Michel Sapin.
Čtěte také:
Německé jaderné elektrárny se nebudou starat o odpad. Státu zaplatí 638 miliard
Čína buduje svůj první plovoucí jaderný reaktor