Menu Zavřít

Francouzská umělá inteligence odhaluje nelegální bazény. Úřady si ji pochvalují, získaly díky ní miliony

9. 9. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Nový algoritmus prochází satelitní fotografie a rozpoznává bazény, které pak porovnává s databází jejich vlastníků

  • Zatím se díky tomu povedlo najít více než 20 tisíc nehlášených bazénů v různých částech Francie

  • Umělá inteligence (AI) funguje správně v 94 procentech případů, odborníci ale upozorňují, že lidská kontrola je nezbytná

  •  


Přes 20 tisíc nenahlášených bazénů bylo od loňského října detekováno v několika francouzských regionech s pomocí umělé inteligence, která skenuje satelitní snímky domů a dvorků. Objevy umožní Francouzské daňové agentuře vybrat na dani z nemovitosti téměř 10 milionů eur (asi 246 milionů korun) navíc. Nástroj byl zatím testován v devíti departementech na pobřeží Středozemního moře či v Bretani, připravuje se ale jeho rozšíření do celé Francie.

Francouzské generální ředitelství pro veřejné finance si nový projekt pochvaluje. V prohlášení uvedlo, že se dlouhodobě snaží „optimalizovat proces odhalování neohlášených staveb a developerských projektů“. Cílem umělé inteligence pak má být „účinnější boj proti anomáliím“ a zajištění větší „fiskální spravedlnosti“.

Zuckerbergova Meta vyvíjí umělou inteligenci. Chce s její pomocí ověřit pravdivost milionů článků na Wikipedii
Přečtěte si také:

Zuckerbergova Meta vyvíjí umělou inteligenci. Chce s její pomocí ověřit pravdivost milionů článků na Wikipedii

V zemi galského kohouta totiž trvale postavené bazény zvyšují majetkové daně, protože díky nim narůstá i hodnota nemovitosti jako takové. Výše daně přitom závisí na velikosti a lokalitě. Za průměrný bazén o rozloze 30 metrů čtverečních by měl majitel na daních zaplatit 200 eur (necelých pět tisíc korun) ročně. Daň z nemovitosti se platí místním obcím.

Algoritmus má v budoucnu odhalit i solária

Umělá inteligence byla vyvinuta zmíněnou Francouzskou daňovou agenturou ve spolupráci s poradenskou firmou Capgemini. Jejím základem je otevřený software od společnosti Google, který skenuje veřejně dostupné satelitní snímky a analyzuje okolí budov. Algoritmus dokáže identifikovat bazény, jež nelze vidět přes ploty, ale které je možné najít shora jako bílé či modré obdélníky nebo ovály. Nástroj pak tyto výsledky porovná s databází jejich oficiálně deklarovaných vlastníků a označí všechny neshody.

Bazény sice vlastní jen malá část z 67 milionů Francouzů, v posledních letech jsou ale stále populárnější. Podle odhadů jsou nyní v zemi přes tři miliony soukromých bazénů, jen v roce 2021 jich přitom bylo postaveno přes 240 tisíc. Podle Antoina Magnanta, náměstka generálního ředitele pro veřejné finance, představují bazény důležitý dodatečný příjem pro místní úřady. Ten by se měl i díky AI v budoucnu zvýšit až o 40 milionů eur (téměř miliardu korun) ročně.

Úřady přitom počítají s tím, že program bude vylepšován, aby dokázal najít i jiné stavby. Velký zájem je například o identifikaci solárií, které rovněž zvyšují hodnotu nemovitosti, a tudíž je třeba je registrovat u daňových úřadů. „Musíme si být jisti, že software dokáže najít budovy s velkými půdorysy, ne boudu pro psy či dětský domeček,“ řekl Magnant listu New York Times.

Odbory se bojí ztráty pracovních míst

Agentura uvedla, že algoritmus byl v průběhu testovacího období vylepšován pomocí strojového učení, a jeho současná chybovost tak je velmi malá. Nenahlášený bazén mělo na svém pozemku 94 procent daňových poplatníků, které úřady po označení nástrojem kontaktovaly. I tak ale všechny nálezy umělé inteligence na satelitních snímcích nejprve ověřují lidé. Ti pomáhají odhalit nejčastější chyby, mezi něž patří třeba kus modré plachty označený za bazén.

MM25_AI

Roboti od Googlu se učí chápat významy slov. Díky umělé inteligenci mají lépe porozumět přáním lidí
Přečtěte si také:

Roboti od Googlu se učí chápat významy slov. Díky umělé inteligenci mají lépe porozumět přáním lidí

Navzdory všemu uvedenému zůstávají odbory zastupující státní zaměstnance vůči novému přístupu opatrné a jeho přesnost zpochybňují. Obávají se také, že vláda zruší některé pozice a nahradí práci v terénu prací kancelářskou, která je hůře placena a v rámci níž budou zaměstnanci pouze přezkoumávat zjištění algoritmů. Znepokojení jsou hlavně výběrčí daní a zeměměřiči.

Odborář Philippe Laget z departementu Bouches-du-Rhône také zkritizoval, že umělá inteligence nedokáže rozlišit trvale vybudované bazény od těch dočasných. Jedná se přitom o klíčovou informaci, protože demontovatelné bazény dani nepodléhají. „Osobní interakce s daňovými poplatníky je podle mě klíčem k vyřešení těchto situací. Nejsem proti umělé inteligenci, v žádném případě by ale neměla nahrazovat lidské bytosti,“ podotkl Laget.

  • Našli jste v článku chybu?