Menu Zavřít

Frýdlant Ve Frýdlantu se rychle naučili dělat špičkové ležáky

20. 5. 2019
Autor: Euro.cz

Frýdlantský zámecký pivovar Většina pivovarů nedá na Žatecký poloraný červeňák dopustit. Pavel Palouš však neměl problém vařit klasické ležáky ani z jiných chmelových odrůd. Jenže ty se zatím pěstují na tak malých plochách, že z nich ve Frýdlantu udělal jen několik várek.

„Nejsem z oboru, pivo mě učil vařit Jirka Strnad,“ vzpomínal Pavel Palouš na výpomoc ostříleného pivovarníka se zkušenostmi ze Svijan, Vratislavic či Kutné Hory. „Vedl nás k ležákům, já zase rád zkouším nové chmely,“ říkal Palouš. I to je možná důvod, proč změnil adresu a dnes už ve Frýdlantu nepracuje (usídlil se v pražském Cobolisu). Na jeho místo nastoupila Barbora Kracíková, absolventka Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Že ani s nástupem Kracíkové kvalita nespadla a Frýdlantský zámecký pivovar, který ve výběžku v roce 2014 po pětašedesáti letech obnovil pivovarskou tradici, stále produkuje nadstandardní piva, svědčí několik ocenění. Z Jarní ceny českých sládků 2018 si odvezl hned tři medaile – zlatou za silné speciální pivo a dvě stříbrné za tmavý ležák a silné pšeničné pivo.

Přestože frýdlantská piva nepatří k nejlevnějším, poptávka je obrovská. To byl také důvod, proč na konci roku 2016 došlo k razantnímu navýšení kapacity.

Ročně tak budou moct uvařit 25 až 30 tisíc hektolitrů piva, zatímco ještě předloni to bylo kolem šesti tisíc hektolitrů.

Světlý ležák Albrecht s pěti procenty alkoholu dává znát svou těžkost, zaujme rovněž dobře vyladěná hořkost.

Frýdlantská dvanáctka je velmi oblíbená i díky své dobré pitelnosti. Bez přehánění jde o jeden z nejlepších českých ležáků.

Mezi zákaznicemi prý zase vede tmavá dvanáctka Kateřina. Ovšem pivo bez potíží zaujme i muže. Překvapuje výraznější hořkostí, kterou ovšem přebíjí velmi osvěžující dojem.

Frýdlantský zámecký pivovar

bitcoin_skoleni

Hejnická 4073, Frýdlant Sládková: Barbora Kracíková

  • Našli jste v článku chybu?