Menu Zavřít

Fukušima a kouzlo viděného

12. 4. 2011
Autor: profit

Problémy japonské elektrárny Fukušima vyvolaly globální hysterii zaměřenou proti jaderné energii a na mnoha místech planety se honem mluví o utlumení jaderné energetiky. Proč, když je stále daleko bezpečnější a ekologičtější než spalování fosilních paliv?

Foto: Profimedia.cz

První atomové elektrárny byly spuštěny již před více než 50 lety a dnes ve světě funguje už přes 430 reaktorů. Přesto za celou tu dlouhou dobu došlo k jediné opravdu vážné havárii – té černobylské. Zato zprávy o hornících zasypaných v uhelných dolech či o vzduchu zamořeném emisemi jsou tak běžné, že už je ani nevnímáme. Škody na životech i na přírodě jsou u nejaderné energetiky mnohonásobně vyšší.

Proč se vlastně lidé jádra pořád tolik děsí? Spalování fosílií je srozumitelné, každý člověk někdy přiložil lopatku uhlí do kamen. Ale jádro obklopuje tajemná aura. Je spojeno mlhavými nitkami asociací se spálenou Hirošimou, nebo dokonce se soumrakem civilizace při jaderné válce. Ale to je stejné, jako bychom se báli krájet nožem okurku, protože s ním lze také někoho propíchnout.

bitcoin školení listopad 24

Případ Fukušima vyvolal hysterii tím, že byl vidět v televizi v přímém přenosu. Je zvláštní, jak kouzlo viděného neskutečně násobí dopad na veřejné mínění. Vzpomeňme na teroristické útoky na USA v roce 2001. Je příznačné, že se téměř zapomnělo na útok na washingtonský Pentagon. Nebyl totiž natočen. Vznikly dokonce absurdní konspirační teorie, že tam žádné letadlo nenarazilo. Zato omílané záběry letadel nalétávajících do newyorských mrakodrapů pomohly vzniknout hysterii zvané „válka proti terorismu“.

Videa s explozí ve Fukušimě mohou znamenat stejný psychologický přelom ve vnímání jádra. Ale máme náhradu, když se od něj odkloníme? Fosilní paliva jsou horší variantou a obnovitelné zdroje energie při současné technologii bohužel nestačí pokrýt spotřebu. Jádro potřebujeme, protože nic lepšího zatím nemáme.

  • Našli jste v článku chybu?