FINANCE.czFINANCE.cz
Menu Zavřít

Fúze potrubních firem stvořily magnáta. S levnou ropou ale narazil

13. 7. 2016
Autor: ČTK

Díky fúzím a akvizicím malých potrubních firem vytvořil během dekády velikou a úspěšnou společnost. Jenže stačila jedna nepovedená akvizice, kterou srazil propad cen ropy, a sága o stále bohatším potrubním magnátovi může být u konce.

Potrubní král, vizionář. Takové přezdívky si vysloužil 60letý Američan Kency Warren v uplynulé dekádě. A to díky ohromné expanzi v potrubním odvětví, když dokázal vytvořit podnik, kterému dnes patří 114 tisíc kilometrů plynovodů a ropovodů ve Spojených státech, převážně v Texasu.

Warren k tomu došel cestou fúzí a akvizic. Od roku 2004, kdy jeho společnost Energy Transfer vstoupila na newyorskou burzu, jich provedl nejméně devět. I díky boomu břidličných ložisek, při kterém se odvětví velice dařilo, pohlcoval Warren úspěšně malé společnosti a bohatl. Sukces ale nyní může být u konce.

„Kency rozhodně nějaký čas získával prémie, protože byl vizionářem,“ řekl podle agentury Bloomberg Rob Thummel z poradenské firmy Tortoise Capital Advisors. „Nyní se tato sága, cirkus, nebo jak tomu chcete říkat, chýlí ke konci. Z Kencyho prémií se mohou stát Kencyho výprodej.“

Důvodem je nepovedená akvizice konkurenční společnosti Williams, která měla být pro Warrena dosud největší v hodnotě 33 miliard dolarů. Jenže ke konci června z ní sešlo. Motivy a metody potrubního magnáta, které doprovázely nedokončenou fúzi, vrhly na Warrena špatné světlo a vytvořily tak dohady, zda Energy Transfer bude schopná pokračovat ve fúzích a akvizicích i nadále.

Břidlicová revoluce dělá z USA ropnou velmoc. Čtěte:

Ani Venezuela, ani Arábie. Nejvíce ropy se má nacházet v USA

Ropná plošina v USA (Zdroj: čtk)

Dohoda o nákupu rivala Williams byla oznámena loni v srpnu. Načasování to bylo velice špatné. Ceny ropy šly v dalších měsících prudce dolů, což změnilo ekonomickou stránku obchodu. Williams odmítla podmínky dohody změnit, načež Warren provedl netypické kroky, aby ochránil svůj majetek, když by z dohody nemohl vycouvat.

Proti vůli Williams Warren vytvořil speciální akcie, které jejich vlastníkům uchránily zisky v případě, když by k pohlcení Williams došlo. Sám Warren získal 57 procent těchto akcií, což ukazuje, že chránil hlavně sám sebe. Tímto krokem rozhodně nepotěšil akcionáře Williams ani podílníky Transfer Energy, kteří by tratili.

bitcoin školení listopad 24

Když soud na konci června rozhodl, že Transfer Energy může z obchodu vycouvat, zdálo by se, že je to pro Warrena úspěch. Jenže jeho agresivní přístup, kterým se zbavil rizik ohledně dohodnutého obchodu, je pro další potenciální firmy, které by Warren kupoval, odstrašujícím precedentem. A pro vlastní podílníky varováním.

Možná je tak skutečně u konce sága o rostoucím potrubním magnátovi, který je podle časopisu Forbes 1067. nejbohatším člověkem na světě s odhadovaným majetkem ve výši 3,7 miliardy dolarů.


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?