Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G7 se v noci na dnešek překvapivě dohodli na společné intervenci na devizovém trhu proti silnému kurzu japonského jenu.
Foto: Profimedia.cz
Společnou intervencí proti posilování japonského jenu chce G7 uklidnit světové finanční trhy a podpořit japonskou ekonomiku v situaci, kdy se potýká s následky ničivého zemětřesení a obří přílivové vlny. Jde o první společný zásah světových mocností na trhu od roku 2000.
Ve společném prohlášení G7 uvedla, že centrální banky USA, Británie a eurozóny se společně s Japonskem zapojí do koordinovaných intervencí na devizovém trhu. “Jak říkáme už dlouho, nadměrná rozkolísanost a chaotické pohyby směnných kurzů mají nepříznivé důsledky pro ekonomiku a finanční stabilitu,“ uvedla G7 po noční telekonferenci.
Trh po oznámení srazil kurz jenu k dolaru o více než tři procenta na 81,75 JPY. Díky tomu dnes akcie na tokijské burze zpevnily o téměř tři procenta.
Speciál: Japonsko po zemětřesení
Důsledky japonského zemětřesení pocítí české pojišťovny až na podzim Škody po japonském zemětřesení mohou překonat 100 miliard dolarů [[http://www.profit.cz/clanek/japonske-akcie-ve-strachu-z-dopadu-zemetreseni-klesly.aspx|Japonské akcie ve strachu z dopadu zemětřesení klesly
Jen prudce zpevňuje od pátečního zemětřesení a nahoru jej žene stahování zahraničních fondů japonských pojišťoven a dalších firem a útěk investorů k bezpečným měnám. Ve čtvrtek japonská měna vystoupila až na rekordních 76.25 JPY, výrazně nad dosavadní rekord 79,75 JPY z roku 1995. Silný jen však podkopává japonský vývoz, který je hlavním motorem třetí největší světové ekonomiky.
Rozhodnutí G7 trhy překvapilo, protože se čekalo, že proti růstu jenu zasáhne pouze japonská centrální banka. Tokio ve čtvrtek, když telekonferenci G7 oznamovalo, dávalo najevo, že mu jde jen o morální podporu.
Japonská centrální banka už dnes vstoupila na trh a podle obchodníků prodala jeny za více než 25 miliard dolarů. Ministr financí Jošihiko Noda sdělil, že Bank of Japan (BOJ) začala prodávat jeny v jednu hodinu SEČ a další centrální banky G7 budou intervenovat po otevření svých trhů.
„Je to první koordinovaná intervence od roku 2000, takže bude mít na trh velký dopad,“ řekla Kathy Lienová z newyorské firmy pro výzkum devizového trhu GFT. „Jediný typ intervence, který skutečně funguje, je koordinovaná intervence,“ dodala.
Zdroj agentury Reuters sdělil, že BOJ nechá prodané jeny v bankovním systému a nebude je stahovat prostřednictvím prodejů dluhopisů. Tím přidá do systému další velké objemy peněžní likvidity. BOJ od pátku dodává na trh prudce zvýšená množství peněz a tento týden mu poskytla navíc 38 bilionů jenů (zhruba devět bilionů Kč).