Menu Zavřít

Gambleři všech zemí, připojte se

23. 4. 2002
Autor: Euro.cz

Evropa se stává rájem online sázkařů

Pařížské sídlo firmy Biskott není nikterak honosné a uvnitř to vypadá jako v kterémkoli jiném softwarovém start-upu. Stoly zavalené technickými návody, hrnky s kávou a svéráznými hračkami, na koberci šmouhy od šéfova psa. V žádném případě neuvidíte modrovlasé dámy, které se sklánějí nad mořem karet binga. A přitom je Biskott jednou z nejrušnějších heren ve Francii. Každý měsíc se na jeho servery připojí přes milion lidí, aby si pohráli se štěstěnou a získali body, za něž mohou nakupovat. Díky popularitě své volně přístupné stránky podporované inzercí dosáhl Biskott v loňském roce tržeb ve výši 1,2 milionu dolarů.
Není to mnoho, ale Biskott je pouhou špičkou ledovce. Internetoví surfaři z celé Evropy se v rekordním počtu připojují na stránky herního průmyslu a online hazard se díky nim stává jedním z nejrychleji se rozvíjejících druhů podnikání na síti. „Hřích se prodává, přiznejme si to,“ říká hlavní analytik Paolo Pescatore z výzkumné firmy International Data Corp. v Londýně. Jenom letos prosázejí Evropané podle britské agentury pro výzkum Schema více než 3,7 miliardy dolarů online oproti zhruba 139 miliardám v tradičních hernách. Do roku 2005 by se podle Schemy mohla tato částka vyšplhat skoro až na 15,5 miliardy dolarů. A z toho si online bookmakeři a kasina v závislosti na svých kursech ponechají až dvacet procent, čímž se jejich podniky stanou jedněmi z nejvýnosnějších na internetu vůbec.
Evropa v tom nejede sama. Odhaduje se, že američtí surfaři letos prosázejí 11,4 miliardy dolarů, i když je to téměř vždy nelegální, a ani v Asii nezaostávají. Evropa je však zvláštní tím, jak vstřícně se k e-gamblingu staví vlády jednotlivých zemí, především v Británii. Díky tomu a také rychlému rozšiřování internetu a širokopásmového připojení se z Evropy stává ráj pro online sázkaře.
Nejdůležitější na tom všem je především to, že online hazard pomáhá rozvíjet nová média. Podle údajů Schemy se letos 84 procent online sázek uskuteční prostřednictvím konvenčního internetu, zatímco do roku 2005 se bude celá třetina realizovat prostřednictvím mobilních telefonů nebo interaktivní televize. Peníze z takových služeb jsou manou mobilních operátorů, kteří se musejí vyrovnávat s klesajícími výnosy na zákazníka. K tomu, aby vytvořili poptávku po nových nákladných sítích třetí generace, totiž potřebují nové přitažlivé služby. Před třemi týdny, 4. dubna, zahájila mobilní divize France Télécomu, společnost Orange, bezdrátové sázení v Británii. Nabídka přišla právě včas před nejoblíbenějším dostihem Grand National Derby a i bez propagace dokázala přilákat stovky zákazníků. Analytici počítají s tím, že si na různých poplatcích včetně poplatků za připojení přijdou na deset až dvacet procent ze sázek, čímž do roku 2005 zvýší své tržby až o 500 milionů dolarů.
Totéž platí i o evropských společnostech na poli interaktivní televize, z nichž se mnohé potýkají s finančními obtížemi. Hledají aplikace, jež by se staly naprostými trháky, a některé z nich už teď začínají s hazardem. Dobrým příkladem je spolupráce francouzského dostihového monopolu Pari Mutuel Urbain se dvěma největšími firmami zajišťujícími vysílání interaktivní televize, CanalSatellite a Télévision Par Satellite. Stačí zmáčknout tlačítko na dálkovém ovladači a ze sportovního kanálu se divák ocitne na obrazovce pro online sázkaře. Od té doby, co byla služba v roce 2000 zprovozněna, jí využilo už asi 70 tisíc sázkařů, kteří na virtuální dráze prosázeli přes 92 milionů dolarů. Podobné služby jsou prostřednictvím satelitní televize dostupné i ve Švédsku, Itálii a Portugalsku.
Avšak aby bylo jasno, sázení online se musí i v Evropě vyrovnávat s řadou překážek. K těm největším patří velká nejednotnost v názorech na to, zda se jedná o činnost zákonnou. „Nejliberálnější je v tomto ohledu Británie, která by mohla brzy nabídnout nejlepší podmínky pro společnosti nabízející online sázky na světě,“ říká analytik Andrew Burnett ze společnosti Merrill Lynch & Co. V dalších evropských státech je tomu ale jinak. Ve většině zemí je online hazard buď zakázán zcela, nebo se povolují pouze státem schválené typy, jako například loterie. Dalším problémem jsou podvody. Ve Spojených státech stále více bank a společností vydávajících kreditní karty odmítá zpracovávat transakce z elektronických kasin. V Evropě tomu možná bude zakrátko nejinak. Clearingové středisko společnosti MasterCard v Evropě, Europay International, nedávno prohlásilo, že e-gambling je v jeho případě největším zdrojem podvodných transakcí s kartami.
Ať už tomu bude jakkoli, podnikatelé si zřejmě cestičky kolem zákazů najdou. Hazard na síti je a bude bez ohledu na to, zda ho společnost přijme, nebo zůstane ve stínu. A v každém případě bude velkým zdrojem příjmů pro každého, kdo se k němu přiblíží. Samozřejmě s výjimkou samotných sázejících.

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc

Překlad: Ivo Večeřa

  • Našli jste v článku chybu?