Německý provozovatel plynovodů Gascade Gastransport jedná s investory o financování nového plynovodu Eugal, který má přivádět plyn potrubím Nord Stream 2 do Polska a České republiky. Řekla to dnes mluvčí firmy Tatjana Bernertová. Bližší informace o investorech projektu ale odmítla sdělit. Firmu Gascade vlastní ruská společnost Gazprom a německý BASF.
Gascade hledá investory v době amerických sankcí k ukáznění nevyzpytatelného Ruska, kdy také energetické projekty obestírá nejistota. Týká se to i plynovodu Nord Stream 2, jímž má přes Baltské moře do Německa proudit ruský plyn, takže se vyhne Ukrajině.
Eugal má vést z pobřeží Baltského moře do Polska a České republiky. Měl by zhruba kopírovat plynovod OPAL, kterým proudí do Česka plyn potrubím Nord Stream. Plynovod má zahájit provoz v roce 2019, jeho délka má být 485 kilometrů. Roční kapacita se předpokládá 51 miliard metrů krychlových. Kapacita plynovodu Nord Stream 2 pak má činit 55 miliard metrů krychlových ročně.
Gascade podle Bernertové zůstává jediným developerem projektu. Náklady na jeho výstavbu mají být v řádu miliard eur.
Přečtěte si o plovoucí větrné elektrárně ve Skotsku:
Budoucnost obnovitelné energie? Ve skotských vodách roste první plovoucí větrná elektrárna
Energetický konzultant Walter Boltz upozornil, že pokud by kolem projektu Nord Stream 2 nebylo politických nejistot, zájem o projekt by byl určitě vysoký.
Německý energetický regulátor Bundesnetzagentur zatím odmítl projekt Eugal v národním plánu rozvoje sítě, který souvisí se systémem Nord Stream 2, dokud plynovod nezíská všechna národní povolení. Podle sdružení německých přepravců plynu FNB Gas bude Eugal pravděpodobně zahrnut do dalšího návrhu rozvoje v únoru příštího roku.
Státy v Evropě, které dovážejí více než 80 procent plynu z Ruska |
---|
Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Bělorusko, Slovensko, Rakousko, Srbsko, Bulharsko, Řecko |
Do hry vstupují i nové americké sankce vůči Rusku, jež mohu ohrozit výstavbu plynovodů Nord Stream 2 a Turkish Stream, které mají spolufinancovat evropské firmy.
Americká administrativa může trestat i evropské firmy, které budou s Ruskem spolupracovat na energetických projektech.
Reakce Ruska na americké sankce:
"Vyhlášení války". Medveděv označil americké sankce za konec nadějí na zlepšení vztahů
Související články: