Menu Zavřít

Gašpar končí. Slovenský policejní prezident odejde koncem května

17. 4. 2018
Autor: Profimedia.cz

Slovenský premiér Peter Pellegrini oznámil, že prezident policejního sboru Tibor Gašpar ve funkci skončí. Kvůli současné obtížné situaci v policii to nebude hned, ale až na konci května. Změna souvisí s trvající krizí v zemi po dosud neobjasněné únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Předseda vlády na tiskové konferenci sdělil, že se na tomto postupu dohodl s policejním prezidentem. Uvedl zároveň, že na něj nezměnil názor jako na „profesionála na správném místě“, ale na jeho odchodu se domluvili kvůli útokům na policii přes jeho jméno a vzhledem k aktuální situaci. Gašpar slíbil, že žádost o uvolnění z funkce podá už ve středu.

Policejní prezident přitom ještě ráno tvrdil, že odstoupit nemá v úmyslu. Nicméně slíbil, že bude respektovat, když se ho ministr vnitra rozhodne odvolat nebo ho požádá, aby rezignoval.

Opozice sice oznámený odchod Gašpara uvítala, ale mnohým se nelíbí, že se tak má stát až za šest týdnů. Iniciativa Za slušné Slovensko, která v souvislosti se současnou krizí stála za řadou protivládních demonstrací, ocenila, že se po premiérovi Robertu Ficovi a dalších funkcionářích nakonec podařilo donutit k odchodu i Gašpara. Nicméně odklad považuje za nepochopitelný a hodlá kroky končícího policejního prezidenta „do poslední chvíle velmi pozorně sledovat“.

Pellegrini odklad vysvětlil, že svým rozhodnutím nemůže „destabilizovat policejní sbor“. Poukázal na to, že funkce jednoho viceprezidenta policie je neobsazená a druhý viceprezident je v současné době v pracovní neschopnosti.


Čtěte: Likvidace novinářů v Česku? Stačí kontroly a diskreditace, tvrdí Holcová

Hrob Jána Kuciaka, ilustrační foto


Prezident Andrej Kiska odchod Gašpara nedlouho po jeho oznámení uvítal jako „minimum“. „Přivítal jsem, že se premiér rozhodl začít dělat pořádek v resortu vnitra osobně,“ napsal na facebooku. Dodal, že odchod Gašpara ke konci května považuje za nezbytnou podmínku, aby se Pellegriniho vláda „mohla pokusit uklidnit situaci ve společnosti“.

Napětí v politické krizi v zemi opět stouplo v pondělí, když nedávno jmenovaný ministr vnitra Tomáš Drucker překvapivě oznámil, že podá demisi. Zdůvodnil to tím, že nepovažuje za správné Gašpara odvolat, jak to žádají demonstranti, kteří se domáhají změn po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Podle opozice ale rezignoval, protože „neměl na to“, aby Gašpara odvolal.

Kiska dnes dopoledne Druckerovu demisi přijal a vedením resortu dočasně pověřil premiéra, než bude jmenován nový ministr. Pellegrini doufá, že se mu vhodnou osobu podaří najít během několika dnů.

Média už spekulují, kdo touto vhodnou osobou bude. Podle některých by jí mohla být Denisa Saková, která je na ministerstvu vnitra státní tajemnicí a byla považována za pravou ruku exministra Roberta Kaliňáka. Pellegrini dnes na dotaz, zda je Saková na tento ministerský post ve hře, odpověděl vyhýbavě. Řekl, že nejprve se o obsazení funkce rozhodne na stranické úrovni a pak bude informována veřejnost. Šéfa ministerstva vnitra podle koaliční dohody obsazuje strana Směr-SD, jíž nadále předsedá dlouholetý expremiér Robert Fico.

bitcoin_skoleni

Dvojnásobná vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyvolala v zemi politickou krizi, která si vynutila změny ve vládě, včetně březnového odchodu Roberta Fica z křesla premiéra a Roberta Kaliňáka z čela ministerstva vnitra. Kaliňáka pak na pouhé tři týdny nahradil Drucker.

O situaci na Slovensku čtěte více:

Slovenský ministr vnitra Drucker podá demisi. Nechce odvolat policejního šéfa

Slovenský prezident Kiska jmenoval novým premiérem Pellegriniho

Fico podal demisi, novou slovenskou vládu sestaví Pellegrini

Slovenský tisk má jasno: Fico bude obdobou Kaczyńského

Na Slovensku se hroutí vládní koalice. Most-Híd chce předčasné volby

Slovenská opozice chce sesadit Fica. Hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Vražda slovenského novináře: končí ministr kultury i Ficovi spolupracovníci

Na Slovensku byl zavražděn investigativní novinář. Pravděpodobně kvůli své práci


  • Našli jste v článku chybu?