Menu Zavřít

Gazeta.ru: V odvetě za sankce se Rusko k Rusům přátelsky nechová

5. 6. 2015
Autor: ČTK

Na případné přitvrzení sankcí Evropské unie slíbil ruský premiér Dmitrij Medveděv dát "symetrickou" odpověď. Čili zbaví ruské občany něčeho poživatelného, nedejbože léčitelného. První vlaštovkou či spíše rybkou se stal zákaz dovozu "zdraví škodlivých" konzervovaných ryb z Estonska a Lotyšska, uvádí ruský internetový list Gazeta.ru.

Zhoršení situace v Donbasu na východě Ukrajiny v předvečer summitu G7 maří vyhlídky na zmírnění sankcí proti Rusku. Definitivně se rozhodne na summitu EU na konci června. Sankce budou nejspíš prodlouženy nejméně do ledna 2016. A Rusko se už dávno drží pravidla, že ani jediný urážlivý krok nelze ponechat bez odpovědi.

Před rokem se „symetrickou odpovědí“ na evropské sankce stal zákaz dovozu potravin do Ruska. Domácí trh se pokusil změnit dodavatele, oživit vlastní výrobu, ale po roce se ukázalo, že část výrobků z trhu prostě zmizela a část výrazně zdražila, a to včetně domácích potravin.

Někteří dodavatelé zkrachovali. Protože vše investovali do zboží, jehož dovoz byl - bez jakéhokoliv přechodného období - zakázán. Ztráty utrpěli i ruští výrobci. Kuře může být domácí, ale krmit se musí zahraničními krmivy a přídavky, které po propadu rublu mají cenu zlata. Ani se nepodařilo nalézt náhradu za dovážené a zakázané ovoce a zeleninu.


Přečtěte si: Potraviny v době války: ruské řetězce zmrazí ceny, na Ukrajině omezí prodej


O ceně masa a sýrů, které zůstaly v nabídce, je lepší pomlčet. Občané v reakci na radikální rozhodnutí vlády začali méně jíst - růst cen je přiměl šetřit na jídle a základním zboží.

Jaká bude „symetrická odpověď“ nyní? Dá se podezírat, že bude stejná. Budou se pokoušet trestat Evropu a postihnou vlastní spotřebitele.

Už ve čtvrtek zakázali rybí konzervy z Lotyšska a Estonska, včetně oblíbených šprotů, symbolu sovětského svátečního stolování, později symbolu odtrženého Pobaltí. Zdálo se, že šproty vždy byli neoddělitelnou součástí našeho života. Ukázalo se, že oddělitelnou.

Chyba v antisankcích

Čerstvé a zmrazené ryby postihly ruské antisankce v srpnu 2014, ale rybí konzervy tehdy nezakázali. Chybičku teď napravili. K tomu úřady poskytly obvyklé vysvětlení, zbavené vší politiky: prý nelze výrobek vysledovat až ke konkrétní rybářské lodi a Balt je silně znečištěn.

Z toho také vyplývá, že u Kaliningradu, kde ruští rybáři chytají úplně stejné ryby, je moře asi mnohem čistší, než o sto metrů dál v Pobaltí.

Evropští spotřebitelé se mohou ze sankcí jen radovat - ceny výrobků z ruských seznamů zakázaného zboží prudce klesly. Evropští výrobci naopak trpí. Ale ruské naděje, že farmáři, kteří přicházejí o zisky z vývozu, vyvinou nátlak na své vlády, a tím způsobí rozkol v řadách EU vůči sankční politice, se dosud nenaplnily. Přesněji, výrobci tlačili, ale vlády zrušit sankce odmítly, a tak si museli najít jiná odbytiště.

Možná by přiměřenější odvetou mohla být reálná snaha tuto válku ukončit. Ale tato možnost je stále méně pravděpodobná

Vynikající polská jablka, původně určená pro Rusko, zčásti skončila v jiných zemí, zčásti v Rusku, kam se dostala pod nálepkou zemí, na něž zákaz neplatí: Poláci mohou být vděčni Bělorusku a Kazachstánu.

Před rokem jsme vyhrožovali, že na zpřísnění sankcí odpovíme zákazem dovozu průmyslového zboží. Dokonce se mluvilo o lécích. Jenže se ukázalo, že ruský farmaceutický trh není v dohledné budoucnosti schopen nahradit dovážená léčiva. Náhražky z Číny byly často zdraví škodlivé.

Samozřejmě, princip „bij své, ať se cizí bojí“ lze stěží označit za civilizovaný a přiměřený. Ale Rusko v podstatě nemá jinou „symetrickou odpověď“ na sankce.

Neprodávat Evropě ropu a plyn? Ani Čína všechny ztracené obchodní partnery nenahradí - a paradoxně se i obchod s Čínou snižuje, včetně paliv. Zkonfiskovat majetek západních firem v Rusku, jak navrhovali poslanci? Ale i ruského majetku v cizině je hodně.

Střelba do vlastních řad

Nezbývá, než „bombardovat vlastní“. V podmínkách studené války, kterou opěvují propagandisté, se to režimu nezdá jako příliš vysoká cena. Samozřejmě, s takovým přístupem si na reálný rozvoj země, jehož ukazatelem není jen růst výdajů na obranu, budeme muset počkat.

Možná by přiměřenější odvetou mohla být reálná snaha tuto válku ukončit. Ale tato možnost je stále méně pravděpodobná. Když nepřátel přibývá, musíme trestat „své“ tvrději! A v boji není čas sčítat ztráty.

Jasně, podle průzkumů je Amerika nepřítel. I Evropa je stále větší nepřítel. Pobaltí a Ukrajina jakbysmet. A soudě podle „symetrických odvet“, Rusko si ani k Rusům nepočíná právě přátelsky…


Čtěte také:

V protiruských sankcích můžeme přitvrdit, varuje Brusel po bojích v Donbasu

Německý průmysl sankce podporuje, pro firmy prý likvidační nejsou

Rusko by mělo být pozváno na summit G7 do Německa, míní lobbisté

MM25_AI

Medveděv: Sankce budou Rusko stát přes 100 miliard dolarů

USA zakázaly investice na Krymu, Kanada omezí vývoz těžební techniky

  • Našli jste v článku chybu?