Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom se v letošním druhém čtvrtletí meziročně propadl o 17 procent na 245 miliard rublů (zhruba 91 miliard korun). Hospodářské výsledky podniku zasáhly stoupající výdaje. Také ropné společnosti Lukoil klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o dvě procenta na 62,57 miliardy rublů (23,3 miliardy korun).
Gazprom se potýká rovněž s nižšími prodejní cenami a negativním dopady západních sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Tržby společnosti ve čtvrtletí stouply o pět procent na 1,33 bilionu rublů. Provozní výdaje se však zvýšily o 16 procent na 1,23 bilionu rublů, napsala agentura Reuters.
Průměrná cena dodávek plynu do Evropy a dalších zemí podle firmy v celém prvním pololetí klesla o 18 procent na 12798 rublů (zhruba 4770 korun) za tisíc metrů krychlových. Objem dodávek však stoupl o 36 procent na 109,4 miliardy metrů krychlových.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.
Čtěte více o Gazpromu:
Gazprom: Nord Stream 2 prudce sníží tranzit přes Ukrajinu
Gazprom: Ukrajina nám dluží 600 milionů dolarů
U Lukoilu, který je druhou největší ropnou firmou v Rusku, byly výsledky zhruba v souladu s očekáváním analytiků, kteří v průměru čekali zisk 62,28 miliardy rublů. Příjmy za duben až červen klesly o 9,3 procenta na 1,34 bilionu rublů. Hrubý provozní zisk (EBITDA) se snížil o 8,3 procenta na 189,57 miliardy rublů.
Pokles způsobily hlavně nižší průměrná cena ropy, vyšší sazba daně z těžby ropy a nižší marže z rafinace. Tento propad částečně vyrovnal příznivý dopad vývoje kurzu rublu k dolaru a euru.
Těžba za prvních šest měsíců roku činila 411,1 milionu barelů ropného ekvivalentu, tedy 2,3 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Meziročně byla těžba nižší o 4,3 procenta.
Lukoil je podle časopisu Forbes největší ruskou firmou v soukromých rukách. Podle svých internetových stránek se podílí na celosvětové těžbě ropy dvěma procenty a vlastní zhruba jedno procento prokázaných rezerv ropy. Na těžbě ropy v Rusku se firma podílí 16 procenty a na zpracování ropy 15 procenty.
Přečtěte si o kauze Lukoilu v Česku:
Soud potvrdil pokutu pro Nejedlého Lukoil Aviation
Zeman zřejmě Nejedlého nevyhodí, Lukoil zaplatil pokutu
Hospodářské výsledky dnes zveřejnila rovněž středně velká ruská ropná společnost Bašněfť. Ta za druhé čtvrtletí vykázala pokles čistého zisku o 17 procent na 14,8 miliardy rublů (5,5 miliardy korun). Tržby podniku se snížily o sedm procent na 141,9 miliardy rublů.
Prodej padesátiprocentního podílu v Bašněfti měl být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. O koupi podílu projevila zájem například ruská státní ropná společnost Rosněfť, jejíž ředitel Igor Sečin je blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina. Ruská vláda se však v polovině srpna překvapivě rozhodla privatizaci Bašněfti odložit.