Ano, česká tříletá mateřská, několikanásobně delší, než je evropský standard, vyřazuje ženy z ekonomicky aktivního života, snižuje jejich příjem a má negativní vliv na kvalitu žití.
O pozitivním vlivu na psychický a fyzický vývoj dětí pak lze přinejmenším pochybovat a rozhodně ho nelze doložit nějakými tvrdými daty. Každopádně mezi dnešními třicátníky je řádově více poněkud sobeckých a nesamostatných obyvatel mamahotelů, než jich ve stejném věku bylo mezi současnými padesátníky, kterým se matka na full time mohla věnovat pouhých šest měsíců. Což je mimochodem v Evropě dosti obvyklá doba rodičovské dovolené.
O tom, že tříletá absence v zaměstnání je zejména u více kvalifikovaných profesí vážný problém ztráty kontaktu s vývojem v oboru a upadající kompetence a v případě více dětí dokonce s fatálními důsledky, nemůže být pochyb.
Přečtěte si analýzu think-tanku IDEA:
Rozdíly ve výši výdělků ve vztahu k mateřství a dítěti v rodině
Nižší platy žen jsou jen příznakem tohoto problému. A v situaci, kdy populace stárne, je zvýšení ekonomické aktivity žen zásadním rezervoárem pracovní síly.
Ten problém vůbec není neřešitelný, ani nákladný. Naopak byl by pro státní kasu přínosný. I když předpokládá pevně svázat výši rodičovské s předchozím pracovním příjmem. A vyžaduje kde kým v české politice slibovanou podporu částečným úvazkům i výrazné subvencování všech typů předškolních zařízení včetně těch pro nejmenší děti. Modelů jak na to, je plná Evropa.
Jen je třeba, aby politické partaje chlubící se ženami ve svém vedení a kvótami na kandidátkách místo podobných zbytečných a nefunkčních absurdit konečně řešili reálný problém.
Čtěte další komentáře Pavla Párala: