Menu Zavřít

Generační výměna je nutná

1. 4. 2010
Autor: Euro.cz

Dle většiny manažerů by společně s Mirkem Topolánkem měli odejít i další členové ODS

Myslíte si, že by ODS měla pokračovat v „čištění“ svých volebních kandidátek?

MM25_AI

  • Ano 72,1 %
  • Ne 19,4 %
  • Nevím 8,5 %

Předseda ODS Mirek Topolánek nebude kandidovat v květnových parlamentních volbách. Topolánek poslechl 25. března doporučení stranické výkonné rady a stáhl se z prvního místa jihomoravské volební kandidátky. Stranu do nich povede jako volební lídr a pravděpodobný kandidát na premiéra místopředseda ODS Petr Nečas. Měli by společně s Mirkem Topolánkem odejít i další významní členové ODS? Dle 72,1 procenta manažerů by tomu tak být mělo.
Nesouhlasí s nimi například tento respondent: „Vaše otázka přichází pozdě. Právě v den, kdy se uzavřela možnost kandidátky doplňovat či měnit pořadí kandidátů – 60 dnů před volbami. Zbývá pouze možnost nějakého kandidáta vyškrtnout, což může učinit jen zmocněnec příslušné politické strany do 48 hodin před dnem voleb. Institut vyškrtnutí je však výjimečný a v demokratických poměrech je jeho použití v podstatě jen teoretické.“
K další očistě ODS naopak vybízí tato kladná odpověď: „Chce-li mít ODS šanci na úspěch ve volbách, měla by využít příležitosti a učinit razantnější očistu a zbavit se několika dalších lidí – například Pavla Béma, Milana Jančíka či Ivana Langera. Sice by stále šlo jen o ,marketingovou‘ očistu, protože všechny strany jsou natolik prolezlé problémovými lidmi, že by po pořádné očistě skoro nikdo nezbyl, ale jako signál ,běžnému‘ občanovi by to mohlo stačit. ODS se však stejně jako další politické strany očistit nechce, a proto vše skončilo jen vykopnutím Mirka Topolánka.“
Záporně odpovídá na otázku další manažer: „Na jakékoli čistky je již pozdě. Tyto volby ODS prohraje. Na tom nic nezmění ani jakkoli agresivní kampaň, ani personální změny na poslední chvíli.“
Opačný názor lze vyčíst z následující odpovědi: „Byla by škoda zůstat v půli cesty. Pokud se další změny na kandidátkách nepodaří prosadit, bude to jen zpráva pro voliče, že jde o změnu ,kosmetickou‘, nikoli však v přístupu.“
Jednoznačně se nerozhodl tento přispěvatel: „Co máte na mysli ,čištěním kandidátek‘? Je tím myšleno od chráněnců a příznivců Topolánka nebo od všech, jejichž intelektuální schopnosti, vlastnosti a morální profily nepředstavují odpovídající kvalifikaci pro kompetentní výkon poslaneckého mandátu v zájmu obyvatel České republiky? Máte-li na mysli to druhé, uvítal bych, kdyby stejně postupovaly i ostatní politické strany. Možná, že by pak bylo natolik málo vhodných kandidátů, že by se osvícená diktatura jevila z hlediska neutěšené personální situace jako jediný možný způsob vlády. Případně by nezbylo, než správu státu outsourcovat na komerční bázi.“
Pochyby zaznívají také v této kladné odpovědi: „Měli, ale další čištění je v praxi nereálné. Bude muset nastat volební průšvih, a až poté se uskuteční potřebné personální změny. ODS potřebuje rozsáhlou ,generační výměnu‘.“
Výhrady se objevují v následujícím záporném příspěvku: „Máte-li pod ,čištěním volebních kandidátek‘ na mysli Topolánkův pád, pak nejde o čištění kandidátky, ale o projev vnitřní nekonzistence ODS. Ti, kdo Topolánka nesnášeli a chtěli dostat pod kontrolu prostor, jejž ovládá, konečně našli vhodný klacík. Je legrační a zároveň tristní, jak se projevilo pokrytectví panující ve společnosti. Nebo aspoň v té její části, která je na ,případu Topol‘ zainteresovaná. Vládne tu xenofobie a netolerance k Romům, židům, homosexuálům, přistěhovalcům i dalším, ale pokud se ,xenofobní a homofobní‘ výroky hodí jako zmíněný klacík, proč to dramaticky neodsoudit. Takové rošády těsně před volbami oslabují každou politickou stranu. A navíc, kdyby to mělo být doopravdy, musela by se většina kandidátek postavit znovu.“
Kladný postoj zaujímá následující manažer: „ODS potřebuje nový ,obličej‘ – skupinu lidí, kteří nejsou zatížení nepříliš lichotivou nedávnou minulostí této strany a jejím současným stavem a dokáží svým příznivcům a voličům sdělit něco nového, pozitivního a motivujícího. Současné skandály a skandálky, především pak delší dobu trvající rozbroje uvnitř strany, ji rozkládají. Proto ODS potřebuje vedle již zmíněného ,obličeje‘ i nový ,kabát‘ – obsah, se kterým se na voliče obrátí. Jinak nemá šanci v nadcházejících volbách uspět. Ač to zní paradoxně a bolí to, tento neúspěch by byl zasloužený a v pořádku. S ohledem na věrné voliče, kteří se chtějí držet základního směru a musejí se špatným pocitem v žaludku přihlížet tomu, co ti ,nahoře‘ zase vyvádějí.“

Odpovídalo 165 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?