Menu Zavřít

Generální plná moc dává zmocněnci právo jednat téměř ve všech úkonech. Jaká jsou pravidla jejího uplatnění?

5. 10. 2022
Doba čtení: 5 minut
Autor: Depositphotos
Už se vám někdy stalo, že jste se kvůli zdravotním či jiným důvodům nemohli dostavit včas na úřad nebo jste nestihli vyřídit nějakou bezodkladnou záležitost a vznikly vám z toho nepříjemné problémy? Předcházet takovým obtížím můžete pomocí generální plné moci k zastupování. Tato listina totiž umožňuje zplnomocněné osobě zastoupit vás legálně ve většině úkonů.

Co je generální plná moc

Generální plná moc je dokument, který dává právo druhé osobě zastupovat fyzickou nebo právnickou osobu v jednáních se třetí stranou. Na rozdíl od speciální plné moci, která se váže ke konkrétnímu úkonu, platí generální plná moc pro všechny úkony. Výjimkami jsou pouze případy, kdy je zapotřebí získání subjektivního názoru oprávněné osoby. Pravidla pro uplatnění této listiny pak upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Zúčastněné strany

V každé plné moci, ať už v té generální, nebo naopak speciální, jsou uvedeny minimálně dvě osoby, jež jsou jejími účastníky. Těmto účastníkům se odborně říká zmocnitel a zmocněnec. Zmocnitelem se rozumí osoba zastoupená, tedy ta, jež právo k jednání někomu předává. Zmocněnec je naopak strana zastupující, čili jedinec nebo skupina lidí, kteří právo jednat za zmocnitele získávají.

Zmocnitelem i zmocněncem může být jak fyzická, tak právnická osoba. V případě fyzické osoby je prakticky jedinou podmínkou pro zastupování zmocnitele způsobilost k provádění úkonů. Je-li zmocněncem právnická osoba, pak osobou pověřenou zastupováním zmocnitele musí být vždy statutární orgán dané společnosti. Pokud je v rámci jedné plné moci stanoveno více zmocněnců, je zastupovaná osoba vždy povinna stanovit, zda je při jednání nutná účast všech uvedených zmocněnců, nebo pouze někoho z nich.

Kdy lze generální plnou moc použít

Občanský zákoník definuje, jaké musí splňovat každá generální plná moc podmínky. Těmi jsou vyplnění povinných údajů v listině a právní způsobilost zmocněnce. Dále česká legislativa stanovuje, k jakému účelu má tento typ dokumentu sloužit. Generální plnou moc tak lze využít ve všech úkonech s výjimkou těch, kdy je potřeba zajistit subjektivní interpretaci zmocnitele. Taková situace může nastat například ve chvíli, kdy policie vyžaduje výpověď svědka. V tomto případě není logicky možné, aby jej zastupoval někdo jiný, a to ani na základě plné moci.

Pakliže potřebujete pověřit nějakou osobu, aby vás zastoupila na konkrétní schůzce nebo jen vyřídila určitou jednorázovou záležitost, není potřeba vystavovat jí hned generální plnou moc. Pro takové případy je lepší volbou speciální plná moc určená pouze pro jeden daný úkon, kdy po jeho splnění dochází automaticky k zániku zplnomocnění.

Nejběžnější případy využití

Jak bylo řečeno, generální plnou moc je možné uplatnit v rámci téměř všech úkonů. V některých situacích se však plná moc využívá častěji než v jiných. Jedná se především o běžná jednání s úřady, která jsou pro mnohé osoby velice nepříjemná a často si na ně člověk ve svém harmonogramu těžko hledá čas. Nejčastěji se tak můžete setkat s následujícím využitím:

  • generální plná moc na poštu,
  • generální plná moc na finanční úřad,
  • generální plná moc k zastupování společnosti,
  • generální plná moc pro převod nemovitosti,
  • generální plná moc na prodej nemovitosti,
  • generální plná moc pro advokáta.

Jak sepsat generální plnou moc

V určitých případech může mít zplnomocnění pouze ústní formu, avšak to platí spíše pro speciální plnou moc, kdy je jasně stanoven úkon, ve kterém má zmocněnec zmocnitele zastupovat. Jde především o různé typy schůzek, kde stačí předem oznámit třetí osobě, že vás bude v jednání zastupovat někdo jiný a že mu tímto předáváte jednací práva. V případě generální plné moci je však potřeba, aby měla písemnou podobu, neboť ji zmocněnec bude pravděpodobně předkládat na různých úřadech.

Vyhotovení generální plné moci není žádná věda. Většinou se jedná o jednoduchý jednostránkový dokument, jenž musí obsahovat konkrétní náležitosti, aby mohl být třetí stranou uznán. Je možné nechat si jej vystavit od právníka, avšak v takovém případě zbytečně zaplatíte poplatky za něco, co hravě zvládnete udělat sami doma. Na internetu je navíc dostupná generální plná moc ke stažení zdarma, kterou stačí vyplnit, vytisknout a podepsat.

Má-li být platná generální plná moc, formulář musí obsahovat následující údaje:

  • identifikaci zmocnitele (jméno, příjmení, datum narození, trvalé bydliště),
  • identifikaci zmocněnce (jméno, příjmení, datum narození, trvalé bydliště),
  • účel a rozsah práv,
  • datum a podpis zmocnitele.

Ověření generální plné moci

Ačkoliv někdo ověření dokumentu nemusí vyžadovat, v určitých případech musí mít generální plná moc ověřený podpis. Jedná se zejména o situace, kdy zmocněnec zastupuje zmocnitele při jednání s úřady. Obecně se však spíše doporučuje nechat si tento typ listiny úředně ověřit, neboť nikdy předem nevíte, zda to bude třetí strana vyžadovat, či nikoliv. Tento úkon je otázkou několika minut a bude vás stát jen pár korun. Ověření je možné nechat provést na třech k tomuto účelu stanovených místech:

FIN25

  1. na matričním úřadu v místě trvalého bydliště,
  2. v notářské kanceláři,
  3. na pobočce České pošty (přepážka Czech POINT).

Kdy generální plná moc zaniká

Pakliže zmocnitel potřebuje, aby ho stanovená osoba zastupovala ve všech právních úkonech jen po určitou dobu, je potřeba, aby měla generální plná moc platnost uvedenou přímo v listině. V takovém případě zaniká zmocněnci právo jednání za zmocnitele v den stanovený v tomto dokumentu. Plná moc na dobu určitou je tedy vždy omezena začátkem a koncem zplnomocnění.

Generální plná moc však může být sepsána také na dobu neurčitou. Tuto možnost využijí především zmocnitelé, kteří potřebují být v různých úkonech zastupováni dlouhodobě. Obvykle se tak děje například u starších osob, pro které je náročné chodit na úřady, a tak pro tyto účely dlouhodobě zplnomocní například svého potomka. Ve chvíli, kdy je generální plná moc sepsána na dobu neurčitou, může zaniknout následujícími způsoby:

  • odvoláním ze strany zmocnitele,
  • výpovědí ze strany zmocněnce,
  • úmrtím zmocnitele nebo zmocněnce,
  • zánikem právnické osoby, pokud byla zmocnitelem nebo zmocněncem.
K čemu slouží generální plná moc?
Generální plná moc je druh dokumentu, který opravňuje druhou osobu jednat ve většině úkonů za konkrétní fyzickou nebo právnickou osobu. Toto právo se nedá uplatnit pouze v situacích, které vyžadují subjektivní interpretaci zmocnitele, jako je například výslech na policii. Tato listina může být sjednána na dobu určitou i na dobu neurčitou a podmínky pro její uplatnění upravuje občanský zákoník.
Co musí generální plná moc obsahovat?
V listině, která zplnomocňuje druhou osobu k všeobecnému provádění úkonů, musí být vždy uvedena identifikace obou zúčastněných stran, tedy jak zmocnitele, tak zmocněnce. Dále by měla obsahovat popis účelu a rozsah převedených práv. Na konci dokumentu nesmí chybět datum, místo a podpis zmocnitele. Jelikož se jedná o jednostranný právní úkon, není vyžadován podpis zmocněnce.
Kde ověřit generální plnou moc?
Ověření podpisu není vždy vyžadováno, avšak v některých případech bez něj třetí strana plnou moc nemusí akceptovat. Proto je dobré takový dokument nechat ověřit pro jistotu vždy. Učiníte tak na přepážce Czech POINT na pobočce České pošty, na matričním úřadě, který se nachází v místě vašeho trvalého bydliště, nebo v jakékoliv notářské kanceláři.
  • Našli jste v článku chybu?