Ďábel jí GMO
A teď je důležité říci, na jaký led se země dostává, pokud se pro GMO rozhodne. Nechme přitom stranou více či méně průkazná varování vědců, u nichž se může za pár let klidně ukázat, že nic neznamenají.
Dominantním dodavatelem GMO osiva je americká společnost Monsanto. Jestli si nějak představujete zlotřilou americkou korporaci jako vystřiženou z filmu o lidských právech, můžete si představit Monsanto. Má takovou pověst. Byla u vývoje jaderné zbraně ve čtyřicátých letech, platí kampaně americkým politikům, uplácela více než stovku indonéských úředníků, soudí se s lidmi, kteří byť nedopatřením mají na polích její osivo, a musela vyplácet odškodné americkým veteránům z Vietnamu, kteří přišli do styku s jejími chemikáliemi. V žebříčku nejnenáviděnějších korporací světa jí patří třetí místo.
Byznys této firmy navzdory pověsti v dalších letech obrovsky poroste. Společnost ví, že bude třeba ze stávající plochy dostat více plodin, protože zejména v chudých zemích přibývá obyvatel. Genetické úpravy rostlin jsou pro nakrmení hladových zatím asi jediné východisko. Ale řekněme si otevřeně. Je v pořádku tenhle byznys rozjíždět ve velkém i u nás?
Čtěte také:
Evropa přehodnotí pěstování geneticky modifikovaných plodin
Alternativa GMO? Genová editace má první úspěch: obilí odolné vůči padlí
Čeští zemědělci upouští od pěstování geneticky modifikované kukuřice