V nejlidnatější zemi světa se i z malých sum mohou stát desetitisíce. Britská teenagerka narazila na zlatou žílu a za peníze pojmenovává čínské děti. Kromě vysoké porodnosti jejímu byznysu svědčí i vládní cenzura internetu.
Číňané se jmény Gandalf nebo Rolex, kterým se v ulicích Londýna vrstevníci smějí. I tak může podle britské teenagerky Beau Jessupové vypadat realita v situaci, kde se čínští rodiče při výběru jména spolehnou na intuici a často povrchní kulturní znalosti.
Zájem o prostřední anglicky znějící jména malých Číňanů zažívá v Říši středu v současnosti boom. Důvod je prostý. Čínští rodiče doufají, že by jejich potomci v budoucnu mohli studovat a pracovat v Británii. O skutečně používaných anglických jménech přitom často nemusí mít ani tušení.
A právě to představuje díru na trhu, na kterou narazila Jessupová před šesti měsíci, když rozjížděla svůj byznys. „Když jsem přijela do Číny, lidé po mě neustále chtěli, abych dávala jména jejich potomkům,“ sdělila serveru Businessinsider.
Sázka se vyplatila. Webová stránka SpecialName vydělává v průměru 16 tisíc liber měsíčně (zhruba půl milionu korun), pro šestnáctiletou středoškolačku z anglického Gloucerstershire více než slušný příjem. Přesto novinářům tvrdí, že nejde o nic velkého a podnikem si jen chce „vydělat na vysokoškolská studia“.
Od svého vzniku stránka SpecialName pojmenovala již 232 tisíc čínských dětí. Kuriózní je to, že nebýt cenzurní politiky místních úřadů by podnikatelská příležitost Jessupové nikdy nevznikla. Vláda totiž znemožňuje čínským rodičům využít webové stránky, které anglická jména generují bezplatně.
Běžná anglická jména jako George, Catherine či William stránka SpecialName nabízí za účtovaných 60 pencí. Po zaplacení poplatku poté přes We-chat (čínskou obdobu WhatsAppu) nabídne rodičům tři možnosti, každou z nich na míru ušitou podle vyžadovaného osobnostního profilu dítěte.
Čína je nejlidnatější zemí světa. Vzhledem ke stále vysoké porodnosti lze čekat, že byznys Jessupové jen tak nezkrachuje. Alespoň dokud čínští občané nedostanou přístup na wikipedii.
Také si přečtěte:
Nejvýše a za nejvíc. Číňané v Londýně postaví Spire Tower
Dovoz do Číny se po dvou letech vrátil překvapivě k růstu
Volný trh v ohrožení. Nahradí ho regionální integrační celky?