JIŘÍ ŠULC, HEJTMAN ÚSTECKÉHO KRAJE (ODS):Jaké změny k lepšímu zaznamenal váš kraj za poslední rok? Za jednoznačně pozitivní krok považujeme změnu přístupu státu k strategické průmyslové zóně Triangle, kterou jsme v krajském zastupitelstvu spolu s CzechInvestem prosadili počátkem tohoto roku.
JIŘÍ ŠULC, HEJTMAN ÚSTECKÉHO KRAJE (ODS): Jaké změny k lepšímu zaznamenal váš kraj za poslední rok? Za jednoznačně pozitivní krok považujeme změnu přístupu státu k strategické průmyslové zóně Triangle, kterou jsme v krajském zastupitelstvu spolu s CzechInvestem prosadili počátkem tohoto roku. Toto opatření přineslo takřka okamžitě své ovoce - v zóně již máme dva japonské investory, konsorcium IPS Alpha Technology Europe a Hitachi Home Electronics (Czech). Budou mít z investice prospěch i menší tuzemské firmy?
Ano. Je jisté, že díky vstupu zmíněných japonských investorů získají práci další tisíce lidí v desítkách menších firem. Věřím, že mnoho z nich bude právě z řad malých a středních podnikatelů z našeho kraje.
Jaké dotační a podobné programy vyhlášené krajem mohou malí a střední podnikatelé využít právě v této době? Krajská dotační politika nesměřuje přímo k malým a středním podnikatelům. Zaměřuje se spíše na obce, neziskové organizace, nevýdělečná sdružení a podobně. Tím bych ovšem neříkal, že podnikatelé z krajských dotací nic nemají - naopak. Každoročně uvolňujeme přes Fond vodního hospodářství rozvojové fondy nebo v programech určených na obnovu venkova desítky milionů korun. Ty peníze představují konkrétní zakázky, o něž se mohou firmy v místě ucházet. Zkrátka, krajská dotační politika v regionu vytváří dobré prostředí pro činnost malých firem, peníze odcházející z krajského rozpočtu míří do stovek akcí realizovaných v obcích a díky nim mají drobní podnikatelé odbyt pro činnost, služby nebo práci, kterou nabízejí. Co konkrétně mohou podnikatelé využít právě v této době? Kraj je vyhlašovatelem různých grantových schémat, realizovaných z fondů Evropské unie. V současné době je v běhu čtvrtá výzva Grantového schéma regionální podpory podnikání pro drobné, malé a střední podnikatele v Ústeckém kraji. Příjem žádostí začal 4. září a potrvá jen jeden měsíc. Jak zatím hodnotíte nový zákon o veřejných zakázkách a koncesní zákon, účinné od 1. července? Jaké větší nebo zajímavější veřejné zakázky chystáte do konce letošního roku? Řekl bych, že nový zákon umožnil ve vztahu kraje a malých podnikatelů méně komplikovanější průběh zadávání veřejných zakázek, které vypisujeme. Tím, že zavedl takzvaná zjednodušená podlimitní výběrová řízení, umožnil jednodušší průběh výběru firem na zakázky ve stavebnictví nebo službách. Dříve jsme museli zakázky nad dva miliony korun vypisovat přes Centrální adresu, ovšem po změně od 1. července, kdy byly tyto limity posunuty k vyšším částkám, má kraj více možností oslovit firmy přímo z regionu. A to je jak pro kraj, tak pro malé a střední podnikatele oboustranně výhodnější stav, než jaký tu panoval doposud. Už jsme několik takových zakázek zadali, například v souvislosti s rozhýbáním dění právě v průmyslové zóně Triangle. Máte v kraji nějakou nevyřešenou záležitost, s níž by vám mohli pomoci právě podnikatelé?**
Takových neřešených záležitostí je mnoho. Obávám se však, že pokud si s nimi nedokázala poradit za osm let vláda vedená ČSSD, že zde drobní podnikatelé mnoho nezmohou. Jak by například mohli drobní živnostníci řešit nevyhovující skladbu vzdělání našeho obyvatelstva? Nebo skutečně vysoké počty nezaměstnaných s nedostatečnou nebo jednostrannou kvalifikací, pro které není práce mezi horníky či v těžké chemii? Taková řešení po drobných podnikatelích pochopitelně nikdo ani nechce. Naopak - na rozdíl od někdejších socialistických vlád, které se snažily drobné živnostníky likvidovat, se snažíme o maximální podporu, jakou můžeme s našimi omezenými možnostmi drobným podnikatelům nabídnout. A na oplátku za to nechceme nic.