Menu Zavřít

Glencore jde do Setuzy

13. 5. 2011
Autor: Euro.cz

Zpracovatelský průmysl

bitcoin_skoleni

Do bývalé Setuzy vstupuje přední světový hráč a jednička na trhu s komoditami Glencore International. Informaci o tom, že klíčové provozy ústecké chemičky zřejmě stále ovládané Petrem Sisákem kupuje švýcarský Glencore, potvrdilo týdeníku EURO více zdrojů z trhu. Kupující dle neoficiálních informací zaplatí v červnu šedesát milionů eur, což je necelých 1,5 miliardy korun. Někteří experti však tuto částku považují za přehnaně vysokou.
O ústeckou fabriku, která lisuje olejniny a vyrábí bionaftu, se zajímaly rovněž americký Archer Daniels Midland Company (ADM) a Babišův Agrofert. Jak už dříve uvedl týdeník EURO (17/2011), favoritem byla firma Glencore. Vysvětluje se to i tím, že se nebojí vstoupit do rizikovějších zemí, jako jsou Kazachstán či Ukrajina, a nemusely ji odradit ani právní komplikace u pohrobků Setuzy.
Po ADM, které předloni koupilo od Setuzy lisovnu olejů v Olomouci, bývalé Milo, přichází na český trh s olejninami další gigant ze zahraničí. Znamená to nepříjemnou konkurenci pro Agrofert, který je největším tuzemským obchodníkem s řepkou i lídrem ve výrobě bionafty.
Nedávno společnost Glencore, sídlící ve švýcarském městečku Baar, oficiálně oznámila dlouho očekávaný vstup na burzu formou primární emise akcií. Jak uvedlo vedení firmy, z této transakce chce získat až deset miliard dolarů, tedy více než 160 miliard korun. Hodnota firmy by mohla dosáhnout až 61 miliard dolarů. Emise Glencore se stane jednou z největších a nejočekávanějších za řadu let. (Více o emisi akcií Glencore čtěte na str. 66.)
Glencore nabízí po téměř čtyřiceti letech aktivit ve stínu soukromí své akcie veřejnosti, aby vytěžila co nejvíce z boomu světových cen komodit a silné poptávky po kovech a dalších surovinách v rychle rostoucích asijských ekonomikách. Peníze chce použít k financování nákupů dolů a zemědělské půdy a k akvizicím firem. Společnost těží, pěstuje plodiny, kupuje, přepravuje a prodává řadu základních surovin od uhlí přes měď po obilí. Kontroluje i tři procenta obchodu s ropou.

  • Našli jste v článku chybu?