Menu Zavřít

Globální ambice

13. 3. 2017
Autor: Euro.cz

České a slovenské startupy míří vysoko a v posledních letech se jim daří

Otázky

1. Jak hodnotíte vývoj startupové scény v Česku a na Slovensku v posledních měsících z hlediska vzniku zajímavých projektů i z hlediska nárůstu zájmu investorů? 2. V čem jsou zdejší startupy oproti jiným zemím v regionu střední a východní Evropy dál, v jakém ohledu by měly české začínající firmy „přidat“?

3. Který segment české ekonomiky je z hlediska startupů nejzajímavější?

4. Jak se díváte na snahy státu podpořit startupovou scénu formou mentoringu, podpory účasti na zahraničních akcích, účasti v zahraničních inkubátorech a také formou dotačních programů?

5. Který zajímavý startupový projekt z poslední doby vás zaujal a má šanci prorazit v zahraničí nebo rovnou globálně?

Jan Andruško, partner a vedoucí praxe pro oblast telekomunikací, médií a technologií pro region střední a východní Evropy, White & Case * Oblast technologií je jednou z předních priorit naší globální praxe. Pokud jde o startupovou scénu v České republice a u našich sousedů, vnímáme výrazný apetit investorů nejrůznější velikosti po kvalitních startupech, zejména v oblasti technologií.

Vzhledem k rozvinutosti českého bankovního trhu a dostupnosti technologií vidíme prostor pro růst hlavně v oblasti fintech, kde kvalitních českých startupů zatím mnoho není a lze očekávat nárůst jejich počtu.

* Obecně se v Čechách můžeme pochlubit technickými dovednostmi, kreativitou a nápady, se kterými lze uspět i na globálním trhu, nicméně často začínajícím podnikatelům chybějí hlubší manažerské dovednosti a obchodní a praktický pohled ve smyslu založení a řízení společnosti či při případném prodeji nebo vstupu investora. Velkou výhodou je přístup k vysoce kvalifikovaným zaměstnancům v technických pozicích (programátoři apod.) za rozumnou cenu, zejména v porovnání se Silicon Valley. Dobrou práci v této oblasti odvádějí inkubátory a mentoringové programy.

* Jako klíčovou vnímáme oblast technologií.

* Podpora startupové scény ze strany státu dává smysl zejména v oblasti vzdělávání, osvěty a zprostředkování možnosti získávání know-how ze zahraničí. Jsme však toho názoru, že finanční prostředky na investice do startupů by měly být soukromé.

* Potěšil nás úspěch českého startupu Apiary, který počátkem tohoto roku koupila společnost Oracle.

Pavel Knecht, manažer transakčních služeb, Citibank

* Neřekl bych, že se jedná o trend posledních měsíců, ale posledních dvou let, kdy pozorujeme vznik zajímavých projektů jak technologických, tak i zaměřených na sdílenou ekonomiku, z nichž velké procento má mezinárodní, mnohdy i globální ambice již v prvopočátku, což nebývalo zvykem.

* Pokud jde o Českou a Slovenskou republiku, tak zde vidíme dva oddělené startupové světy. Jeden se utváří kolem současných velkých hráčů e-commerce, kteří expandují do zahraničí a kteří se umějí velice dobře prodat. Ten druhý je komunitou spíše technologických startupů, které sice mají vynikající technické řešení, ale po stránce marketingu či business developmentu mají co zlepšovat.

* Jako nejzajímavější a zároveň jako segment s nejvyšším růstovým potenciálem vidíme oblast maloobchodu – tzn. online prodej zboží či služeb finálním spotřebitelům, případně oblast finančních služeb, které by mohly být atraktivní pro širokou veřejnost či dovedou absorbovat velké objemy finančních toků. V tomto segmentu je podle našeho názoru stále relativně malá konkurence. * Domnívám se, že Česká republika patří ke státům, jejichž vláda zajišťuje příznivé podmínky pro rozvoj podnikání a tím i startupů. * Jedním z nejúspěšnějších českých startupových projektů z posledních let je určitě společnost Kiwi.com (dříve Skypicker), se kterou aktivně spolupracujeme. Další lokální startupovou společností, která vzbudila na trhu zájem, je bezesporu Twisto.

Ondřej Kramoliš, advokát, Allen & Overy * Vývoj startupové scény v České republice i v jiných zemích jde ruku v ruce s prudkým nástupem inovací a obecně digitalizací všeho. Jedná se tedy o velmi rychlý vývoj, který je podpořen zájmem investorů z mnoha fondů venture capital, kterých i v ČR působí poměrně velké množství. Všeobecný dostatek „levných peněz“ tento trend ještě zvýrazňuje.

* Není mi známá žádná ucelená studie týkající se vývoje startupové scény v regionu střední a východní Evropy. Obecně ale vnímám jako značně aktivní země Polsko a Maďarsko. Pokud se podíváme za hranice regionu, tak pobaltské země, jako například Estonsko, jsou zdrojem velmi zajímavých začínajících podniků. Nutno však říci, že v tom silnou roli hraje i významná veřejná podpora, kterou tyto země poskytují začínajícím podnikatelům. Třeba Estonsko nejenže čerpá peněžní prostředky z eurofondů na inovace, ale začínajícím podnikatelům nabízí pomoc i vláda. V České republice startupům silně napomáhá důvěra a chuť zákazníků využívat nové technologie a obecně velká popularita e-commerce.

Proto se jim zde poměrně daří a některé jsou již v dnešní době globálními hráči.

* Je očividné, že největší počet startupů je v technologickém sektoru, i když třeba v oblasti fintech je ve srovnání se zahraničím v ČR ještě co dohánět.

bitcoin školení listopad 24

* Je to pozitivní krok kupředu, bohužel ale přichází se zpožděním. Většina startupů si již navykla, že musí projekt v počátcích financovat z vlastních zdrojů, a naštěstí dnes těží ze vzrůstající chuti investorů z řad fondů venture capital. Důležité je, že se země visegrádské čtyřky snaží koordinovat podporu startupů na regionální úrovni, protože potenciální investoři často chápou region střední Evropy jako jeden celek. Je samozřejmě otázka, zda například přímá finanční podpora startupů ze strany státu je správná cesta. Podle mého názoru totiž platí, že stát obvykle není dobrý investor.

* V poslední době mě zaujal česko-slovenský startup NG Aviation, který vyvíjí mapový software urychlující komunikaci letových dispečerů. To považuji za fantastický nápad, který může uspět i globálně, protože efektivnějším řízením letecké dopravy mohou letiště výrazně zvýšit svou kapacitu.

  • Našli jste v článku chybu?