Menu Zavřít

Glosa: Regulace turismu zní dobře. Nejvíce ale dopadne na chudé

23. 2. 2020
Autor: Profimedia.cz

Snahy o omezení turismu jsou chvályhodné. Jako řada dalších na první pohled bohulibých opatření ale nejvíce dopadne na chudé lidi.

Airbnb zdemokratizovalo cestování – otevřelo světové metropole i těm, kteří mají napjatý rozpočet. Málokdo si totiž vybere Airbnb z lásky k této platformě, ekonomické kritérium často převažuje. Platforma je ale trnem v oku řady lidí. Naposledy si jí vzal na paškál pražský primátor Zdeněk Hřib a kolektiv Stop Airbnb.

Hřib má jasný názor. „Airbnb požírá město zevnitř,“ řekl na protestu, který se odehrál v bytě pronajatém právě přes Airbnb. Lokalita bytu v těsné blízkosti Václavského náměstí může sloužit jako ilustrace „problému“ s Airbnb. Protestuje se v centru Prahy, které platí za prémiovou adresu. Kromě starousedlíků bydlících v posledních obecních bytech tam žijí cizinci a lidé, kteří byty levně (v porovnání se současnými cenami) získali v privatizaci.


Miliony pro Vilnius. Airbnb se dohodla na výběru poplatků s prvním městem ve střední a východní Evropě


Právě přítomnost turistů zvedá cenu bytů (majitelům) a prestiž adresy (nájemníkům). Celá situace se dá přirovnat k obyvateli Božího daru stěžujícímu si na každoroční závěje sněhu.

Posuňme se ale v čase dopředu, kdyby se magistrátu regulace skutečně podařila. Na koho by dopadla nejvíce? Skupinky Britů hledající levné rozlučky se svobodou se přesunou zpět do hostelů, které mají v Praze dlouhou tradici. Skutečnými oběťmi ale budou ti, kteří musí dlouho šetřit, aby se mohli s lowcost aerolinkami podívat v rámci eurovíkendu do Prahy. Protože často násobně dražší hotel je mimo jejich finanční možnosti a do hostelu nepůjdou, kvůli již zmíněným rozjařeným Britům.

I Pražané se ale musí zajímat o blaho turistů, protože každá akce vyvolá reakci. Argument „když to funguje v zahraničí, bude to fungovat i u nás“ mají rádi politici po celém světě. Snadno se dříve či později může stát, že prodloužený víkend místo v Paříži strávíte na Slapech.

I kdyby se podařilo Airbnb z pražského centra vypudit, místem pro život se střed města stejně nestane. To, co Prahu požírá zevnitř, není Airbnb ani turisté, ale nezastavitelný proces gentrifikace, který začal dlouho před příchodem platformy.

Čtěte také:

Glosa: I dospělí si mohou hrát

Glosa: Na vlak poklusem aneb Cestující jako sprostý podezřelý

Glosa: Koronavirus řádí v Číně. CzechTourism očekává nárůst turistů

Glosa: Epstein se nezabil aneb Když masy nevěří elitám

Glosa: Poloprázdná MHD a argument Západem

FIN25

Glosa: Na kolik si ceníte svá data? Deset dolarů, nebo pizzu až do domu?

  • Našli jste v článku chybu?