Menu Zavřít

Goldene Stimme aus Prag a jiné vzpomínky

7. 10. 2019
Autor: Euro.cz

Čím jiným začít než vzpomínkou na mistra. Ti, kteří Karla Gotta znali, bez výjimky zmiňovali jednu podstatnou charakteristiku jeho osobnosti: že to byl opravdu velmi přející, laskavý a příjemný člověk. Kdyby to neznělo trochu starosvětsky, perfektně by jej vystihoval přívlastek dobrotivý. Sláva v kombinaci s talentem od boha, jímž disponoval Gott, by samy o sobě stačily, ale v kombinaci s vlídností to je opravdu mimořádné.

Takže se nedivte, že i v týdeníku Euro si Karla Gotta připomínáme. „V roce 1967 na hudebním veletrhu v Cannes obstál v souboji s Tomem Jonesem, žánrově blízkým interpretem. Jonesovi naměřili hlasitost potlesku 58 (bůh ví, čeho), Gottovi 54. Jenže Jones následujících 44 let hrál na pomyslném vrcholu popu vLas Vegas, kde Gott vydržel jen půl roku. Částečně za to mohla politika, částečně angličtina, částečně snad neochota riskovat politicky i umělecky,“dočtete se na stránkách týdeníku Euro.

Pak je tady jedna věta, jejíž pravdivost bych si rád ověřil mnohokrát, protože má opravdu velké implikace pro budoucnost: „Výpočet výroby je dnes preciznější než výpočet budoucí spotřeby,“ přičemž rozhovor týdeníku Euro na toto téma s Myclem Schneiderem je o energetice - jaderných a obnovitelných zdrojích, skladování a je vám jasné, že jde o stovky miliard - a cestách, které si vybereme.

Stovky květů nám na trhu řemeslných piv rozkvetly, ale i tady začíná konsolidace, a to se ještě nedostal pod tlak klesající kupní síly. Bude to zajímavé. Protože zahraniční zkušenosti ukazují, že to není velký kapitál, který vždycky vyhraje.

Mezihru popisujeme v týdeníku Euro, stejně jako další iteraci znalostního kvízu české justice na téma, kdo je „konečný uživatel dotačních výhod“. Hrát si na to můžeme doma, jak chceme dlouho, ale řekl bych, že u „netto přispěvatelů“, kteří koneckonců kdysi chtěli platit přiblížení ekonomické úrovně nových členských zemí k průměru Evropy, se bude porozumění pro tuto sémantiku brzy blížit k nule.

Je toho za týden docela nálož, a tak ji trochu odlehčujeme. Čím jiným než domácími mazlíčky? Když v newyorské ulici, kde jsem před čtvrtstoletím bydlel, nedávno otevřeli samoobslužnou myčku pro psy včetně aplikace pleťových borůvkových masek, pochopil jsem, že Amerika je jiná, než bývala. Říkejme tomu pokrok. Všeho do času. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?