Menu Zavřít

Golfová republika

5. 10. 2020
Autor: Euro.cz

Pandemie čínské chřipky dolehla i na greeny. Mezi tuzemskými provozovateli hřišť ale nejsou jen poražení

Na parkoviště hostivařského hřiště přijíždějí další auta. Golfisté za sebou táhnou své bagy. Vedle na cvičných greenech odstřelují hráči cvičné jamky hned z několika stran. A na driving range poctivě cvičí vietnamští hráči. Jsme na čerstvém vzduchu, a přestože je plno, pořád zbývá pro všechny dost prostoru.

Pro covidový svět ideální.

Po postupném uvolnění březnového nouzového stavu golfisté popadli své hole a vyrazili na hřiště. Elegantní hra jim nabídla dostatečný odstup od spoluhráčů a pobyt v klidném prostředí golfových hřišť. „Nevím, jak je to jinde. Ale my máme oproti loňsku celkově růst návštěvnosti o patnáct procent,“ hlásí spokojeně prezident Golf Clubu Hostivař Jiří Martinka. Areál spravuje pro developera Martina Kulíka, který hned vedle hřiště postavil dva architektonicky zajímavé minipivovary.

Pražský golfový klub má výhodu v relativně velkém množství členů, jichž je i přes úbytek zájmu v posledních několika letech zhruba 2500. Poplatky za členství tvoří stabilní příjmy a v kombinaci s výnosy z turnajů se klub – jako jeden z mála v Česku – může pochlubit černými čísly.

Domov na hřišti

I v Hostivaři se však musejí snažit. Na zadní části hřiště staví Kulíkova společnost Rodop už šest let domy a byty, které pomáhají financovat investice do hřiště. Kromě sta domů, v nichž už se bydlí, vznikají tři bytovky a další asi padesátka malých domků, takže do několika let bude na golfu bydlet dalších přibližně sto rodin. Ceny domů přitom nejsou nijak nízké a pohybují se v hladině podobné jako v centru Prahy na Královských Vinohradech. „Proto nám tu můžou stát sochy od Davida Černého a dalších umělců,“ usmívá se Martinka. Kromě uměleckých děl na hřišti vznikají i další jamky a poslední dvě ze stávajících čtrnácti otevřel klub pro hráče na začátku října.

Na developmentu se snaží vylepšovat své hospodaření a umořovat původní masivní investice i jiné resorty. Nedávno dokončený ultraluxusní projekt Oaks Prague v Popovičkách, který je domovem golfového hřiště s licencí PGA National, má do roku 2028 nabídnout přes 430 bytů a domů, přičemž třicítka z nich má stát přímo na hřišti.

Nicméně zisk v golfu není hnacím motorem. Do více než stovky hřišť, která v tuzemsku fungují, investovali v drtivé většině golfoví nadšenci a podnikatelé, kteří si jsou vědomi, že se jim investice během jejich životů nevrátí. „Ten, kdo do golfu přijde s tím, že chce zisk, musí postavit super low-cost hřiště a zcela preferovat kvantitu nad kvalitou. Já k tomu přistupoval jinak.

Chtěl jsem postavit něco kvalitního, co je srovnatelné se světem,“ vystihl to nedávno jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šimáně, který postavil za půl miliardy korun prvotřídní golfové hřiště Albatross. Majitelé jsou většinou spokojeni, když se jim hřiště daří držet v provozním zisku. Týdeník Euro přináší velký přehled vlastníků golfových resortů, který dosud nebyl jinde publikován (viz Komu patří golf). Jsou mezi nimi nejbohatší Češi jako Šimáně či privatizátor OKD Stanislav Pros, spolumajitel brněnské strojírenské skupiny Alta Vladimír Plašil nebo třeba těžaři ze Sokolovské uhelné.

Ale i nadšenci, kteří vybudovali a budují hřiště vlastníma rukama téměř z nuly jako Libor Frýsa, který na úpatí Hostýnských vrchů provozuje Golf Klub Holešov, nebo Jiří Hamr, jenž vlastní hřiště v Terezíně.

Lidé z golfové komunity se shodují, že většina klubů v Česku je provozně ztrátová a ze 109 hřišť v Česku vydělává maximálně desetina. Méně mohou bolet ztráty jedině ty šťastlivce, kteří si vyběhali na stavbu hřiště či přilehlého hotelu evropskou dotaci ve výši desítek milionů korun jako například Grund Resort v Mladých Bukách, Černý Most v Praze, Kravaře na Opavsku, Konopiště, Kunětická hora či brněnské Kaskády nebo Golf Slapy. Dohromady získalo deset největších příjemců v minulé dekádě téměř 395 milionů korun.

Rychlá doba

Do této skupiny ale nepatří liberecký patriot Miloš Vajner, který tráví čas na svém malém hřišti pod Ještědem. „Já jsem třetím majitelem. Koupil jsem to za třicet milionů korun zhruba před patnácti lety,“ vypráví ve slunném odpoledni na konci prázdnin u venkovního stolku s výhledem na greeny. Na svém hřišti zaměstnává jen dva greenkeepery a tři paní, které se točí na recepci.

A on sám dělá, co je třeba. „Jedna část nákladů jsou zaměstnanci, druhá část je udržování hřiště. Údržba jednoho malého greenu mě stojí asi sto tisíc ročně. Takže si to spočítejte. Jestliže mám dvanáct jamek a dvě na patování, musím do toho ročně dát 1,4 milionu korun,“ vyjmenovává. Golf Ještěd je malý, takže i se mzdami má ročně náklady kolem dvou milionů korun.

Něco vydělá na poplatcích za členství a na turnajích. „Ale 300 tisíc doplácím každý rok,“ směje se.

Může si to však dovolit, protože kromě toho, že v Liberci postavil Centrum Babylon či IQ Park, nejvíc vydělal na hazardu.

Kvůli zpřísněné regulaci a jarnímu koronaviru ale i svůj hazardní byznys nedávno zavřel a většinou je už jen na hřišti.

I když hráčů teď chodí víc než v minulých letech, budoucnost golfu Vajner nevidí růžově. Kvůli vysokým nákladům a nedostatku nových golfistů budou podle něho některá hřiště postupně zanikat a zarostou trávou. „Nejhorší jsou hřiště, kde máte v jednom tahu osmnáct jamek.

Nikdo nejde až dozadu, lidé nedodržují pořadí jamek a vrátí se zpátky dřív. Prostě nemají čas a nechtějí na golfu trávit čtyři hodiny,“ říká Vajner. Nejživotnější jsou podle něho do budoucna hřiště s kratšími okruhy po šesti či devíti jamkách, které lidé obejdou do dvou hodin. „Budou se zkracovat délky hřišť. Děje se to v Americe. Pro začínající hráče nebo ty, kdo chtějí odehrát, ale nechtějí tolik ran, udělali kratší odpaliště. Ulehčují a zrychlují hřiště,“ vysvětluje. Zrychlování hry se přizpůsobují i pravidla. Nedávno se zkrátila doba, po kterou může hráč hledat míček, na tři minuty. Pak se jde nemilosrdně dál.

Vypadli Němci

Přestože si hřiště užívají vyššího zájmu hráčů, některá úpí a počítají ztráty. Hlavně mimopražská hřiště, která nemají velkou členskou základu, závisejí často na příjmech z resortových hotelů a restaurací či wellness služeb. „Je to o synergiích, hřiště s hotelem, restaurací smysl má, ale bez nich smysl nemá. Nás živí hlavně hotel, ale když máte dva a půl měsíce díru, kdy nemáte takřka žádné příjmy, tak to nedoženete,“ říká šéf resortu v Mladých Bukách Jan Grund.

Rodinný resort firmy, která vyváží do světa koupelnové podložky, se drží provozně v plusu jen tím, že vytváří pro rodiny pobytové balíčky. „V dubnu začali lidé okamžitě chodit a zároveň máme hotelové hosty, takže návštěvnost je vyšší meziročně o 30 procent. A jezdí i teď v září,“ dodává Grund s tím, že příští rok hodlá rozšiřovat wellness, aby nalákal hosty na hřiště a na turnaje i v budoucnu.

Velkou ránu dostala hřiště, která sousedí s Německem a podstatnou část klientely

tvoří turisté. Nasmlouvané golfové zájezdy na jaře padly a výpadek resortů je zhusta na úrovni dvaceti procent ročních nákladů. Vajner má pravdu. V příštích letech budou v Česku skutečně některá hřiště bojovat o přežití.

Kapacita českých hřišť je totiž 150 tisíc hráčů, ale podle odhadu oslovených majitelů hřišť jich aktivně hraje zhruba 30 tisíc (přestože oficiální čísla České golfové federace uvádějí 52 tisíc). Navíc nový ministr zdravotnictví Roman Prymula chce znovu zavést nouzový stav, který by mohl na konci roku s golfem znovu hospodářsky zamávat. Masivní propad byznysu pocítily i cestovky, které vozí hráče na zahraniční hřiště. „Museli jsme se přeorientovat a začali pořádat golfové turnaje. To je teď výdělečná činnost,“ říká například majitel Yaro Travel Radek Jaroměřský.

Budoucí vývoj bude zřejmě kopírovat dění v zahraničí. Fungovat budou paralelně levnější a dostupnější hřiště (devítijamková nebo akademie) s těmi lepšími. Od sebe se budou lišit nejen cenou za hru, ale i volnějšími pravidly pro golfovou etiketu, pomalejším tempem hry nebo tím, že hráč nebude muset mít golfové zkoušky (tzv. zelenou kartu). „Není dobré, že velká část investorů má tendenci stavět top mistrovská hřiště s velice přísnými pravidly po vzoru privátních hřišť ve Spojených státech nebo Velké Británii ve vyšší cenové hladině. Jak za cenu green fee, tak služeb a restaurace. Tolerují také vysoké ceny profesionálních učitelů golfu. Tím sami sobě zmenšují okruh potenciální uživatelů a golfisté jim nepřibývají. Priorita stavby luxusních hřišť není dobrá cesta pro rozvoj golfu u nás,“ myslí si viceprezident České golfové federace Juraj Werner.

Pozitivně však vývoj vidí byznysmen Petr Dědek, sám vášnivý golfista, který nedávno koupil hokejový klub Pardubice a chce kandidovat na post šéfa golfové federace. Jeho promotérská firma Relmost patří mezi největší ve střední Evropě, šestkrát v tuzemsku uspořádala největší turnaj Czech Masters a další prestižní soutěže.

„Czech Masters se dlouhodobě řadí k nejlepším eventům v Česku, jako jsou karlovarský festival či Grand Prix v Brně,“ chlubí se Dědek, který vydělal peníze na elektromontážních pracích a pronájmu skladů firmám Škoda Auto či DB Schenker.

Pravdu má však Dědek v tom, že golfové akce přitahují vysoce bonitní turistickou klientelu, o kterou Česko dlouhodobě marně usiluje. „Tito turisté stráví v Česku i pět dnů. Spí v dobrém hotelu, jedí v dobré restauraci, jdou si zahrát víc hřišť,“ dodává byznysmen, který koupil kvůli podpoře zeleného sportu Golf Channel a podporuje mládež, aby se s golfem nebála začít. „Většina golfových hřišť je dotována bohatými lidmi. Jsou to regionální byznysmeni, patrioti, kteří podnikají, hrají golf, mají ho rádi a podporují ho. Je to stejné jako ve fotbale, v hokeji. Politici na centrální úrovni mají tyto lidi podporovat a chválit za to, že pomáhají veřejnosti sport dělat,“ rozohňuje se.

V postpandemickém světě se procházka po golfových fairwayích, tedy krátce střiženém trávníku mezi odpalištěm a greenem, může znovu stát hitem.

Tím spíše, že hřiště jsou zhusta zasazena do nádherné krajiny. Pro mnoho hřišť by nový příliv golfistů mohl znamenat stabilizaci hospodářské situace, která byla otřesena covidem-19.

Komu patří golf

(majitelé vybraných golfových hřišť v Česku)

1. Terry Gou (Foxconn) Casa Roztěž Serena Golf

2. Miloš Babylon Vajner Liberec) (Centrum Golf Ještěd

3. Stanislav Pros (ex-OKD) Prosper Čeladná Golf Resort

4. Sung (Kos Wire Pyo Hong Europe) Beroun Golf Resort

5. Martin Kulík (Rodop) Golf Hostivař

6. Jan Jiří Grund Grund, (Grund) Golf club Mladé Buky

7. Jiří (Unimex Šimáně Group) Albatross Vysoký Újezd Golf u Resort Prahy

8. Vladimír (Alta Invest) Plašil Golf Brno Kaskáda

9. Václav Benedikt Golf Resort Konopiště

10. ruští investoři Golf Oaks Prague

11. stát (OKD) Golf Karviná-Resort Lipiny

12. Miloš (Midas Drbal Holding) Twin Resort Chapels Golf

13. Tomáš (Natland Raška Group) Prague City Golf

14. Petr Kolář (USS Spa) Golf Dobrouč

15. Jan Šaravec a spol. Golf hora & Spa Kunětická

16. Jan Bürger Golf Český Krumlov

17. Josef Šulc Golf Mladá Boleslav

18. Libor Frýsa Golf Klub Holešov

19. Silvestr Mikuláštík Golf Komárno Klub Búřov a

20. Rafik Gasanov skupina) (ázerbajdžánská Cihelny Vary Golf Karlovy

21. Zbyněk (Deza) Průša Valašský klub Radhoštěm Rožnov golfový pod

22. Tomáš (pronájem) Stöckel Golf nad Jizerou Resort Benátky

Jaroslav Rokos, dědicové

23. Františka Štěpánka Golf Club Sokolov

(Sokolovská uhelná)

24. rodina Vávrova Královský Malevil Golf Club

25. Pavel Švehla Black Golf Resort Bridge

26. Jan Petr Hlaváček, Šikoš Greensgate Golf Resort

27. Otakar Albrecht Golf Ostravice

28. Radim Válka Golf Resort Austerlitz

29. Petr Tomáš Syrovátko, Kučera Ypsilon Golf Resort

Tomáš Chrenek,

30. Evžen a Mária Balko, Blašková Ján Moder Ropice a Golf Mstětice Golf Resort

31. Martin Zaradička Křížek, (Sabai) Martin Loreta Pyšely Golf Club

32. Josef a Petr Sinkule Golf Darovanský Klub Dvůr

33. Jiří Hamr Golf Kotlina Terezín

34. rodina Kalabisova Golf Resort Olomouc

rodina Koukolova,

35. Alena Maštalířová, Golf Beřovice

Jiří Laurinec a další

36. Vladimír (Tapas Borek) Bouček Golf Boleslav Club Stará

37. Jindřich Malý (Yard) Yard Golf Club Resort Předboj

38. Michal Štefl (ex-OHL ŽS) Silesia Kravaře Golf Resort

Golf and Ski Resort

39. Igor Mountain Rattaj Resorts) (Tatra Ostravice, Kaskáda (dlouhodobý Golf Brno

pronájem)

40. Rudolf (ex-Třinecké Ovčaří železárny) Golf Resort Ústí Resort Písek, nad Telč, Labem Golf Golf Resort

Zdroj: týdeník Euro

Statistika členské základny

(registrovaní hráči)

1990

1996

1997 +423

1998 +879

1999 +1663

2000 +1465

2001 +1414

2002 +2925

2003 +3095

2004 +3217

2005 +4126

2006 +5360

2007 +6643

2008 +6024

2009 +4938

2010 +3518

2011 +3122

2012 +2576

2013 +498

2014 +393

2015 -86

2016 -2034

2017 -606

2018 -460

2019 -990

Meziroční změna

Od 2012 nikoli domovská členství, ale individuální osoby

od 2014 nikoli k datu - konci roku -, ale za období placení příspěvků

Zdroj : Česk á golfov á federace

Lidé z golfové komunity se shodují, že většina klubů v Česku je provozně ztrátová a ze 109 hřišť v Česku vydělává maximálně desetina.

Hrající byznysmeni

* 1. Kde jste si nejlépe zahrál doma a kde v zahraničí?

* 2. Pomáhá vám golf dělat byznys?

Petr Otava, MT X Group

1. V Česku mám rád Albatross a Čeladnou a ve Španělsku například Sotogrande nebo Las Brisas. Moc se mi líbilo v Irsku hřiště Adare Manor, které bude hostit Ryder Cup 2027.

2. Na golf se chodím hlavně odreagovat, pobavit se a zahrát si s lidmi, se kterými je mi fajn. Samozřejmě si jdu někdy zahrát golf a trochu popracovat s kolegy a s některými obchodními partnery, ale nikdy jsem žádný velký byznys na golfu neudělal a ani to od golfového prostředí nečekám. To, že se na golfu dělá byznys, je podle mě pouze takové hloupé povídání.

Vladimír Plašil, Alta

1. Dobré golfové vzpomínky samozřejmě závisejí nejenom na kvalitě hřiště či jeho zázemí, ale i na pohodových spoluhráčích a někdy i obzvláště vydařeném výsledku. V Česku mám oblíbených hřišť více (podle abecedy) Albatros, Casa Serena, Čeladná, Dýšina, Karlštejn, Mnich, Ostravice, Ypsilonka. Musím se ale přiznat, že nejradši hraji doma na Kaskádě. Za těch patnáct let mě ta naše sedmadvacítka vůbec neomrzela. Venku hraji nejčastěji v Rakousku, Adamstal zbožňuji. Největší dojem na mě ale udělala špičková hřiště na Novém Zélandu. Resorty jako The Hills, Jack’s Point, Kauri Cliffs, Cape Kidnappers, Wairakei a další, to byl prostě splněný golfový sen…

2. Nevzpomínám si, že bych na golfu přímo udělal nějaký byznys, ale díky němu jsem se určitě lépe poznal s řadou zajímavých lidí a z některých se postupně stali i blízcí přátelé či obchodní partneři. Nejenom na golfu je stále ještě dost zajímavých a příjemných lidí a záleží pouze na každém z nás.

Jiří Šimáně, Unimex Group

1. Pravděpodobně v Kalifornii.

2. Ne, a nikdy jsem se o to ani nesnažil.

Petr Dědek, D+D Group

1. Mám strašně rád linksy, hřiště z kolébky golfu ve Skotsku, Irsku, Anglii. Naprostý skvost je v Irsku – bude se tam hrát Ryder Cup –, je to hřiště Adare Manor. Všechna hřiště, na kterých se hraje The Open, jsou skvělou výzvou, mají patinu historie a je úžasné si na nich zahrát. Pro mě je vždy pozitivní, když je hřiště perfektně připraveno i mimo turnajové dny.

2. Ano, pomáhá.

Jan Grund, Grund Resort, Golf & Ski (Mladé Buky)

1. Doma v Mladých Bukách, dále Pyšely, Casa Serena. V zahraničí Portugalsko – Estoril golf. Ve Spojených státech v Arizoně na hřišti Gray Hawk Scottsdale.

2. Svým způsobem ano.

WT100

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?