Vicepremiér Egon Lánský opouští kabinet
Neúspěšný koordinátor příprav země na vstup do Evropské unie, místopředseda vlády pro zahraniční politiku a bezpečnost Egon Lánský podle prohlášení premiéra minulý týden ve středu rezignoval na svoji funkci. Vládu však neopustí ani kvůli zaostávání republiky při přibližování k unii, ani neobjasněné kauze tajného konta v Rakousku, ani kvůli podezření z daňového úniku. Patrně rozhodne zdravotní stav pětašedesátiletého politika.
O demisi informoval premiér Zeman prezidenta republiky 28. října. Kvůli pobytu vicepremiéra v lázních a dovolené prezidenta republiky však Lánský zůstane členem kabinetu zhruba do druhé poloviny listopadu. O tom, že Lánský v říjnu z vlády odejde, se ovšem mluví již od července (EURO 29/1999). Poté, co byla 13. října zveřejněna kritická zpráva Evropské komise, se dohady proměnily v téměř stoprocentní jistotu. Výzvy, aby rezignoval, se začaly ozývat také z poslaneckého klubu ČSSD a středočeské organizace sociálních demokratů. Apely k odstoupení Lánský odmítl respektovat. A to i po zveřejnění negativního posudku Evropské komise, ačkoliv v květnu prohlásil, že pokud posudek nebude dobrý, z funkce odejde. Před čtyřmi týdny byl Lánský hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích, odkud předminulý týden vzkázal, že by mu nebylo cizí odejít z vlády ze zdravotních důvodů. Premiér Zeman později reagoval konstatováním: „Jen obvyklé fyziologické a biologické procesy mohou být záminkou k často diskutované reformě kabinetu.
Odstupující vicepremiér už ve funkci Zemanova poradce patřil k nejkontroverznějším politikům. Proslul zejména útoky na tisk i proti jednotlivým novinářům, ve vládní funkci pak skandálními nediplomatickými prohlášeními.
Jeho poradce Petros Michopulos potvrdil dohady o existenci šestimilionové půjčky ČSSD, kterou před vedením strany zatajili exministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková. Vystoupení Michopulose bylo podle všeho reakcí na infor mace o zahraničním bankovním kontu Lánského, které v srpnu pustil na veřejnost bývalý ministr financí Svoboda. Zpráva, že vicepremiér porušil devizový zákon, když si bez povolení ČNB otevřel účet v Rakousku, nejvíce otřásla jeho pozicí. Na účet bylo odesláno v roce 1996 290 000 dolarů (zhruba deset milionů korun), část pohledávky, kterou na českém státu vymohl Fritz Hollander, majitel lucemburské firmy Hollanco a Lánského přítel. Pozadí případu je dodnes neobjasněné, odcházející místopředseda vlády čelí podezření z daňového úniku, neboť není jasné, zda si část sumy nepo nechal.
Na českou politickou scénu vstoupil Egon T. Lánský v roce 1991, když se po více než dvacetiletém exilu stal tiskovým mluvčím tehdejšího federálního ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera. V dubnu 1992 byl jmenován velvyslancem - vedoucím stálé mise ČSFR při Radě Evropy ve Štrasburku. Po půl roce působení byl po dohodě bývalých premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara odvolán. Na jaře 1992 Lánský jako zastánce společného státu založil a vedl politické hnutí Demokraté 92, které v parlamentních volbách zcela propadlo. Koncem roku 1995 přijal nabídku, aby ve funkci tiskového mluvčího ČSSD zastupoval nemocného Jiřího Kantůrka. Následující rok si ho Miloš Zeman vybral jako poradce pro mediální a zahran iční záležitosti. Po loňských předčasných volbách byl jmenován místopředsedou vlády pro zahraniční politiku a bezpečnost.
Egon Lánský je od listopadu 1996 senátorem (šestileté odobí), do horní komory Parlamentu kandidoval jako nezávislý za volební obvod Děčín, kde v druhém kole voleb porazil někdejšího ministra Tomáše Ježka. Zda jsou jeho zdravotní potíže takového rázu, že by mu bránily vykonávat senátorské povinnosti, Lánský neoznámil.