Skrze operační systém Android se Google dostával do většiny mobilních zařízení jako výchozí vyhledávač produktu. V nejbližší době po zakoupení nového telefonu s operačním systémem Android v evropských státech bude jeho uživatelům nabízen seznam čtyř výchozích možností, ze kterých si mohou vybrat svůj vyhledávač (např. v Česku by jedna z výchozích možností měl být Seznam) – to by mělo podle zástupců Googlu stačit jako řešení. Doposud bylo v Evropě 95 procent vyhledávání na telefonech prováděno pomocí Googlu.
Nyní se k podobnému procesu schyluje i za Atlantikem. V minulých týdnech oslovil americký antimonopolní úřad jednoho z konkurentů Googlu technologickou společnost Duck Duck Go provozující vyhledávač a prohlížeč, jehož obchodní model je založen na úctě k soukromí - blokuje sbírání dat o jeho uživatelích a nelze tak pracovat například s cílenou reklamou na základě chování daných uživatelů. Americké úřady vyšetřují možný monopol již déle, teď se s Duck Duck Go spojily, aby se informovaly o jejich návrzích, jak by mohlo dojít k omezení dominantního postavení Googlu.
Daniel Weinberg, zakladatel Duck Duck Go, je dlouhodobým odpůrcem Googlu a jeho pozice na trhu. Podle něho, a mnoha dalších, by měl být Google rozdělen. „Pokud se pokusíte rozdělit Google, zabere to nějaký čas a snahu a možná ani neuspějete,“ říká Weinberg. Nebyl spokojen ani s řešením, ke kterému došlo v evropském prostředí. V Evropě se nyní mohou o umístění v systému Android ucházet i jiné vyhledávače, avšak pouze v aukci – což přináší opět další peníze Googlu. Princip pay-to-play stěží umožní prosadit se některé z menších a nových společností, tvrdí Weinberg.
Podle zástupců konkurenčních firem by uživatelé na nových telefonech měli mít možnost si vybrat ze široké nabídky vyhledávačů. Tento krok by mohl vést k oslabení monopolního postavení Googlu na trhu. Americký gigant nicméně s kritikou nesouhlasí. „Soustředíme se striktně poskytování služeb, které pomáhají uživatelům, podporují tisíce podnikatelů, větší výběr a konkurenci,“ uvedla mluvčí Googlu.
V posledních dnech se navíc objevila informace, že by Duck Duck Go mohl nahradit služby Googlu v zařízeních Applu. Momentálně platí Google každoročně 10 miliard dolarů za využívání jeho vyhledávače jako výchozího. Apple by tak v době, kdy se objevují čím dál častěji informace o zneužívání osobních, mohl dát svým fanouškům najevo, že mu jde o bezpečnost jejich soukromí. A Google by přišel o přístup k podstatné části digitálního trhu.