Ukazuje se, že tolik žádaná práce z domova má i své nevýhody. Některé studie zmiňují negativní dopad tohoto fenoménu na zavádění inovací a čím dál víc odborníků mluví také o nižší efektivitě zaměstnanců na home office. Jedním z nich je bývalý generální ředitel a předseda představenstva společnosti Google Eric Schmidt, který tak vysvětluje náskok některých jejích rivalů v oblasti umělé inteligence (AI).
S tvrzením o zaostávání kvůli práci na dálku přišel Schmidt během dubnové přednášky na Stanford University, když byl dotázán na to, proč mají v otázce AI navrch startupy jako OpenAI nebo Anthropic. Záznam z jeho vystoupení byl ale zveřejněn až v minulých dnech.
Máte možnost využívat home office?
„Google se rozhodl upřednostnit work-life balance a brzké odchody domů před vítězstvím na poli umělé inteligence,“ cituje Schmidta server Business Insider. Právě vysoké pracovní nasazení a denní docházení do kanceláře ale podle něj stojí za úspěchem zmiňovaných startupů.
Schmidt není jediný
Dnes devětašedesátiletý Schmidt působil jako šéf Googlu mezi lety 2001 až 2011 a poté zastával až do roku 2020 funkci výkonného předsedy a technického poradce. Jeho názor v každém případě není ojedinělý. Podobně se vyjádřil i generální ředitel banky JPMorgan Jamie Dimon, podle kterého může nepřítomnost zaměstnanců v kanceláři podniky poškodit, a to z několika důvodů.
„Tento styl práce nefunguje při zaučování nových členů týmu a neprospívá kreativitě ani vzniku spontánních nápadů, není tedy vhodný pro management společnosti,“ popsal Dimon v rozhovoru pro magazín The Economist z loňského července.
Může fungovat hybridní model?
Google od předloňského roku od stoprocentní práce na dálku upouští. Zaměstnanci nyní pracují v hybridním modelu, v rámci kterého tráví přibližně tři dny v kanceláři a dva dny tam, kde se jim pracuje nejlépe – ať už je to v prostorách firmy, nebo doma. Alespoň to vyplývá z výroční zprávy společnosti o diverzitě za rok 2022.
Vloni firma podle webu CNBC zavedla i monitoring návštěvnosti kancelářských budov, který využívá jako jednu z metrik pro hodnocení výkonnosti. „Samozřejmě ne každý věří na kouzlo osobních rozhovorů při setkání na chodbě, ale není pochyb o tom, že setkávání v jedné místnosti má pozitivní efekt,“ napsala personální ředitelka Fiona Cicconi v e-mailu pro zaměstnance.