Menu Zavřít

Grégr neprošel

8. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Zprávy týdne

Grégr neprošel
Vláda odmítla plán Grégrova ministerstva průmyslu a obchodu na manažerskou privatizaci Severočeských dolů (EURO 8/2002). Cenu 1,49
miliardy korun, kterou měli šéfové Severočeských dolů (SD) za většinový podíl zaplatit, označují ostatní zájemci za značně podhodnocenou. Šéf konkurenční Mostecké uhelné Antonín Koláček uvedl, že jeho firma si státní podíl v SD cení na 2,5 miliardy korun. Vláda rozhodla, že se do voleb již doly prodávat nebudou.

Na stoletou vodu
Představenstvo neratovické Spolany rozhodlo, že firma postaví protipovodňovou zeď kolem uzavřených objektů kontaminovaných dioxiny (EURO 3/2002). Stavba za 600 tisíc korun zabrání případnému úniku jedovatých látek do nedalekého Labe i při takzvané „stoleté vodě“. Generální ředitel Radomír Věk označil rozhodnutí za vstřícný krok vůči ekologům. „Ze zkušeností z velkých vod i z nového povodňového modelu vyplývá, že se bráníme pouze hypotetické možnosti,“ řekl.

Pobídka pro Pyrr
Textilní společnost Veba Broumov dostala od státu investiční pobídku na modernizaci. Investice za 400 milionů korun je plánovaná do roku 2004 a má zachránit 88 pracovních míst. Stát odpustí textilce daně ve výši 124 milionů korun. Majoritní vlastník Veby, společnost Pyrr, je od prosince 2000 v konkursu (EURO 12/2001).

Rekordní zisk
Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV dosáhla loni rekordního výsledku. Její čistý zisk se oproti roku 2000 zvýšil o osmnáct procent na 382 miliony eur. OMV byla jedním vážných zájemců o privatizaci Unipetrolu. V Česku je OMV nejvýznamnějším zahraničním prodejcem pohonných hmot. Má 106 čerpadel a je v pořadí čtvrtá za Benzinou, Čeprem a Pap Oilem.

Ochrana nepomohla
Americká National Steel požádala minulý týden o ochranu před věřiteli. Přestože ji k tomu donutily mimo jiné konkurenční ceny dovážené oceli, vyhlásila bankrotový režim den poté, co Spojené státy uvalily na tyto importy ochranářská cla. National Steel je jedním z největších výrobců válcované oceli a poslední z téměř třicítky amerických ocelářských firem, které se za posledních pět let ocitly před bankrotem.

MM25_AI

Levně pro seniory
Farmaceutická společnost Eli Lilly chce od dubna prodávat své léky seniorům a postiženým se slevou. Američané nad 65 let by v rámci jejího dotačního programu měli za paušální poplatek dvanácti dolarů měsíčně získat například přípravky Humulin a Humalog proti cukrovce, Evista proti osteoporóze nebo lék Zyprexa, používaný při stařecké demenci. S vlastní dotační politikou přišla nedávno jako první farmaceutická společnost Pfizer, ta však seniorům nabízí své léky za patnáct dolarů měsíčně.

  • Našli jste v článku chybu?