Menu Zavřít

GRILOVANÁ EDITH

15. 8. 2001
Autor: Euro.cz

E v r o p s k á     k o m i s e

Edith Cressonová, evropská komisařka pro vědu, výzkum a školství, máslo na své hlavě nevidí. Poslanci Evropského parlamentu však znovu apelují na její odvolání, nyní kvůli smlouvě kterou uzavřela se svým známým zubařem.

Z evropského tisku posledních šesti měsíců: „Cressonová musí odejít. Cressonová se peče na parlamentním grilu. Cressonová musí otevřít své finanční knihy. Cressonová je snad nejčastěji citovanou komisařkou, která jako by nečetla, neslyšela, neviděla. Alespoň to na sobě nedává znát. Minulý týden opět odmítla před výborem pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu, že by v jejím úřadu bujelo nadržování příbuzným a známým a že by byla odpovědná za mrhání finančními prostředky.

Případ Leonardo

Cressonová by měla vysvětlit, jak Evropská komise, výkonný orgán Evropské unie, v lednu ukončila kontrakt s externí agenturou, jenž byl součástí vzdělávacího programu Leonardo pro učňovské školství. Na tento program vydala EU z rozpočtu 620 milionů eur (690 milionů dolarů). Stejně tak by měla objasnit svou účast na čtyřech případech, které šetří pro podezření z korupce belgická policie. Bývalá francouzská ministerská předsedkyně k tomu v lednu uvedla jen to, že program proběhl bez potíží a defraudace se dopustila smluvní strana.

Cressonová přežila lednové hlasování o důvěře celé komisi a o své rezignaci, které proběhlo v Evropském parlamentu, v poměru 357 proti, 165 pro. Avšak během nového „grilování komisařky před výborem pro kontrolu rozpočtu z minulého týdne byly slyšet další hlasy volající po jejím odstoupení, a to rovnou z řad vlastní socialistické politické rodiny. Člen parlamentu, britský labourista Michael Tappin, Cressonové vpálil do očí, že atmosféra „nelegálnosti a bratříčkování… posloužila k zisku vašich přátel a vašeho rodinného kruhu . „Nezdá se vám, že byste měla odstoupit? vyzval přímo komisařku. Mluvčí labouristů v Evropském parlamentu k tomu dodal, že Tappin vyjádřil názor všech britských kolegů.

„Lže nám, prohlásil Tappin pro deník The Guardian poté, co Cressonová ve středu absolvovala tříhodinové sezení před rozpočtovou komisí. „Mluvím za parlamentní skupinu labouristů, která již ztratila vůči Cressonové důvěru, dodal. Absence důkazů je to jediné, co Cressonovou v lednu zachránilo v křesle. „Nyní však musí odejít, zdůrazňuje Tappin.

Přítel zubař

Pod emotivní palbou otázek členů výboru Cressonová vyloučila nejnovější obvinění tisku, že bránila zpětnému vymáhání odměny, která byla neprávem udělena jejímu příteli zubaři Renému Berthelotovi, jenž měl pro komisi vypracovat vědeckou práci. Lékař, o němž navíc vyšlo již dříve najevo, že nebyl k danému úkolu vůbec kvalifikován, dostal měsíc po uzavření smlouvy infarkt, a přesto údajně ještě tři čtvrtě roku pobíral výplatu. Komisařka však odmítla, že by Berthelot byl v březnu 1997 pověřen výzkumem AIDS, naopak se měl podílet na přípravě takzvaného pátého rámcového programu EU pro výzkum. „Potřebovala jsem někoho, kdo by daný problém osvětlil, a pomohla jsem si někým, koho jsem znala, uvedla s tím, že zubař měl v této oblasti již zkušenosti. Cressonová uplatňuje jedinou filozofii: zapírat, zapírat, zapírat.

K mrhání peněžních prostředků, jehož se v rámci programu Leonardo, určeného učňovské mládeži, měla dopustit jistá soukromá společnost, Cressonová připomněla, že s touto institucí zrušila na doporučení orgánů komise další spolupráci. Odmítla tak tvrzení, že k tomu došlo až pod tlakem parlamentu, který poukázal na nesrovnalosti. Hájila se tím, že je stejně stále přesvědčena, že problémy se špatným hospodařením jsou na straně Agenoru, externí smluvní strany.

FIN25

Opomenutí a chyby

Mluvčí komise dementoval, že by se komisařka Cressonová chystala podat kvůli kritice demisi. Upozornil, že je nutné počkat na první výsledky šetření vnitřního hospodaření komise, jež má Výbor nezávislých expertů, takzvaná rada moudrých, předložit v polovině března. Teprve tato expertiza ukáže, zda Cressonová nese nějakou vinu, a případně jak velkou. Vytvoření expertního výboru si vynutil Evropský parlament v lednu, kdy svým hlasováním dal komisařům ještě šanci na přežití. Původně se hlasovalo o odvolání celé komise v souvislosti s řadou finančních nesrovnalostí a defraudací, které vypluly na povrch při projednávání hospodaření EU. Částka v kolonce opomenutí a chyby se v rozpočtech Evropské unie stále zvyšuje, a proto se na ni ostřeji zaměřila jednotka EK pro boj se zpronevěrami Uclaf.

  • Našli jste v článku chybu?