Menu Zavřít

Gross může udělat z Klause Beneše

6. 7. 2004
Autor: Euro.cz

Předseda ODS se nebrání případnému úkolu sestavit vládu

EURO: O čem jste ve čtvrtek hovořili s panem prezidentem? TOPOLÁNEK: O čem jsme hovořili, to zřejmě zůstane utajeno. Důležitý je výstup z jednání. Prezident prohlásil, že z diskuse s námi pochopil, že máme zájem na standardním, ústavním, rychlém a korektním řešení situace. Proto respektujeme to, že první pokus o sestavení vlády by byl v rukou vítězné strany z posledních voleb. Zároveň konstatoval, že pochopil, že takovou vládní konstelaci my nepodpoříme a jsme ochotni jednat konstruktivně o případném období poté. Potvrdil jsem to s tím, že opravdu chceme standardní a také rychlé řešení. Naopak nechceme, aby zde byla vláda s podporou komunistů a aby narůstal jejich vliv. Zkrátka, že chceme stabilní řešení, které nás přivede k předčasným volbám.

EURO: Jak si to představujete? TOPOLÁNEK: Myslím, že existují přinejmenším čtyři metody, jak k předčasným volbám dojít, a několik formátů vlád, které nás k těm volbám přivedou. Diskuse s prezidentem byla nesmírně zajímavá. Klause vždy zajímá, co je nejlepší řešení, co druhé nejlepší a potom co dál. A to jsme si řekli. Myslím, že postoj ODS je čitelný, jednoznačný. Vede nás k tomu naše zkušenost. Mimo jiné i z důvodu schválení většinového volebního systému jsme přistoupili na opoziční smlouvu, a tady platí nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. V situaci, kdy má veřejnost vůči ODS velká očekávání, zejména v souvislosti se špatnou politikou současné vlády, je nepředstavitelné, že bychom se mohli chovat jinak. To je přirozené, to není vynucený postoj ODS a je zcela jednoznačný.
Takže first best je, že nepodpoříme vládu, která vzniká dokonce proti usnesení vlastního ÚVV sociální demokracie, jenž rozhodl, že v tomto formátu vláda pokračovat nebude. Takže to, co chystá Stanislav Gross, je jenom Špidlova vláda bez Špidly. A odstupující premiér není zdaleka jediným viníkem současné situace. Je to člověk, který měl sice názory, s nimiž nesouhlasím, ale měl alespoň nějaké. Když nepodpoříme tuto konstelaci, tak to neznamená, že nemůže projít. Hra je rozzehraná tak, že Gross bude chtít v uvozovkách nakoupit nějaké komunisty tak, aby přešli do jeho klubu, případně do nějakého nového klubu. Pojmenoval bych ho klub organizované demokracie. My podobný klub máme v Senátu.
Není vyloučeno, že se mu podaří přesvědčit i bývalé poslance US-DEU Vrbíka a Bielesze a v takovém případě může upatlat třeba sto dvojku. Bude to vláda na stejné bázi, jako byla ta předchozí, která nepadla kvůli výsledku evropských voleb, ale vzhledem ke zcela fatálním výsledkům vládnutí v posledních dvou letech. Je logické, že takové vládě podporu nedáme.

EURO: A second best řešení, o němž byla řeč? TOPOLÁNEK: Nebráníme se tomu, že jako druhá nejsilnější strana - konkrétně nejspíše já - budeme pověřeni jednáním o sestavení vlády, pokud by ta první nezískala důvěru. Nebráním se tomu, ale pro mne to znamená, že budu hledat nikoli sto jedničku, ale sto dvacítku. Pokud seženu sto dvacet poslanců, kteří budou souhlasit s jakýmkoli ústavním krokem, který povede k předčasným volbám, tak takovou vládu sestavím. Samozřejmě předpokládám, že v ní nebude ani Gross, ani Topolánek, ani Kalousek. My se tím neopájíme, ani nedáváme dohromady žádná jména. A pokud by toto neprošlo, tak dál už to jsou jenom spekulace.

EURO: Není možné dohodnout se s ČSSD, která má logicky panickou hrůzu z předčasných voleb, na nějakém modelu fungování do řádných voleb, pokud by se otevřela možnost vrátit se k většinovému volebnímu systému? TOPOLÁNEK: Tato otázka nebyla ve vedení ODS nikdy takto postavena. Řekl bych, že to je jedna z variant pokud selže second best řešení. Takové řešení má potom hodně v ruce předseda sněmovny Luboš Zaorálek. Pro nás jsou sice předčasné volby určitou symbolikou, ale stabilita politiky je daleko důležitější. Nejsem destrukční činitel, ale zatím jsme se o takové cestě nebavili. Nepředpokládám, že by se to ocitlo na stole, protože sociální demokrati by se vyvinili z toho šestiletého špatného vládnutí. A to my připadá hodně špatně. Musí zaplatit za svých šest let, stejně jako jsme my zaplatili - někdy oprávněně, někdy neoprávněně - za naše vládnutí a za naši účast v opoziční smlouvě. Očekávám velké problémy a oni za ně musejí nést odpovědnost. Tu variantu, o které mluvíte, tedy nemohu vyloučit, ale spekulovat o tom, že ODS je ochotna něco takového udělat, tak to prostě v této chvíli není pravda.

EURO: Ani po předčasných volbách by nemuselo být jednoduché postavit stabilní většinovou vládu schopnou dělat skutečné reformy. TOPOLÁNEK: Přestože čtu vaše komentáře a většinou s nimi souhlasím, tak nyní se tváříte jako vědma, která má skleněnou kouli a vidí do výsledku budoucích voleb. Já do něho nevidím. Směřovala-li otázkak tomu, zda naši prioritou zůstává většinový systém, říkám ano. Ale v této konstelaci, s těmito poslanci a těmito senátory pokládám za nemožnou změnu volebního zákona. Naší prioritou to je, ale nemyslím, že je možné to řešit dříve než po volbách.
Nyní je důležitější provést reformy. Musíme udělat kroky, které hlásáme, které od nás veřejnost očekává a které jsou nesmírně naléhavé.

EURO: Myslíte, že by mohly politickou situaci významněji ovlivnit podzimní volby, když by se změnila situace v Senátu? TOPOLÁNEK: Nemyslím. Podpora stran je poměrně stabilní. My budeme rádi, když uhájíme naši třetinu křesel v Senátu. Představa, že bychom vyhráli všech dvacet mandátů, přestože se budeme snažit maximálně uspět, je asi těžko dosažitelná. V krajích máme takové postavení, že by bylo troufalé říkat, že ho chceme vylepšit, ale budeme chtít pozice udržet. Je připravena kampaň, kterou možná budeme nyní trochu modifikovat, pracuje se na tom. Podzimní volby mohou promluvit do vnitřku stran. Mohou sociální demokracií definitivně destruovat, ale mohou ji i stmelit, ale že by to mělo větší vliv na politickou scénu, tomu nevěřím.

EURO: Jednal jste o vašich představách se Stanislavem Grossem? TOPOLÁNEK: Jednal jsem s kde kým a samozřejmě i s panem Grossem. Na to jednání jsme přišel z Vlastimilem Tlustým a myslím, že to bylo velmi účelné.

EURO: A Gross opravdu preferuje Špidlovu vládu bez Špidly, nebo s vámi chtěl vyjednávat o společném aranžmá? TOPOLÁNEK: Dílem a dílem. Naprosto vyloučil svou jakoukoli participaci na předčasných volbách, protože je pokládá za smrtící pro sociální demokracii. Snažil jsem se mu vysvětlit, že to nemusí být pravda, pokud budou participovat na nějakém řešení situace a budou mít tři čtvrtě roku na to, aby stabilizovali stranu. Neakceptoval to a tomu já rozumím. Nabízel nějaké participační modely, které jsme s Vlastimilem Tlustým fakticky odmítli.

EURO: Mně to připadá trochu jako divadlo, protože právě Gross by měl mít nyní zájem na nějakém předání moci, aby se mu vytvořil prostor a mohl si udělat pořádek ve straně. TOPOLÁNEK: Se znalostí ekonomických vazeb a se znalostí celé lobbistické scény, která právě teď nejvíce bojuje za udržení této vládní konstelace, je zřejmé, že je velký tlak na to, aby se udržela nějaká vláda se Stanislavem Grossem.

EURO: Ale vy jste jim dali prostor pro dokončení různých transakcí, když jste nabídli volby až příští rok v červnu. TOPOLÁNEK: Tak to není. Prioritou jsou volby už na podzim, ale dovedeme si je představit i na jaře, aby lidé k volbám skutečně přišli. Kalkulujeme s termínem začátek dubna. Jak to dnes vypadá, volby na podzim už nejspíše nejsou možné, protože se jde cestou sestavování vlády. Ta buď získá, nebo nezíská důvěru, a to se může třikrát opakovat.

EURO: Prezident Klaus před časem na setkání s předními manažery prohlásil, že v roce 2002 byl nakonec rád, že nemusí sestavovat vládu, protože byl přesvědčen, že by to bylo nutné činit na základě shody o základních reformních krocích. Měl by tedy jasnou představu o reformě nejspíše požadovat i po nové vládě. Nemyslíte? TOPOLÁNEK: Není asi vhodné, abych prezidentovi přes časopis EURO sděloval, co si o tom myslím. Pokud však v případě neúspěchu Stanislava Grosse dostanu mandát k sestavení vlády, budu rozhodně chtít naplnit to, o čem mluvíte. Jsme ochoten vzít na sebe tíhu reforem, jsem o něco mladší, z byznysu mám dobrou průpravu. Nemám pocit, že bych byl ochoten lavírovat tak, jak se o tom píše v různých komentářích na téma, že ODS nic nenabízí, že už měla tu možnost a nic neudělala. Pokud k tomu dostanu mandát, tak tlak na reformy bude enormní. Toho se prezident nemusí obávat.

EURO: Domníváte se, že je Gross skutečně schopen nakoupit potřebné hlasy? TOPOLÁNEK: Zatím to tvrdí. Nechci pouštět ven informace z bilaterálních jednání, ale může ty hlasy získat jen za cenu, která bude novou vládu spíše dále destruovat, než jí pomáhat. Mám strach z jiné věci, a to jsem sdělil i panu prezidentovi. Gross může sestavit nějakou stojedničkovou koalici a při prvním vážném hlasování to zreformuje na menšinovou vládu s podporou komunistů. Bude to jenom rekonstrukce a prezidenta bude potřebovat pouze na schválení ministrů. Prezident bude pod velkým tlakem a Gross ho může dostat do pozice Edvarda Beneše, který přijme, nebo nepřijme tuto rekonstrukci vlády.

FIN25

EURO: Setkal jsem se i s názorem, že Gross jenom předvádí divadlo, ale nakonec se bude sestavovat úřednická vláda. TOPOLÁNEK: Gross by šel rád na nějaký deal, ale opakuji, že jednota grémia i poslaneckého klubu je absolutní a nepůjdeme do ničeho, co by znamenalo pokračování toho způsobu vládnutí, který tady byl.

EURO: Takže žádná expertní vláda až do roku 2006? TOPOLÁNEK: Nevěřím na expertní vlády. Vláda, která by dle našich představ měla přivést zemi k volbám, by měla mít poměrně malý politický mandát. Myslím, že může připravit některé věci, ale zásadnější rozhodnutí dělat nemůže.

  • Našli jste v článku chybu?