Menu Zavřít

Grossova odveta

10. 6. 2005
Autor: Euro.cz

ČSSD chce získat vliv nad ÚOHS na úkor lidovců

Do čela jedné z nejmocnějších státních institucí, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), navrhne sociální demokracie vládě svého člověka: náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Pecinu (37), člena ČSSD. Antimonopolní úřad již šestý rok řídí bývalý lidovecký politik Josef Bednář, jemuž skončí funkční období letos v září. Předsedu úřadu na návrh vlády, která o novém předsedovi ÚOHS bude brzy jednat, jmenuje prezident. Informaci o Pecinově „kandidatuře“ přinesl minulý týden jako první zpravodajský server týdeníku EURO.

Kdo rozhoduje?

Nový post pro Pecinu vymyslel předseda ČSSD Stanislav Gross, který se v poslední době snaží o návrat do role politika, který rozhoduje. „Nabídku jsem dostal od pana Grosse a určitě bych ji neodmítl, pokud se na mně shodne vláda. Tu práci bych si troufl dělat,“ řekl Pecina listu MF Dnes. Náměstek Pecina, který má v agendě hlavně energetiku a těžký průmysl, není odborníkem na soutěžní právo. Ale Bednář jím před šesti lety také nebyl… Týdeník EURO má informace, že Pecinu podporuje nejen premiér Jiří Paroubek, ale i místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. Nový předseda vlády ale bude muset osobu Martina Peciny obhájit před koaličními partnery. A lidovcům se to zřejmě nebude líbit. Ovšem ČSSD má ve vládě takovou většinu, že může svého kandidáta protlačit i proti zájmům lidovců a US-DEU. Zdroje týdeníku EURO z vlády tvrdí, že v nejhorším případě Pecinu protlačí silou většiny ministrů.

bitcoin_skoleni

Juchelka neměl zájem.

„Informaci o tom, že pan Pecina je kandidátem sociální demokracie na tento post, nám nikdo nesdělil u jednacího stolu, tudíž ji v tuto chvíli nepovažuji za seriózní,“ řekl týdeníku EURO předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Na otázku, zda je spokojen s prací Josefa Bednáře, odpověděl: „Úřad je nezávislý, politicky ho nikdo nekontroluje a za jeho fungování nikdo politicky neodpovídá.“ „Pecina umí dobře anglicky a je ekonom. Je pravda, že optimální by bylo, kdyby se novým předsedou úřadu stal právník s ekonomickými zkušenostmi, ale taková osoba se zatím zřejmě nenašla,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký vedení ČSSD.
Dalším politikem, který by o křeslo Bednáře jistě stál, byl sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Koudelka. Vybrán nakonec nebyl zejména proto, že prý neumí dost dobře anglicky.
Předseda Fondu národního majetku (FNM) Jan Juchelka sice anglicky umí dobře, má i příslušné ekonomické vzdělání, ale o post šéfa ÚOHS nestál, ač by na tuto funkci možná byl vhodnější než Pecina. Myslely si to i špičky ČSSD, když Juchelkovi tuto funkci údajně nabízely dříve než Pecinovi.

Odměna za rozpočet.

Pecinovo jmenování se nelíbí šéfovi poslanců ODS Vlastimilovi Tlustému. „Nejde mi o osobu pana náměstka, kterého osobně neznám. Krok ČSSD vnímám jako bezskurpulózní obsazování důležitého postu na poslední chvíli. O tom, že jim na této funkci musí hodně záležet, svědčí i skutečnost, že o tomto záměru neinformovali předem ani koaliční partnery,“ řekl týdeníku EURO Tlustý.
Naopak vlivný poslanec ČSSD Jan Mládek míní, že jde o příliš důležitou funkci na to, aby v čele úřadu stál nezávislý odborník. „Je nutné připomenout trochu historii. Nikde není psáno, že vedení úřadu má být navždy v rukou lidovců,“ řekl Mládek minulý týden Hospodářským novinám. Konstatoval, že lidovci toto místo kdysi dostali odměnou za to, že v roce 1999 podpořili státní rozpočet menšinové vládě Miloše Zemana.

  • Našli jste v článku chybu?