Gruzie odmítla i kompromisní verzi návrhu ruského plynárenského monopolu Gazprom na smlouvu o dodávkách zemního plynu pro příští rok. Zakavkazské republice proto hrozí, že jí Gazprom dodávky zastaví. Spor o plyn znamená další zostření politického napětí mezi Moskvou a Tbilisi. Gruzie téměř veškerý plyn pro svou spotřebu dováží z Ruska. Tento měsíc gruzínští představitelé uvedli, že jednají o alternativním zásobování plynem s okolními zeměmi.
Gazprom původně požadoval, aby Gruzie platila od ledna za plyn 230 dolarů za 1000 metrů krychlových, tedy stejně jako země západní Evropy, místo dosavadních 110 dolarů. Později přišli Rusové s novou nabídkou, kdy by se cenový růst zmírnil, avšak Gruzie by předala kontrolu nad svou distribuční sítí ruské firmě.
Gruzínský premiér Zurab Nogaideli novou nabídku Gazpromu odmítl. „Chci ještě jednou zopakovat - nehodláme se podřídit vydírání,“ řekl premiér na zasedání vlády. Ministr energetiky Nika Gilauri na otázku novinářů, zda by Gruzie přepustila správu své energetické infrastruktury Gazpromu, odvětil: „Nikdy.“
Vztahy mezi Moskvou a Tbilisi se zhoršily po nástupu prozápadního gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, který chce dovést zemi do NATO. Do krize se dostaly poté, co gruzínské úřady koncem září zatkly čtyři ruské důstojníky a obvinily je ze špionáže. Moskva odpověděla ekonomickými sankcemi a vypovídáním řady Gruzínců z Ruska.