Menu Zavřít

Hackeři utočí na mistra haiku

6. 8. 2012
Autor: Euro.cz

EUROGLOSA

Pečlivě utajované detaily komunikace o záchraně kolabujícího Řecka se podařilo neznámým hackerům stáhnout z počítačů prezidenta Evropské rady Hermana Van Rompuye. Pozoruhodné na tom je, že je to už rok stará událost, ale na veřejnost pronikla až nyní, poté, co jeden z amerických vyšetřovatelů ukázal postup hackerů agentuře Bloomberg.

Hackeři prolomili ochranné valy loni 18. července v 9.23. Za pouhých čtrnáct minut rychlé práce stáhli e-maily prezidenta Van Rompuye, který s oblibou píše krátké verše v japonské básnické formě haiku. Během deseti dalších dnů se hackeři čtyřikrát nepozorovaně vrátili do počítačů Evropské rady, aby získali přístup k vnitřní komunikaci dalších vysoce postavených úředníků pro ekonomické, bezpečnostní a zahraniční záležitosti.

Hackeři se dostali celkem do sedmnácti e-mailových účtů. Kromě Van Rompuyova počítače vykradli tři bývalé a jednoho současného člena jeho kabinetu. Pozornosti internetových zločinců neunikl ani Gilles de Kerchove zodpovědný za koordinaci boje proti terorismu.

Hackeři si vybrali dny, kdy se usilovně řešila řecká krize a Herman Van Rompuy citlivé politické jednání o řeckém záchranném balíčku zastřešoval. Průnik do e-mailů odhalil tým složený z amerických akademiků a zástupců firem zabývajících se ochranou počítačů, kteří sledovali hackerské skupiny pod názvem Comment a Byzantine Candor. Američtí vyšetřovatelé spekulují, že hackeři jsou napojeni na čínskou vládu. Čína ovšem opakovaně odmítá, že by prováděla počítačovou špionáž.

Úřad Evropské rady poznamenal, že k vysoce citlivým a utajovaným informacím by nemělo být snadné se dostat, protože jsou uloženy na separátní počítačové síti, která není napojena na internet. Skupiny Comment a Byzantine Candor se už dříve zaměřily mimo jiné na americkou ropnou firmu Halliburton či kanadského soudce, který se zabýval čínským případem žádosti o vydání, a také na Mezinárodní republikánský institut v USA.

Jde o pozoruhodný případ, jak poznamenal deník Financial Times, nejen proto, že se o věci až donedávna nevědělo. Nepochybně jde o poměrně závažné selhání ochrany dat v evropských institucích. Kolem loupeže navíc panuje řada nejasností, neboť Byzantine Candor je údajně napojen na Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu.

bitcoin_skoleni

A pokud hackeři získali nepřikrášlený pohled na jednání o záchranných balíčcích pro eurozónu? Stejně všichni vědí, že evropská byrokracie v čele s Van Rompuyem nic nezmůže bez souhlasu Němců, Francouzů, Evropské centrální banky a kdoví koho dalšího. l

O autorovi| Johanna Grohová • spolupracovnice redakce, Brusel

  • Našli jste v článku chybu?