Menu Zavřít

Hájím pravicovou baštu

16. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Když Pavel Bém uspěje v Praze, sáhne po Klausově trůnu

Být pokračováním v seriálu občanskodemokratických primátorů hlavního města a přitom nalákat voliče na změnu. To je kvadratura kruhu, kterou dnes řeší starosta Prahy 6 Pavel Bém (39), kandidát ODS na pražského primátora. Komunální volby Klausova partaj v metropoli ještě neprohrála. Po rozkolu pravice v roce 1998 se však ve velké radniční koalici opřela o ČSSD, která se z kdysi marginálního soupeře změnila v těžkého konkurenta. Nad Milanem Kondrem a Janem Koukalem se vznášely otazníky neprůhledného hospodaření, Jan Kasl souboj s korupcí znechuceně vzdal a jalový povodňový optimista Igor Němec dnes mimoděk dokazuje, že pro nositele změn poměrů na pražské radnici je „situace nadmíru výtečná“. Zopakovat vítězství bude pro ODS těžké.

Dynamický muž.

Pavel Bém, občanskou profesí psychiatr, tvrdí, že od dosavadních primátorů se bude lišit v dynamice a v odvaze. „Patřím mezi typ lidí, kteří se nespokojí jen s polovičatou prací. Jsem perfekcionalista, a když se pro něco rozhodnu a přesvědčím o tom příslušné kolektivní orgány, tak za tím jdu s vytrvalostí maratonského běžce. To je charakterová vlastnost, která mě od soupeřů odlišuje,“ řekl Bém pro týdeník EURO. Praha se svými dopravními problémy si podle něho vyžaduje odvážná řešení, na která je třeba sehnat obrovské, desetimiliardové investice. Věří si i v tom, že dá dohromady tým, na čemž podle něho ztroskotal Jan Kasl.
Chtě nechtě je Bém nucen vymezit se i vůči korupci na radnici, i když to na rozdíl od Kasla nepovažuje za prvořadé. „Neřekl bych, že na magistrátu kvete korupce, řekl bych, že tam nejspíš je korupce, tak jako je, bohužel, na kterémkoli jiném úřadu veřejné správy, Prahu 6 nevyjímaje,“ soudí. Řešení vidí v zeštíhlení státní správy, aby bylo co nejméně možností korumpovat. „Na Úřadu Prahy 6 nevzrostl za poslední čtyři roky počet pracovních míst. Snad stokrát jsem byl v pokušení a v tlacích počet navýšit, ale to by byla cesta do pekel,“ říká Bém. Dále by posílil vnitřní kontrolní mechanismy na úřadech a dbal by na dobré ohodnocení a vzdělání úředníků. S exemplárními tresty korupčníků souhlasí.

V dozorčích radách bezplatně.

Pavel Bém je hrdý na to, že Praha 6 hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Plně prý podporuje současný trend pražské radnice získat prodejem minoritních podílů v různých akciovkách maximum peněz na sanaci povodňových škod. Město má podle Béma vlastnit co nejméně majetku a podíl má mít pouze ve společnostech, které jsou nezbytné pro jeho fungování. „Tím pádem i pašaliků v dozorčích radách má být minimum,“ říká. Pokud už mají pražští zastupitelé v radách sedět, nemusí z toho podle něho pobírat žádné benefity. „Vysocí představitelé města nejsou placeni špatně, takže by mohli a měli tuto práci dělat bez nároků na odměnu.“ Nic prý nenamítá ani proti chystanému zákonu, jímž má být účast zastupitelů v dozorčích radách zakázána.

Je to jen návnada.

Přestože se Pavel Bém snaží od svého někdejšího spolustraníka a nynějšího konkurenta v boji o křeslo primátora Jana Kasla (Evropští demokraté) zřetelně distancovat, když jej hodnotí jako průměrného manažera a osamělého běžce, mluví se o Bémovi v ODS i jinde jako o Kaslovi číslo dvě. K tomu, že Pavel Bém je schopen sestavit na radnici tým spolupracovníků, je exprimátor Jan Kasl skeptický: „Tam není tým, to je banda lumpů, každý z nich má své zájmy. Z Jana Bürgermeistra (starosta Prahy 1 - pozn. red.) a z Igora Němce, z lidí, které Bém bytostně nenávidí a nesnáší a oni hlavně nesnášejí jeho, Pavel Bém žádný tým prostě neudělá,“ řekl Kasl týdeníku EURO. Primátor Igor Němec přitom minulé úterý ve vysílání ČRo Regina naznačil, že předvolební primátorská kandidatura Pavla Béma za ODS je jedna věc, ale koho nakonec po volbách zastupitelé skutečně zvolí, je věc druhá. Odpověděl tak na dotaz redaktorky, proč na primátorský post sám nekandiduje.
Kasl podezírá občanské demokraty, že pomocí Béma chtějí jen získat voličské hlasy. „Má udělat tu vlídnou tvář, která přesvědčí voliče, že se v ODS přece jen něco změnilo. Je to korektní a slušný člověk, osobně ho mám rád, ale nemá vizi města a není ani schopný nějaké vize realizovat,“ charakterizuje Béma Kasl. Bém podle něho není manažer, sedí mu jeho role psychiatra, méně však psychologa. „On je spíš lékař než hybatel událostí,“ tvrdí Kasl. Předpovídá, že Béma jeho strana nakonec zničí.

Nejdřív Prahu, pak ODS.

Výrazným vítězstvím v Praze podmiňuje Pavel Bém svůj další plán, ucházet se na prosincovém kongresu ODS o předsednickou funkci po Václavu Klausovi. Co míní slovem „výrazný“ odmítá upřesnit. Všeobecně se tvrdí, že na rozdíl od moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského má Bém Klausovu podporu. Sám Bém o Klausovi mluví s nefalšovaným respektem, výhrady nezmiňuje. Oba se znají zhruba od roku 1994, kdy Bém jako protidrogový expert nastoupil do Úřadu vlády premiéra Klause. Šéfem úřadu byl tehdy Igor Němec a záhy vypukl spor o to, zda při léčbě závislostí využívat finančně nákladný metadonový program. Bém byl nucen na rok z vládní protidrogové komise odejít, ale v roce 1996 se vrátil jako vítěz. „Má cílevědomost a trpělivost nakonec přinesla své ovoce, takže Václav Klaus dnes patří mezi velmi racionálně uvažující politiky a je možné se s ním bavit velmi otevřeně i o drogách. Prošel jsem určitou zkušeností s panem předsedou, ale pro mě je to zkušenost pozitivní,“ vzpomíná Pavel Bém. Mezi poslanci ODS se traduje, že v době postsarajevské partajní krize to byl právě Pavel Bém, kdo Václava Klause jako lékař dostával z depresí a že to jejich vzájemnou důvěru výrazně upevnilo.

bitcoin_skoleni

Integraci neočekávám.

Od nástupce Václava Klause v čele ODS se očekává, že dá nový impuls k zahojení sarajevských ran. Pavel Bém však předem říká, že česká politická scéna je příliš mladá na to, aby na ní docházelo k integračním procesům. Ani mu nevadí, že pravice je rozdrobena do více stran, cestu vidí spíš v pochopení cílů a principů a v odpersonifikování politiky. ODS si podle něho nechala ukrást řadu témat, třeba termín právní stát, a musí si je umět vzít zpět. „Sjednocování pravice nemůže skončit za několik měsíců po prosincovém kongresu ODS, to potrvá několik let. Jak dlouho vše bude zrát, tak dlouho tu povládne ČSSD,“ tipuje Bém.
Jaká koalice vznikne na pražské radnici po 2. listopadu? Pavel Bém si nechává všechna dvířka otevřená. „Podle posledních průzkumů preferencí jsou možné pouze dva scénáře: buď všichni proti ODS, nebo ODS s ČSSD. Je zjevné, že zkušenost se současnou velkou radniční koalicí je dobrá a dává šanci pokračovat. Druhá možnost je vytvoření programově blízké pravicové rady,“ uvažuje Bém.

Politik a dítě.

Bém stojí o to upevnit si vítězstvím v Praze svou pozici v ODS a zachovat obraz Prahy jako bašty pravice. Vedení strany a primátorskou funkci by prý dokázal zvládat současně. Ze současných místopředsedů ODS považuje za schopného Jana Zahradila, největším volebním soupeřem je mu Jiří Paroubek z ČSSD. Na bílých billboardech znázorňujících Béma, jak si hraje s malým klukem, prý nefiguruje jeho syn: šlo o navození pohody, kdy otec při návratu domů z práce odhazuje kravatu, užívá si dítěte, ale ještě se mu honí hlavou starosti – bezpečnost, průjezdnost…
Pavel Bém už myslí i na to, jak by Praha měla přečkat nápor odpůrců globalizace při listopadovém summitu NATO. Je proti tomu, aby se organizovaly různé vstřícné akce, ulehčující život protestujícím. „Víme, jak špatně dopadlo stanové městečko na Strahově před dvěma lety, při zasedání MMF. Ukázalo se, že možnost komunikace s protestními skupinami prostě není,“ říká kandidát ODS na pražského primátora.

  • Našli jste v článku chybu?