Menu Zavřít

Hamburk sobě

20. 4. 2007
Autor: Euro.cz

Novou dominantou hanzovního města má být opera na Labi

bitcoin_skoleni

Industriální přístav, opilí námořníci, pach petroleje a laciné dívky z Reeperbahnu. To je sice značně zkreslená, zato však častá představa mnohých lidí o Hamburku. Ovšem i ti největší ignoranti skutečnosti zřejmě budou muset tento pomýlený názor změnit. Hanzovní město se totiž rozhodlo svou image výrazně pozměnit a vybudovat novou dominantu, která by se stala novým a jediným symbolem města. Jak má Paříž Eiffelovku či New York sochu Svobody, Hamburk má v budoucnu charakterizovat opera.
Budova, nazývaná Elbphilarmonie, bude postavena dle návrhu švýcarského architektonického studia Herzog a de Meuron přímo nad vodami Labe, a to na místě již nepoužívaného velkého špejcharu. Ten se po rekonstrukci stane součástí budovy a místem pro parkoviště, konferenční a wellness centrum. Mezi střechou bývalého špejcharu a samotnou nástavbou bude ve výšce 37 metrů jakási mezera s veřejně přístupnými a komerčními prostorami. Nad ní se bude tyčit nová skleněná stavba, která má nepravidelnými špicemi a prolamovanou fasádou působit jako ledová kra. V budově bude velký koncertní sál pro 2150 diváků a menší pro 550 osob, 45 soukromých bytů a pětihvězdičkový hotel s 250 pokoji. Akustiku sálů bude navrhovat japonský odborník Yasuhisa Toyota, který se podílel mimo jiné i na zlepšení akustiky při rekonstrukci opery v Sydney. Ostatně ta také patří ke světově proslulým stavbám a stojí též přímo v přístavu. Hamburčané však věří, že tím podobnost s australskou stavbou končí. Její budování totiž provázely velké problémy. Navrhl ji dánský architekt Joern Utzon s plánovaným rozpočtem sedmi milionů dolarů v roce 1957 a byla dostavěna po Utzonově rezignaci a velkých dohadech za 102 miliónů o šestnáct let později.
Projekt Elbphilharmonie byl oficiálně odstartován v loňském dubnu, na podzim byl vybrán investor (IQ²) a 2. dubna byl v ještě nakysle zapáchajícím špejcharu slavnostně odklepnut základní kámen. Stavba by měla být uvedena do provozu za tři roky. Hamburčané si ji částečně sami financují: z odhadovaného rozpočtu 241,3 milionu eur má dodat 138 milionů město a veřejné sbírka. Doposud na svou Elbphilharmonie přispělo na pět tisíc obyvatel města, kteří již dali dohromady na 64 milionů eur. Nás možná čeká něco podobného, pokud skutečně budeme chtít novou Národní knihovnu. Ostatně na rozdíl od Hamburčanů již máme ve sbírání krejcárků tradici.

  • Našli jste v článku chybu?