Menu Zavřít

Odchod do opozice může ČSSD pohřbít, říká Hašek. Do vedení strany nechce

3. 11. 2017
Autor: čtk

Bývalý místopředseda ČSSD, bývalý poslanec a exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek nebude kandidovat do vedení ČSSD. Z vedení strany odešel před čtyřmi lety a letos na kandidátce chyběl. ČSSD v říjnových sněmovních volbách propadla a skončila až šestá, teď zvažuje odchod do opozice. Hašek ale varuje, že takový krok může stranu také pohřbít.

Hašek je krajským zastupitelem, žádnou politickou funkci ale nemá. Pracuje jako advokátní koncipient v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka. „O kandidatuře na sjezdu neuvažuju. Hodlám se věnovat rodině a profesi, kde mám pracovní závazky,“ zdůraznil Hašek. Po volbách se totiž začalo spekulovat, zda se nebude chtít vrátit do vedení strany. Mimořádný sjezd má být v první půli příštího roku, současné vedení na něm nejspíš dá funkce k dispozici a bude se volit vedení nové.

Podle Haška by mělo povolební emotivní uvažování ve straně vystřídat racionální a pragmatické myšlení. „Zatím se 90 procent kloní k odchodu do opozice. Byl jsem poslancem, když jsme byli v opozici, ale dnes je to jiná opoziční role, než jakou známe. Tehdy jsme byli nejsilnější opoziční stranou. Nyní jsme ve volbách skončili šestí a máme jen 15 poslanců. Je otázkou, zda si tam dokážeme získat pozornost,“ uvedl Hašek.


Čtěte komentář Pavla Párala:

Vymalováno

 Páral


Neznamená to však, že podporuje účast v koalici. „Nejsem agentem pro prosazování účasti ve vládě Andreje Babiše, ale odchod do opozice má svá rizika, protože máme málo poslanců a jsou tam noví dravci jako Piráti nebo lidé od (Tomia) Okamury. Odchod do opozice nám může pomoct, ale taky nás pohřbít,“ zdůraznil Hašek.

S vítězem voleb ANO nechce nikdo koalici vytvořit, proto se teď jeho předseda Babiš snaží o vytvoření menšinové vlády.

bitcoin školení listopad 24

Hašek se před lety ucházel o post předsedy, ale těsně prohrál se současným premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který stranu donedávna vedl. Hašek byl pak jeho místopředsedou. Z funkce odešel kvůli takzvanému lánskému puči, když se po volbách v roce 2013 někteří politici z ČSSD včetně Haška nebo Jeronýma Tejce setkali s prezidentem Milošem Zemanem a předsednictvo pak vyzvalo Sobotku k rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku. ČSSD tehdy vyhrála volby s podporou přes 20 procent, dříve mívala více hlasů. Sobotka to ale odmítl a stal se premiérem. Hašek, Tejc i další pak z funkcí ve vedení odešli.

O povolební situaci čtěte více v rubrice Volby 2017:

Zeman na schůzi doporučil Pirátům vládnout s ANO. Mluvili i o OKD

Piráti podpoří Vondráčka z ANO na funkci předsedy sněmovny

Rektor Bek prý odmítl Babišovu nabídku být ministrem školství. Navrhl Plagu

Komentář: Andrej o míli před námi

Komentář: zaHradní slavnost


  • Našli jste v článku chybu?