Menu Zavřít

HASIT POŽÁR NESTAČÍ

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Fencl neumí podporovat perspektivní zemědělce

Schodek českého zahraničního obchodu se zemědělskými výrobky se v meziročním srovnání za prvních osm měsíců letošního roku prohloubil o více než čtyřicet procent. Podle nejnovějších údajů ministerstva zemědělství činil 16,19 miliardy korun proti 11,33 miliardy ve srovnatelném období roku 1998. V nepříznivém vývoji se obráží především pokles vývozu. Většina expertů je přesvědčena, že svůj díl viny nese i nekoncepční zemědělská politika vlády. Ta podtrhuje podporu přímých exportů českých zemědělských výrobků místo toho, aby se soustředila na podporu růstu konkurenční schopnosti perspektivních zeměděl ských závodů. Propad exportu. Objem dovozu se za prvních osm měsíců letošního roku ve srovnání se stejným obdobím roku loňského nezvýšil. Naopak, byl dokonce zaznamenán pokles, a to o 2,5 procenta. Pokles exportu byl však mnohem výraznější: klesl o více než pětinu z 29,5 miliardy korun v loňském roce na 23,3 miliardy v letošních prvních osmi měsících.

Na snížení exportu se skoro rovnoměrně podílejí všechny vyvážené zemědělské produkty. Jedinou světlou výjimkou je obilí: jeho export z České republiky se zvýšil o 160 procent na 1,8 miliardy korun. Mimořádný úspěch obilí neobráží nic jiného ne ž mimořádnou pomoc státu. Stát totiž vykupoval obilí od pěstitelů za více než přijatelné ceny (pro zemědělce), ale vyvážel za podstatně nižší. Jen tak se mohlo v zahraničí české obilí uplatnit. Samozřejmě že tímto zahraničím nebyly trhy EU, ale hlav ně postkomunistické státy.

Export českých zemědělských výrobků klesl vlastně do všech zemí. Nejen do teritorií, která v absolutních číslech nehrají v českém zemědělském a potravinářském vývozu velkou roli, ale i do těch států, jejichž význam je už podstatně větší. Tak například do zemí EU se e xport snížil o 4,5 procenta, a do zemí SNS dokonce o hrozivých šedesát procent. Ve sledovaném období poklesl vývoz i do zemí CEFTA, a to o dvanáct procent. Protože země CEFTA zároveň zvýšily vlastní vývozy na český trh, dosu d výrazně kladné saldo se povážlivě ztenčilo.

Dotační systém. Přestože sociálnědemokratická vláda za jednu ze svých priorit v zemědělské politice prohlašuje podporu konkurenčních schopností českých zemědělců, v praxi se tato deklarovaná podpora ještě neobjevila. Mnozí odborníci ministerstvu zemědělství právě vyčítají, že státní peníze používá pouze na nárazové tlumení dopadů zemědělské nadprodukce, nikoli na podporu perspektivních podniků. Trh se tak jen deformuje.

„Výsledkem současné agrární politiky je ochromení činnosti Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který úspěšným zemědělcům vůbec umožňoval investovat. Zbyly jen programy na provozní úvěry, komentuje současnou situaci bývalý náměstek ministra Josefa Luxe Václav Slavíček (KDU -ČSL). Rozpočet PGRLF se totiž již dva roky nezvyšuje. V této době se naopak posilovala role Státního fondu tržní regulace v zemědělství (SFTR). Přitom podpůrné zásahy obou těchto institucí se liší právě v tom, že zatímco PGRLF se zaměřuje na podporu samotného podnikání, SFTR slouží „jen jako finanční berličky při nadprodukci.

Také pro poslední čtvrtletí tohoto roku převedl ministr zemědělství Jan Fencl více než půl miliardy z rozpočtu PGRLF přímo do SFTR. Přitom v návrhu státního rozpočtu na příští rok chce Fencl oholit za stejným účelem i Pozemkový fond.

Tento způsob tlumení nadprodukce použilo ministerstvo zemědělství například u mléka. Slavíček tvrdí, že nic lépe neilustruje bezkoncepčnost kroků ministerstva. „Rada SFTR, namísto sledování tržních signálů a pohybů cen mléčných výrobků ve svě tě, pouze tlačila dál peníze na export, dodává. Podle ředitele Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáše Douchy mohou ministrem „vybojované prostředky na regulaci pomoci trhu jen krátkodobě. Podle Douchy se musí rozlišovat mezi dobrým a špatný m hospodářem, protože masivní regulace trhu ze strany SFTR zahrnuje veškerou produkci, tedy i tu méně kvalitní či „draze vyrobenou.

MM25_AI

Do konce roku snad klid. Na českém trhu jsou nyní ceny zemědělských produktů na velice nízké hladině. Experti naznačují, že to je hlavní brzdou nadměrného růstu zemědělských importů. Soudí, že obdoba nové vepřové či jablečné války bezprostředně nehrozí. Dováží se minimální množství slovenské pšenice, ale letošní úroda u našich východních sousedů nebyla taková, aby se jí Slováci zbavovali za hranice. Nebezpečí dovozu cukru ustalo poté, co česká vláda zavedla za souhlasu Evropské komise kvótaci a co se brazilská administrativa rozhodla obrovské přebytky cukru zpracovat na alkohol pro palivo do automobilů.

Zmíněné dovozy vepřového či jablek dokázaly zbytečnou zranitelnost českého agrárního trhu. Státní dotační systém jen konzervuje ceny, které se hroutí i při relativně slabším zvýšení dovozů.

  • Našli jste v článku chybu?