Microsoft, který nás před deseti lety s uvedením Windows 95 zbavil černé obrazovky s blikajícím kurzorem, nyní připravuje další revoluci. Alespoň v ni doufá. Nová verze jeho operačního systému Windows Vista rozšíří v příštím roce práci na desktopu do třetího rozměru.
Ve své době znamenaly pětadevadesátky skutečný průlom v kvalitě práce s osobními počítači. Do té doby používaný systém MS-DOS nebo nestabilní Windows 3.xx během jediného dne zastaraly a proměnily se ve hnijící zombie. Microsoft tehdy nic nepodcenil ani v jiných, než technických oblastech. Nástup nového produktu zabalil do masivní mediální kampaně za nějakých 250 milionů dolarů. Vykoupit a rozdat celé vydání londýnských Timesů, na jejichž první stránce byl inzerát Microsoftu? Nasvícení mrakodrapů logem Windows? Žádný problém. Jen kvůli propagaci tehdy nového tlačítka Start Microsoft zakoupila firma práva na píseň od Rolling Stones s názvem „Start Me Up!“, která zněla při všech prezentacích pětadevadesátek. Další peníze marketingoví specialisté použili na množství akcí, jimiž přesvědčovali zákazníky o síle a schopnostech přicházejícího systému.
Úspěšná kampaň znamenala jednak raketový vzestup Microsoftu a jednak konec některých jeho konkurentů. Americká společnost totiž dokázala velmi přesvědčivě vysvětlit uživatelům, že s jejím systémem dokáže pracovat každý. Windows 95 měly na svou dobu velmi dobře zpracované grafické rozhraní a přehlednou pracovní plochu, navíc byly prvním dvaatřicetibitovým operačním systémem od Microsoftu. Našli se prý dokonce tací lidé, kteří si je zakoupili, aniž by vlastnili počítač…
S Windows 95 odstartovala éra překotného vývoje softwaru a hardwaru směrem k multimédiím na platformě Intel. Paralelně se rozběhly práce na systémech založených na jádře Windows NT, které zatím vyvrcholily představením Windows XP. Vyvinul se také Microsoft. Za deset let vybudované monopolní postavení už stamilionové injekce do marketingu nevyžaduje, a tak americký gigant zlenivěl. Ve druhé polovině devadesátých let poněkud promeškal nástup internetu ve snaze prosadit vlastní síť MSN. Navíc se objevily vážné potíže s bezpečností.
Internet a jeho liberalizace přinesly kromě sdílení dat a nekonečných možností komunikace také viry, trojské koně, dialery a tuny dalšího škodlivého softwaru. Všudypřítomnost Windows se stala spolu s chatrnou ochranou přítěží a z operačního systému udělala pro hackery kachnu na ráně - stačil jeden univerzální škodlivý kód.
Kvůli tomu získal na síle hlavní rival Windows, operační systém GNU/Linux, jelikož se zakládá na odlišné bázi a díky striktní bezpečnostní politice pro něj viry prakticky neexistují. Linux důsledně odděluje uživatele od systému, zatímco Windows jej špatně zpracovaným systémem uživatelských účtů nutí pracovat s administrátorskými právy. Pro Linux s otevřeným zdrojovým kódem (open source) hovoří i existence mnoha různých verzí, což znemožňuje vytvoření viru, jenž by napadal všechny.
Microsoft je dalek toho, aby boj vzdával. Oba hlavní výrobci procesorů Intel i AMD už přešli na 64bitovou architekturu. Blíží se vydání Windows XP 64bit a příští rok přijde Vista. A americký gigant u ní slibuje převratné změny. Správa uživatelských účtů se má výrazně vylepšit, spouštění by mělo být rychlejší a vyhledávání přehlednější, vzhled grafického rozhraní s podporou 3D akcelerace bude kompletně přepracován. Mezi nejdůležitější aspekty nových Windows se však zařadí zabezpečení. Zkušenosti, nasbírané Microsoftem za posledních pár let boje s viry, by se měly projevit jak na stabilitě Visty, tak na její odolnosti proti útokům hackerů.
Konkurenční boj mezi Linuxem a Windows je nelítostný. I open source systém se zbavuje svých slabin a jeho někdejší zoufalé grafické rozhraní se stalo minulostí. Na 64bitovou architekturu přešel už dříve, takže se vývojáři intenzivně věnují komfortu uživatelského prostředí.
Pokud bude chtít Microsoft i tentokrát odstartovat revoluci, čeká jej hodně práce. A po dlouhé době se čeká aktivita od jeho marketingového oddělení. Již nyní Microsoft v kampani Get The Facts vyjmenovává desítky důvodů, proč je jeho současný systém lepší a celkové náklady na správu nižší. O síle protivníka vypovídá studie, která ze stejných důvodů staví na špičku Linux. Je totiž od IBM, hlavního firemního zastánce open source softwaru.