Těžební společnost propouštěla a propouštěla, až zjistila, že jí chybí stovka horníků
Darkovský velkodůl 1. máj netěžil jen miliony tun černého uhlí, od roku 1957 se staral i o výchovu nových horníků. Prošly tudy desetitisíce učňů. Mířili pak do šachet na Ostravsku a Karvinsku.
Dnes, šedesát let poté, už mladé havíře žádné učiliště nechrlí. Střední škola techniky a služeb Karviná zavřela poslední důlní obory loni. Jenže potápějící se společnost OKD by nyní nové posily nutně potřebovala.
Po několika letech, kdy z centrály těžební společnosti přicházely zprávy o masivním propouštění, jde o poměrně překvapivý obrat. „Vsoučasnosti poptáváme na dokrytí našich potřeb plošně cirka sto lidí“ počítá Ivo Čelechovský, mluvčí OKD. „Jedná se hlavně o hornické odborné profese razič, rubač, elektrikářazámečník, kterých je na trhu práce v dlouhodobém horizontu nedostatek“ doplňuje.
Nedostatek zaměstnanců pociťují především předáci ve stonavském Dole ČSM a karvinském ČSA. Vedení OKD doufalo, že díru zaplní lidmi z šachty Paskov, která od 1. dubna 2017 funguje v útlumovém režimu. Z 1350 horníků pracujících na povrchu i pod zemí se jich podle ideálních představ personalistů mělo zhruba 500 přesunout do karvinské části revíru. Jenže záměr se nepodařil. Nepomohla ani vidina osmdesátitisícové motivační odměny.
Pro paskovské havíře, jejichž průměrný věk činí 49 roků, bylo atraktivnější odejít loni na podzim a dostat 133 tisíc nebo počkat do letošního března a s OKD se rozloučit až s 299tisícovým odstupným.
Možností bylo i v Paskově zůstat a důl vyklidit a zakonzervovat. Téhle nabídky využilo 300 lidí.
Pro zaměstnance OKD není stěhování do nových lokalit kdovíjak atraktivní.
Současná krize firmy, černá budoucnost a neustálá vyjednávání o penězích je ubíjejí. Ani přechod do karvinské části revíru nedával nějaké dlouhodobější příznivé vyhlídky. Podle dříve zveřejněných plánů by měl ČSA zavřít v roce 2021, ČSM pak o tři roky později.
„Nicméně problém hledání a zajištění kvalifikovaných zaměstnanců se nedotýká jen OKD, ale i dalších firem v republice.
A v neposlední řadě je to i konkrétní důsledek degradace zájmu o dělnické profese, a tím pádem i učňovského školství obecně, které v minulosti zaměstnance nejenom pro OKD vzdělávalo a připravovalo“myslí si Čelechovský.
Agentury zatím ne
Těžební společnost nyní hledá posily nejen na pracovních úřadech v regionu, ale po mnoha letech rozjela i náborovou kampaň. A i když už se ozvalo více než sto zájemců, fáračky si jich s velkou pravděpodobností oblékne jen minimum.
Do OKD se zatím hlásí lidé bez potřebných zkušeností nebo výučních listů.
Investovat do jejich vzdělání vzhledem k poměrně krátké budoucnosti těžby uhlí na Karvinsku se nevyplatí.
Nabízí se proto možnost zvýšit počty agenturních pracovníků z Polska a Slovenska. Jenže s tímto opatřením zatím těžaři čekají. Doufají, že probíhající nábor v Moravskoslezském kraji v dalších týdnech přece jen dostatek „nových“ havířů nabídne.
Kam šli havíři z Paskova
• 300 zůstalo a pracuje na útlumu
• 183 přešlo do karvinského revíru
• 500 se nahlásilo na úřad práce
• 350 odešlo do důchodu či jiných podniků
Těžba uhlí v Paskově (v tis. tun)
Těžební společnost nyní hledá posily nejen na pracovních úřadech v regionu, ale po mnoha letech rozjela i náborovou kampaň.
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz