Euroglosa
I Brusel si připomíná první výročí smrti českého exprezidenta Václava Havla. Nad vchodem do budovy Evropského parlamentu září do prosincové tmy červené neonové srdce od výtvarníka Jiřího Davida. Jde o menší, a tedy i lehčí verzi původního ztvárnění symbolu, který neodmyslitelně patří k Havlovu podpisu a který uzavíral na Pražském hradě jeho prezidentskou epochu.
Za poměrně náročnou akcí stojí Pražský dům v Bruselu, jehož činovníci ve spolupráci s europoslancem Oldřichem Vlasákem dokázali téměř nemožné. Od prvotního nápadu po technicky složitou instalaci sedmnáct metrů vysokého a patnáct metrů širokého srdce na fasádě europarlamentu uběhl pouhý měsíc a půl. Organizace logisticky mnohem jednodušší výstavy uvnitř budovy přitom může kvůli nutným povolením a byrokratickým požadavkům trvat i měsíce.
Velkou měrou pomohlo vedení Evropského parlamentu v čele s jeho předsedou Martinem Schulzem, který v podstatě svým podřízeným uložil, aby dosud nevyzkoušené akci umetli cestu byrokratickou mašinerií. Díky Havlovi tedy spolupracovaly dva zcela odlišné politické proudy, konzervativec Vlasák za podpory socialisty.
Bohužel mnoho lidí v Bruselu minimálně v prvních dnech nevědělo, že jde o uctění Havlovy památky. Na Facebooku se někteří úředníci podivovali, co je to za drahou vánoční výzdobu.
A zaznívaly i názory, že z europarlamentu je „bordel“… Václav Havel je v Bruselu uctíván jako velký Evropan a symbol boje za svobodu. Havlovo jméno zaznělo nedávno v projevu předsedy Evropské komise José Barrosa během převzetí Nobelovy ceny míru udělené letos Evropské unii. Snažil se připomenout, že dlouhodobý mír v Evropě neznamená jen klíčové poválečné usmíření Německa a Francie. Až pád železné opony ukončil studenou válku a rozdělení Evropy. Podle některých názorů se ale na střední a východní Evropu v tomto smyslu pořád zapomíná.
„Chtěli jsme, aby mír v Evropě nebyl limitován jen na Německo a Francii. Tyto dvě země začaly spolupracovat, ale půlka Evropy zůstávala nesvobodná pod kontrolou Moskvy. Havel, coby symbol boje za svobodu, je důležitou připomínkou této historie,” říká zdroj blízký Barrosovi.
Havlovo srdce zhasne v Bruselu koncem ledna a jeho další cesta má vést do Kábulu.
O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel