Podle slov ředitele společnosti 3i je vhodný čas podpořit nové firmy
Sedmačtyřicetiletý Brian P. Larcombe začínal u 3i Group, firmy investující rizikový kapitál, v roce 1974 jako praktikant na pozici vedoucího pracovníka a od roku 1997 je v ní generálním ředitelem. Odvětví rizikového kapitálu má za sebou dva těžké roky. Sama londýnská 3i, prapředek tohoto druhu podnikání v Evropě, tratila za loňský rok k 31. březnu 2002 celých 1,4 miliardy dolarů. Podle Larcomba se však nyní karta obrací. V květnu se 3i podařil skvělý tah, když prodala svůj podíl v levných britských aerolinkách Go. Londýnský zpravodaj BusinessWeeku Kerry Capell hovořil s Larcombem o 3i a vyhlídkách odvětví.
Jak si britské odvětví rizikového kapitálu vede v porovnání s evropským? V Evropě žádné investování do soukromého vlastního kapitálu firem neexistovalo až do začátku osmdesátých let, kdy se rozjelo v Británii. A právě v Británii je dnes toto odvětví nejrozvinutější. Investování rizikového kapitálu v poměru k hrubému domácímu produktu dosahuje ve Velké Británii 0,8 procenta, v Německu 0,4 procenta a ve Francii kolem půl procenta. Teprve loni jsme poprvé více než polovinu investic naší společnosti zaměřili mimo Británii, přičemž v Evropě jsme investovali 646 milionů dolarů a v USA a Asii 218 milionů dolarů.
Myslíte si, že po přestálé krizi v odvětví už přichází obrat k lepšímu? Ještě před třemi lety podnikalo jen v Británii 80 až 100 společností rizikového kapitálu. A dnes? Aktivně funguje možná tak deset. Jen málo lidí je připraveno zakládat nové firmy a ještě méně je investorů rizikového kapitálu, kteří by je podpořili. Ale některé roky, které byly pro investice nejpříznivější - my jim říkáme investorské žně - jsme ve 3i zaznamenali právě po období nejistoty a nízké důvěry. Dnešní situace vypadá podobně jako v roce 1994, takže by pro investování měla být příhodná doba. A je pravda, že už od září trh signalizuje rostoucí podnikatelskou důvěru, přičemž tento pozitivní trend bude jistě pokračovat.
Jaké jste měli po krachu technologických společností výnosy z portfolia v daném oboru? Během let 1999 a 2000 jsme z našich podílů na technologických společnostech získali kolem 1,8 miliardy dolarů. Za poslední dva roky jsme se většiny vzdali. Dnes máme dvacet procent portfolia v začínajících technologických firmách v jejich první fázi vývoje a dalších deset procent ve společnostech již déle zavedených. S odstupem času už je zřejmé, že jsme nadměrně investovali do některých původně rychle rostoucích oborů, jako dodávky zařízení pro telekomunikační sektor, které později postihlo radikální snížení poptávky. Od roku 2001 se výše investic do nových technologií snížila o více než 50 procent.
V květnu se vám v Evropě povedl nejúspěšnější obchod roku. Go, kde jste nejprve podpořili odkup managementem, se prodala za 553 milionů dolarů. Na prodeji této společnosti konkurenčním levným aerolinkám easyJet jsme vydělali 341 milionů dolarů. Když jsme Go v červnu 2001 kupovali, zamlouval se nám její dynamický podnikatelský model, výborný tým manažerů a příznivá růstová tendence. Ukázalo se, že v odvětví letecké dopravy existují různé sektory, a diskontní aerolinky nadále rychle porostou, pravděpodobně tempem 30 i více procent.
Které země nebo odvětví vypadají pro příští rok slibně? V Británii jsme teď zaznamenali nejvyšší důvěru za posledních patnáct měsíců. Roste aktivita firem i počet fúzí a akvizicí mezi menšími společnostmi. Vysoké důvěře se těší jihoevropské státy, jako Itálie a Španělsko. Naproti tomu v Německu je důvěra nižší, protože ekonomika je stále slabá. Na obory se moc nezaměřujeme, protože v každém lze investovat dobře nebo špatně. To platí stále a Go je toho dobrým příkladem. Vydělat na letecké dopravě je pro každého obtížné a potvrzuje se to již desítky let.
Nabízejí se nějaké příležitosti v Japonsku? V posledních třech letech se v Japonsku rozvíjí odkupování společností. Nejspíše proto, že potřeba rozsáhlé restrukturalizace se zde pociťuje naléhavěji než jinde. Japonský trh bude velký a přítomnost na něm může být docela zajímavá.
STRUČNÁ HISTORIE 3i
- ZALOŽENA v roce 1945 centrální bankou Anglie a britskými clearingovými bankami pod názvem Industrial & Commercial Finance.
- FÚZE s finanční společností Finance Corporation for Industry v roce 1973. Následně se stává skutečnou firmou investující rizikový kapitál a v roce 1982 je přejmenována na Investors in Industry. Odtud pochází název 3i.
- UVEDENA NA BURZU v roce 1994 jako jedna z největších emisí na londýnské burze toho roku s počáteční tržní kapitalizací ve výši 2,2 miliardy dolarů.
- INVESTICE v současné době ve 2700 společnostech: 60 v USA, 30 v Asii a zbývající v Evropě. 3i a její předchůdci investovali celkem do více než patnácti tisíc společností.
Pramen: BusinessWeek, firemní zprávy
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Šárka Piková