Česko se holedbá relativně nízkým státním dluhem, který se pohybuje těsně pod třiceti procenty HDP. Situace se však může kvůli koronavirové krizi během pár let radikálně změnit. A během pár desítek let mohou výdaje státu zase směle začít konkurovat těm italským či francouzským.
Jako v minulosti.
Již v eseji jsme upozornili, že v meziválečném Československu si stát navzdory obecnému mínění nevedl vůbec spořádaně. Státní rozpočet byl plánován vyrovnaný, ale kvůli řadě okolností končíval převážně v hlubokém schodku. Velká část výdajů pak putovala na platy státních úředníků, které například exministr financí Miroslav Kalousek rád nazývá trubci.
Stěžoval si na to i tehdejší poslanec a bývalý ministr financí Alois Rašín. „Když vidíme, že na rok 1923 z celkových státních výdajů na osobní výdaje připadá 39 procent a na věcné 61 procent, musíme říci, že u srovnání s některými státy jinými – já jen namátkou béřu rozpočet státu francouzského na rok 1923 a potom rozpočet státu italského na druhý semestr roku 1923 a první semestr roku 1924 – vidíme, že přece jen to procento osobních výdajů máme zde podstatně vyšší. Zhoršuje se to na rok 1924 do té míry, že plných 48 procent celkových výdajů připadá na vydání osobní a už jen 52 procent na vydání věcná,“ kritizoval tehdy bující státní aparát.
Údaje o úřednících z meziválečného období jsou kusé, ale celkový stav státního personálu činil podle historičky Antonie Doležalové například v roce 1931 zhruba 450 tisíc lidí. V moderní době je počet státních zaměstnanců podobný a podobně rostou náklady na jejich platy. Zatímco v roce 2012 bylo v Česku 425 tisíc úředníků, v roce 2020 už jich bylo 475 tisíc.
V roce 2012 byly státní výdaje na úředníky 128 miliard korun, pro rok 2020 už je naplánováno 226 miliard korun.
Vývoj státního dluhu Česka
(výše dluhu v mld. Kč a jeho podíl na hdP v %)
ZDROJ: MFČR
Růst ekonomiky Česka
(HDP v %, stálé ceny 2010)
ZDROJ: MFČR
Celkové výdaje a příjmy Československa
(včetně výdajů na investice, státní podniky, podíly samosprávným svazkům, v mld. Kč)
ZDROJ: DOLEŽALOVÁ, ANTONIE: RAŠÍN, ENGLIŠ A TI DRUZÍ (2007)
Vývoj státního dluhu Československa
(srovnání celkového státního dluhu a hrubého národního produktu, v mld. Kč)
ZDROJ: DOLEŽALOVÁ, ANTONIE: RAŠÍN, ENGLIŠ A TI DRUZÍ (2007)
Výdaje a příjmy státní správy Československa
(plán versus skutečnost, v mld. Kč, v letech 1919 až 1938)
ZDROJ: DOLEŽALOVÁ, ANTONIE: RAŠÍN, ENGLIŠ A TI DRUZÍ (2007)
Podíl veřejných výdajů na HDP Československa
(v %)
ZDROJ: DOLEŽALOVÁ, ANTONIE: RAŠÍN, ENGLIŠ A TI DRUZÍ (2007)
O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz